Контакт

Европа

Чешка на врвот на европски земји според брзината на ширење на коронавирусот

Објавено пред

Во Чешка, од почетокот на октомври, поставени се рекорди во бројот на новозаразени со коронавирусот. Во средата ги имаше 5.335.
Од почетокот на пандемијата, според новите податоци на чешкото Министерство за здравство, бројот на смртни случаи достигна 829.

„Сите гледаат дека овие бројки се зголемуваат. И не само новопотврдени, туку и хоспитализирани и смртни случаи. Овие бројки ќе растат уште околу две недели”, рече чешкиот министер за здравство Роман Примула, кој ќе соопшти нови мерки најавени за понеделник.

Од почетокот на пандемијата во Чешка 95.360 лица се заразени со  коронавирус, а оваа недела Чешка е на врвот на списокот на европски земји со најголемо збирно зголемување во последните 14 дена, со 327 заразени на 100.000 жители. Втора е Шпанија со 302, следна е Холандија со 257, Франција со 248, Белгија со 234, додека во Германија, на пример, таа бројка е само 35.

Во Чешка, рекордниот број на новозаразени лица не е толку загрижувачки колку што е метеорската брзина со која вирусот се шири од септември.

Забрзувањето го покажува фактот дека првите 10.000 се заразиле за три месеци, следните 10.000 биле забележани за два месеци, потоа 10.000 за три недели, а најновите 10.000 за  само три дена. Од вкупно над 90.000 заразени, половина се од еден месец – септември.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Чешка министерка го нарече премиерот дебил

Објавено пред

Министерката за труд на Чешка, Јана Малашова, мислејќи дека микрофонот е исклучен, го нарече премиерот Андреј Бабиќ дебил.

„Тој Бабиш направи бордел (од државата). И сега сите мораме тоа да го лижеме. Тој е дебил, жал ми е”, рече Малачова на крајот од интервјуто за Чешката телевизија, објави „Спутник“.

Во последните неколку недели, лидерите на опозициските партии остро ја критикуваа владата и лично премиерот за грешките направени за време на борбата против коронавирусот: до последен момент не беше воведено задолжително носење маски, а воведувањето вонредна состојба беше одложено.

За две недели, Чешка достигна огромна бројка на новоинфицирани, над 9000.

Прикажи повеќе...

Европа

Премиерката на Финска е негативна, но таа повторно ќе се тестира

Објавено пред

Премиерката на Финска, Сана Марин, е негативна на тестот за коронавирус, беше објавено денес од нејзината канцеларија.

Марин го напушти самитот на Европската Унија во петокот затоа што беше во контакт со луѓе кои беа позитивни на коронавирусот.

„Премиерката ќе остане во самоизолација и повторно ќе биде тестирана денеска. Ако резултатот биде негативен и на вториот тест, Сана Марин ќе излезе од самоизолација”, додаваат од кабинетот на премиерката на Финска.

Прикажи повеќе...

Европа

Експертите бараат кралицата да ги поттикне Британците да се вакцинираат против Ковид-19

Објавено пред

Според експерт од британската влада, кралицата може да помогне во полемиките, дезинформациите и стравот што постојат за вакцината против коронавирус.

Претходните денови светските медиуми пишуваа дека кралицата Елизабета Втора видно е ослабена и дека е во карантин.

Неодамна, придружувана од нејзиниот внук Вилијам, таа ја посети Лабораторијата за наука и технологија во Порт Даун, Англија. Чудно е што кралицата не носеше заштитна маска.

Професорката Хајди Ларсон, која предава на Лондонското училиште за медицина и хигиена, верува дека многу луѓе ќе одбијат да примат вакцина за коронавирус, поради страв.

Таа смета дека јавното мислење би се подобрило доколку 94-годишната кралица ја прими вакцината и ја смири јавноста со нејзиниот пример и ги охрабри Британците да ја примат вакцината.

„Ако сум го видел тоа, а овде во Велика Британија сум повеќе од една деценија, тоа е довербата што кралицата ја стекна“, рече професорката Хајди Ларсон.

Портпарол на Владата одби да ја коментира потенцијалната улога на кралицата, но рече дека науката е јасна дека вакцината спасува животи, што доведува до глобални напори да се најде ефикасна вакцина против коронавирус.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ8 минути

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Македонија30 минути

Од отворањето на градинките, од корoнавирус заболеле 18 деца и 55 вработени

Од отворањето на градинките на 9 септември досега од коронавирус заболеле 18 деца и 55 вработени, информира министерката за труд...

Регион1 час

Полициски час во Словенија

Словенија го враќа полицискиот час откако во последните неколку денови е забележан голем пораст на бројот на заболени од коронавирус....

Македонија2 часа

Приведен кумот на поранешниот премиер Никола Груевски, за плацевите на Водно

По наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција, полицијата утрово го приведе Ристо Новачевски, кум на Никола Груевски, а...

Свет4 часа

(Видео) Запалени две цркви на протестите во Чиле

Најмалку две цркви се запалени во главниот град на Чиле, а илјадници луѓе се собраа на улиците на првата годишнина...

Европа4 часа

(Видео) „Фајзер“ произведе стотици илјади дози вакцина против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Фајзер“ објави видео кое покажува дека веќе има произведено стотици илјади дози вакцина против коронавирус во својата белгиска...

Свет5 часа

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна, но е ретка

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано...

Свет5 часа

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се...

Свет5 часа

(Видео) Се качил на кулата на Трамп во Чикаго и барал да разговара со претседателот

Неидентификуван маж се качил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи да разговара со претседателот на САД и медиумите. Мажот,...

Македонија6 часа

Ковид-19 го прележале над 17 илјади лица во земјава

Од Ковид-19 досега оздравеле 17.239 лица во земјава, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во земјава...

Регион6 часа

Полициски час во неколку црногорски градови

Здравствените власти во Црна Гора одлучија да воведат ограничувачки мерки во пет града во црвената зона според бројот на лица...

Европа18 часа

(Видео) Илјадници Французи излегоа на улиците поради убиството на наставникот

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Франција во знак на поддршка на наставниците и со цел да ја одбранат слободата...

Европа18 часа

Стотици демонстранти ја нападнаа полицијата во Прага

Чешката полиција употреби солзавец и водени топови за да растера стотици демонстранти во Прага кои ги нападнаа полицајците по протестот....

Регион19 часа

Црногорските медиуми за Амфилохие: Привилегиран e, го лечат со „ремдесивир“

Митрополитот Амфилохие, кој се зарази со коронавирусот, доби лек „ремдесивир“, кој, според порталот ЦдМ, е недостапен за другите пациенти во...

Свет20 часа

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на...

Македонија21 час

Аеродром, Центар и Карпош се општини со најголем број заболени од Ковид-19

Аеродром, Центар и Карпош се скопски општини со најголем број на заболени од Ковид-19. Според најновите податоци од Министерствоот за...

Македонија22 часа

Починаа 10 лица со Ковид-19, 428 новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на...

Македонија23 часа

(Видео) Ангеловски: За три недели изречени над 12.000 казни за сообраќајни прекршоци

МВР покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени сообраќајни контроли и во другите градови, меѓу кои и Кичево,...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Бигорскиот манастир надживеал империи и држави, денеска го започнува своето второ илјадалетие

Денешниов свечен ден е прекраток, за да ги опише, барем, главните настани од илјадагодишната историја на манастирот „Свети Јован Бигорски“,...

Регион1 ден

Во Словенија највисок процент на заразени според бројот на направени тестови

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 726 нови инфекции со коронавирус на 3.765 тестови, објави словенечката влада, што...

Досие