Контакт

Свет

Чеченија ќе реставрира замок стар 1.500 години 

Објавено пред

Властите во Чеченија имаат намера да реставрираат замок стар 1.500 години, соопшти лидерот на Чеченската Република, Рамзан Кадиров.

„Во Шаројскиот Регион видов историско-архитектурен комплекс во кој влегуваат седум кули, џамија и свод. Тоа е единствен објект кој е стар околу 1.500 години. На територијата на комплексот се преземаат мерки што ќе овозможат да се зачува и да се обнови овој споменик на културата“, напиша Кадиров на својата страница на социјалната мрежа „ВКонтакте“.

View this post on Instagram

Ассаламу алайкум! В Шаройском районе я осмотрел историко-архитектурный комплекс. Министр культуры ЧР Хож-Бауди Дааев @daaev_mk рассказал о проделанной работе. В комплекс входят семь башен, мечеть и арка. Это уникальный объект, которому около полторы тысячи лет. На территории комплекса принимаются меры, направленные на сохранение и реставрацию исторических памятников. На сегодняшний день восстановлены четыре башни. Работы по остальным объектам продолжаются и близятся к концу. Также ознакомился с ходом строительства объектов для районного отдела полиции. Помимо главного корпуса, в проект входит вся необходимая инфраструктура – от казармы до зон спортивной и стрелковой подготовки. Работы близятся к завершению. Сейчас бригады заняты отделкой помещений и благоустройством территории. В завершение поездки в селе Химой я проверил ход работ по подготовке к добыче известняка. Он будет перерабатываться на базе технопарка "Казбек" в Чири-Юрте. Проведённые исследования показали, что сырьё в здешних местах исключительно высокого качества. Впереди у нас целый ряд амбициозных планов по развитию туризма, промышленности, социальной сферы Шаройского района, сохранению историко-архитектурного наследия. Муниципальное образование обладает огромным потенциалом. И мы намерены его полностью реализовать! #Кадыров #Россия #Чечня #Шарой #Горы

A post shared by Kadyrov_95 (@kadyrov._95) on

Кадиров додаде дека во моментот се врши реставрација на четири кули, а активности се одвиваат и на други делови од историскиот комплекс. На овој начин властите сакаат да го развиваат планинскиот и културниот туризам во Чеченија.

„Пред нас се низа амбициозни планови за развој на туризмот, индустријата и на целокупната социјална сфера на Шаројскиот Регион за да се сочува историско-архитектурното наследство“, нагласи Кадиров.

Свет

Џон Кери го поддржа Џо Бајден за претседателски кандидат

Објавено пред

Џон Кери, поранешниот американски државен секретар и демократски претседателски кандидат за изборите во 2004 година, ја поддржа кандидатурата на Џо Бајден за претседател на САД, повикувајќи се на аргументот на поранешниот потпретседател дека неговото меѓународно искуство треба да биде пресуден фактор за избирачите во 2020 година.

Штабот на Бајден ја соопшти поддршката од Кери, додека тој продолжува да го обвинува претседателот Доналд Трамп дека е опасен и неспособен шеф на држава.

Ситуацијата дополнително се зaостри со објавувањето на видео снимката на која се гледа како други светски лидери му се потсмеваат на Трамп на приемот во Бакингамската палата, што се оддржа во рамки на самиот на НАТО, пренесоа американските медиуми.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Руска телевизија за првпат ја прикажа внатрешноста на куфер за активирање нуклеарни ракети

Објавено пред

Руската телевија „Ѕвезда“ за прв пат покажа како изгледа внатрешноста на т.н. нуклеарен куфер.

„Сакам да забележам дека копчето ‘старт’ е со бела боја (а, не е црвено како што најчесто се мисли). Куферот е со офицер кој постојано е некаде во близина на врховниот командант“, рече водителот на програмата, Алексеј Јегоров.

Тој додаде дека една од компонентите на куферот е флеш-картичка.

„Таа е индивидуална. Тоа е еден од клучевите кои се ставаат. За другите детали во врска со овој куфер, сепак нема да разговараме“, додаде Јегоров, а пренесе „Спутник“.

Тој истакна дека куферот е стар 50 години, но дека јавноста за прв пат може да го види одвнатре.

Прикажи повеќе...

Регион

Официјални податоци: Земјотресот во Албанија уништил 5.497 домови, 3.135 лица се раселени

Објавено пред

Заменик-министерката за внатрешни работи на Албанија, Ровена Вода, соопшти денеска дека 3.135 граѓани се евакуирани, а 5.497 домови се тешко оштетени по катастрофалниот земјотрес во земјата.

Како што кажа таа, ова се најновите податоци за штетата предизвикана од земјотресот, собрани од инспекторите во погодените места, пренесе агенцијата „Танјуг“.

Вода додаде дека во земјотресот биле оштетени 12 здравствени центри и простории за вонредни ситуации.

Земјотресот со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала, ја потресе Албанија во 3:55 часот по полноќ на 26 ноември, а во него загинаа 51 лице и повредени беа повеќе од 900 луѓе.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа4 часа

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет8 часа

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија10 часа

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Македонија10 часа

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување...

Македонија11 час

Собранието ќе одлучи дали треба Јовески да го преземе СЈО

На 11 декевмри на собраниската седница ќе се најдат измените на Законот за јавнообвинителска служба со кој треба да се...

Македонија14 часа

(Видео) Деспотовски: За жал, изборите ќе ги пролонгираат грантовите од Фондот за иновации

Изборите ќе ги пролонгираат грантовите што ги доделува Фондот за иновации и технолошки развој, најави Јован Деспотовски во интервју за...

Култура14 часа

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен...

Регион15 часа

Радев: Во НАТО државите се поделени на произведувачи и купувачи

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на лидерите на земјите членки на НАТО дека иднината на алијансата не ја гледа...

Свет15 часа

Макрон: Прашајте ги Србите дали им се промени животот со отворањето на поглавјата

Францускиот претседател уште еднаш повтори дека е против отворање пристапни преговори пред реформите на преговарачкиот процес. Како што објасни Макрон,...

Македонија15 часа

Казна за загадувач кој фрли отпадни води во Бардовци

Со глоба во износ од 50 евра, казнето е физичко лице, за сторен прекршок – испуштање на отпадни води на...

Свет16 часа

Милиони работници на генерален штрајк во Франција, не работи транспортот и училиштата

Французите претрпуваат сериозен хаос и нарушувања во транспортот, бидејќи милиони работници се заканија дека ќе штрајкуваат во знак на протест...

Спорт16 часа

Фудбалските менаџери годинава заработиле преку 500 милиони фунти

На фудбалските менаџери ширум светот во 2019 година им биле исплатени 500 милиони фунти. Прва пат се случува вкупната заработка...

Европа17 часа

„Монд“: Руски шпиони ги користеле Алпите како главен камп за операции во Европа

Весникот „Монд“ пишува дека руски шпиони ги користеле Француските Алпи како главен камп за операции во Европа. 15 припадници на...

Свет17 часа

Макрон ќе организира самит за француското воено присуство во Западна Африка

Францускиот претседател Емануел Макрон, по смртта на 13 француски војници во хеликоптерска несреќа во Мали, изјави дека лидерите на Западна...

Свет17 часа

Пет европски држави го осудија лансирањето на 13 балистички ракети од страна на Северна Кореја

Европските држави повторно го осудија лансирањето на 13 балистички ракети од страната на Северна Кореја од мај годинава, наведувајќи дека...

Регион17 часа

Палмер: За сите земји од Западен Балкан сме подобар партнер од Русија

Пратеникот на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, во Сараево изјави дека Западен Балкан и натаму е...

Македонија1 ден

Трудо: Зоране Заев, добредојдовте на масата на НАТО

„Добредојдовте на масата на НАТО, Зоране Заев. Со нетрпение го чекам целосното пристапување на Северна Македонија во алијансата“, напиша канадскиот...

Македонија1 ден

Милошоски: Заев и Дескоска се правно неписмени, ги принудија пратениците да не донесат заклучок за членот 11

ВМРО-ДПМНЕ реагира по одлуката на Комисијата за законодавно-правни прашања, на која беше заклучено дека поранешниот претседател Ѓорге Иванов помилувал 56...

Македонија1 ден

Пратениците одлучија дека Иванов помилувал 56 лица преку непостоен член

Собраниската Законодавно-правна комисија попладнево донесе одлука дека Собранието не може да толкува правна норма што не постои, која се однесува...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Како дел од НАТО, Северна Македонија станува фактор за стабилност во регионот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во изјава за медиумите го оцени учеството на владината делегација на...

Досие