Контакт

Свет

Четири тела се извлечени од потонатиот брод во Дунав

Објавено пред

Специјалните екипи за спасување пронашле четири тела за време на операцијата за извлекување на остатоците од бродот што минатиот месец потона во Дунав во Будимпешта.

Првото тело било пронајдено на капетанскиот мост, пренесе МТИ. Според прелиминарните проценки емитувани за време на преносот во живо на државната телевизија, операцијата ќе трае шест часа.

Од антитерористичлата полиција ТЕК, која е одговорна за надгледување на операцијата, рекле дека критичната точка на операцијата ќе биде подигнување на трупот од дното на коритото на реката.

Спасувањето ќе се одвива во неколку фази, за време на кои ќе се процени состојбата на бродот. Во сите четири фази од операцијата нуркачи ќе влегуваат во трупот на бродот за да ги отстранат предметите и мебелот што ги покриваат телата.

Властите се подготвени и да го соберат горивото ако дојде до истекување на 1.400 литри, колку што има во резервоарот.

Свет

Во Нотр Дам прва миса по катастрофалниот пожар

Објавено пред

Мала група верници денеска ќе присуствува на првата миса во париската катедрала Нотр Дам, два месеци по разорниот пожар. Поради безбедносни причини, насобраните луѓе ќе мора да носат заштитни кациги.

Парискиот надбискуп Мишел Аупетит и ректор на катедралата „Патрик Шове“, ќе ја предводи мисата, рекла портпаролката на надбискупијата, Карин Дал. Мисата ќе биде одржана во капелата, која се наоѓа во источниот дел од катедралата зад главниот олтар, , зошто централниот дел од катедралата се наоѓа под оштетниот свод, што и натаму претставува безбедносен ризик, нагласила Дал.

Пожарот го уништи покривот од катедралата, која е изградена во 12 век, и куполата од 19 век, наспроти напорите на стотина пожарникари. Донации за обнова на Нотр Дам се уште стигнуваат, а француската Влада соопшти дека до сега се собрани најмалку 10 отсто одф 850 милиони евра, кои француските милијардери ги ветиле дека ќе ги дадат.

Прикажи повеќе...

Свет

Акробатски авион падна во река во Полска, загина пилотот

Објавено пред

Пилот на мал акробатски авион загина откако леталото се урна во реката Вислу, објави полското радио „Радио Зет њуз“.

Радио страницата на „Твитер“ наведува дека спасувачите не успеале да го спасат пилотот, кој се здобил со сериозни повреди, кога авионот удрил во водата.

Порталот Полсат.њуз пренесува дека искусниот германски акробатски пилот учествувал на Седмиот воздушен пикник во Полок. Медиумите додаваат дека пилотот го управувал авионот со двосед Џек-52. Аеромитингот е прекинат по несреќата, а полицијата и обвинителството ја истражуваат причината за несреќата.

Прикажи повеќе...

Свет

Макрон ги предупреди шпанските либерали да не соработуваат со екстремната десница

Објавено пред

Соработката на либералната партија Сијудаданос и екстремната десница во Шпанија ќе го доведе во прашање создавањето нова центристичка групација во Европскиот парламент, предупреди францускиот претседател Емануел Макрон.

Новоизбраните европратеници од либералната партија во Шпанија ќе седат во Европскиот парламент покрај пратениците на Ренесансата, приврзаниците на Макрон, кои го чинат најголемиот дел од центристичката група „Да ја обновиме Европа“, формирана на основите на Сојузот на либералите и демократите за Европа.

Во Шпанија во тек се контактите меѓу партиите по локалните и регионалните избори, „Сијудаданос“ во повеќе локални собранија влезе во коалиција со конзервативната Народна партија, која ја поддржува екстремно десничарската партија „Вокс“.

„Сијудаданос“ одговори дека соработката со партијата на Макрон е блиска, а уште поблиска е откако партијата на францускиот претседател е интегрирана во групата на европските либерали во која, „Сијудаданос“ веќе беше во претходниот мандат.

Десничарската партија „Вокс“ го осуди француското мешање и побара од шпанската Влада да ја сочува независноста на Шпанците и најави мерки кои ќе ги преземе.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија31 минута

ММФ: Најголемиот проблем на Западен Балкан е лошата инфраструктура и невработеноста

Недостигот на капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, изјавил високиот регионален претставник на Меѓународниот...

Македонија2 часа

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На...

Македонија5 часа

(Видео) Раководството на МВР врши мобинг врз Независниот синдикат на полицијата

Портпаролот на Независниот синдикат на полицијата, Дејан Саздов, обвини дека раководството на Министерството за внатрешни работи врши мобинг врз членовите...

Македонија6 часа

Туристичката кампања „Македонија вечна“ стана „Северна Македонија вечна“

Северна Македонија го корегира името на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“, во согласност со Преспанскиот договор, објави...

Македонија7 часа

АСОМ: Законот за игрите на среќа де факто значи бришење на една цела стопанска гранка

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) присуствуваше на јавната расправа во Собранието за предлог-измените и дополнувањата на Законот за игрите на...

Економија7 часа

Тевдовски: Агенцијата „Фич“ после 13 години го зголеми кредитниот рејтинг на земјата

Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување...

Топ8 часа

Убиената жена во Шутка го спасила сопругот, застанала пред него и била избодена до смрт

Скопјанец до смрт избоде своја братучетка во населбата Шуто Оризари. Според информациите од МВР, скопјанецот со нож го нападнал сопругот...

Македонија9 часа

Изминатава недела 70 нови случаи на мали сипаници

Министерството за здравство информира дека во текот на изминатава недела се регистрирани 70 нови случаи на мали сипаници што е...

Македонија9 часа

Казнети 77 возачи и 11 мотоциклисти за еден ден во Скопје

Сообраќајната полиција во Скопје вчера казнила 77 возачи кои возеле со брзина над дозволената, и 11 мотоциклисти кои возеле без...

Свет22 часа

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

Велика Британија го обвини Иран и Исламската револуционерна гарда на таа земја за нападите на танкерите во Оманскиот залив, наведувајќи...

Забава23 часа

Авион принудно слета поради агресивен патник

Авион „Аерофлот“ кој летал од Барселона за Москва, принудно слета во Полска поради агресивно однесување на еден од патниците, изјавил...

Спорт24 часа

Ливерпул му „набиле комплекс“ на Суарез: Сакав да исчезнам од земјата

Напаѓачот на Барселона, Луис Суарез вели дека поразот од 4:0 од неговиот поранешен клуб Ливерпул во полуфиналето на Лигата на...

Регион1 ден

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Албанската полиција уапсила 16 претставници и симпатизери на опозициската Демократска партија во албанскиот град Пјеренџас. Тие се товарат за блокирање...

Македонија1 ден

Светски ден на крводарителствотo: Да ја покажеме својата хуманост грижејќи се едни за други

По повод 14 јуни, Светскиот Ден на крводарителството, Министерството за здравство упати повик до граѓаните и во иднина да ја...

Бегството на Груевски1 ден

Заев за ФАЦ: Знаеме дека Груевски побегнал криејќи се во багажник

Во интервју дадено за угледниот германски весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ) премиерот Зоран Заев обелодени нови детали во врска со...

Македонија1 ден

Втор земјотрес на подрачјето на Охрид за помалку од една недела

Земјотрес чиј епицентар се наоѓал на 140 километри југозападно од Скопје и потекнува од охридското епицентрално подрачје, бил регистриран синоќа...

Македонија1 ден

Слободата на Јанкулоска зависи од одлуката на врховните судии

Ако за 16 дена петмина врховни судии не одлучат за времената мерка на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, таа...

Свет1 ден

САД објавија снимка како Иран отстранува мина од танкер во Оманскиот Залив

Американската војска објави снимка на која, како што тврдат од таму, се гледа како Иранската револуционерна гарда отстранува мина која...

Домашен2 дена

Осуда од ФФМ откако репрезентативецот Алиоски беше избркан од прилепски ресторан

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) се огласи по информацијата дека репрезентативецот Езџан Алиоски бил избркан од ресторан во Прилеп, откако...

Свет2 дена

Америка го обвини Иран за нападот на танкерите во Оманскиот Залив

За нападот на танкерите во Оманскиот Залив одговорен е Иран, изјави американскиот државен секретар, Мајк Помпео. „Процената на владата на...

Досие