Контакт

Европа

Чешка ги заостри мерките поради зголемениот број новозаразени од коронавирус

Објавено пред

Чешка воведе построги правила поради зголемувањето на бројот на нови дневни инфекции со коронавирус, кој надмина 2.000.

Ресторани, кафулиња, барови, ноќни клубови и слични објекти може да имаат гости колку што има места за седење, соопшти чешкото Министерство за здравство.

За настани на затворено со повеќе од 10 лица, секој посетител ќе треба да има одредено место во иднина.

Тоа треба да создаде одредено растојание. Исклучок се изложбите и саемите.

Бројот на заразени лица во Чешка расте секој ден достигнувајќи рекордно ниво во средата со 2.139 нови случаи, најмногу од почетокот на пандемијата. Ден претходно имаше 1.675.

Досега 481 лице починале како резултат на Ковид-19 во оваа членка на Европската Унија.

Европа

Кејт Бингам: Првата генерација на вакцини против Ковид-19 веројатно нема да биде ефикасна за сите луѓе

Објавено пред

Првите вакцини против новиот коронавирус веројатно ќе бидат нецелосни и веројатно нема да бидат ефикасни за сите луѓе, рече Кејт Бингам, која ја предводи британската работна група за вакцини.

„Сепак, не знаеме дали некогаш ќе имаме вакцина. Важно е да се избегне прекумерен оптимизам“, напиша Бингам во написот објавен во медицинското списание „Лансет”.

Првата генерација на вакцини веројатно ќе има недостатоци и треба да бидеме подготвени за фактот дека нема да ја спречи инфекцијата, туку повеќе ќе дејствува на намалување на симптомите, па дури и тогаш може да не биде ефикасна за сите луѓе или барем за долго време “, објасни таа.

Работната група за вакцини признава дека голем дел од вакцините, а можеби и сите може да бидат неуспешни, напиша таа.

Фокусот е ставен на вакцините кои предизвикуваат имунолошки одговор кај популацијата постара од 65 години, додаде Бингам.

Таа додаде дека глобалните капацитети за производство на вакцината генерално не се соодветни за производство на милијарди дози потребни на светот.

Прикажи повеќе...

Европа

Мишел: Ситуацијата во Европа е алармантна

Објавено пред

Ситуацијата во Европа, каде што се зголемува бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус, е многу сериозна и алармантна, рече претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел.

Според него, ЕУ мора да биде поефикасна кога станува збор за тестирање, следење на пациенти, вакцини и правила за карантин.

„Потребна ни е многу поголема ефикасност во пресретнувањето на вирусот пред граѓаните да се заразат едни со други. Потребно ни е планирање, во спротивно ќе имаме системско затворање низ целиот континент во следните месеци”, изјави Мишел за италијанска „Ла Стампа“.

Тој додаде дека е неопходна и координација меѓу државите за да се ограничат негативните економски и социјални ефекти од пандемијата, пренесува „Ројтерс“.

Мишел заклучи дека ЕУ мора да биде подготвена кога ќе дојдат вакцините. „Нема да биде лесно да се спроведе таа фаза“, рече Мишел.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија затвора сè освен училиштата и градинките

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињатa што ќе започне на 4 ноември.

Тоа ќе биде последниот во низата обиди да се запре ширењето на коронавирусот.Сепак, планот е да останат отворени училиштата и градинките.

„Ројтерс“, повикувајќи се на „Билд“, пренесува дека Меркел сака да ги затвори фитнес-локалите, казината и кината, како и театрите, операта и да забрани концерти, а продавниците да бидат отворени доколку одржуваат хигиена и да го ограничи бројот на присутни во една момент во затворен простор.

Што се однесува до рестораните, ќе може да се купува храна за носење и нема да може да се седи внатре, додава „Ројтерс“.

Федералната влада сака да обезбеди финансиска поддршка за компаниите кои ќе бидат погодени поради затворањето, додавајќи дека оваа програма ќе биде претставена пред јавноста попладнево.

Германците ќе можат да излезат на улица, но само во присуство на членовите на нивното семејство и евентуално на друго семејство.

Оние што не ги почитуваат мерките ќе бидат казнети, но деталите за казните засега не се познати.

Хотелите ќе можат да примаат гости, но само во посебни случаи и услов е тие да не бидат туристи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет1 час

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност која не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Македонија3 часа

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет3 часа

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет3 часа

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет3 часа

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за забрзана за регистрација и претквалификација на својата прва вакцина против новиот...

Европа3 часа

Ватикан најави божикна прослава на папата на интернет

Божикната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на...

Свет14 часа

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија14 часа

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, позитивна на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, објави дека е позитивна на Ковид-19. Таа вели дека нема симптоми и дека се чувствува...

Европа16 часа

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Македонија17 часа

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија18 часа

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Македонија18 часа

Одобрена набавката на лекот „ремдесивир“, државата ќе потроши 67,5 милиони денари

Владата одобри набавка на лекот „ремдесивир“ за третман на пациенти со коронавирус. За испорака на овој лек во следните пет...

Спорт21 час

Нови заразени во Вардар, одложен е натпреварот со ПСЖ

Ракометниот клуб Вардар 1961 потврди дека е одложен натпреварот против ПСЖ, во Лигата на шампионите. Вардар, во рамките на 6....

Свет21 час

Во Русија од утре маските се задолжителни во јавниот превоз, парковите и во лифтовите

Русија од утре воведува задолжително носење маски поради зголемувањето на бројот на случаи со коронавирус. Според уредбата објавена на веб-страницата...

Свет22 часа

(Видео) Муслиманскиот свет го претстави Макрон како сатанист

Францускиот претседател Емануел Макрон беше цел на демонстрантите во исламскиот свет по изјавата по повод објавувањето на карикатурата на пророкот...

Македонија22 часа

Позитивни на Ковид-19 биле 24 отсто од тестираните во текот на изминатата недела

Министерството за здравство информира дека во согласност со извештајот на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од...

Наука1 ден

Научниците предупредуваат: нема мраз на Арктикот

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не почнал да замрзнува, иако е крајот на октомври, што е...

Македонија1 ден

ИЈЗ дневно ќе прави до 1.000 теста, од денеска ќе функционираат две одделенија

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение, ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант...

Македонија1 ден

„Фронт 21/42“: Експанзијата на мали хидроцентрали се заканува трајно да ги уништи нашите реки

„Фронт 21/42“ се приклучува кон манифестот потпишан од над 150 европски невладини организации, со кој се бара од Европската Унија,...

Досие