Контакт

Европа

Чешкиот претседател по шест недели пуштен од болница

Објавено пред

Чешкиот претседател Милош Земан е пуштен од болница по повеќе од шест недели, соопшти денеска Централната воена болница во Прага.

Земан (77) беше примен во болница на 10 октомври со компликации од хронично заболување, за кое неговата канцеларија не прецизираше детали, но лекарите велат дека се работи за заболување на црниот дроб.

Тој беше примен во болница ден по парламентарните избори, на кои неговите сојузници, предводени од премиерот Андреј Бабиш, загубија од коалицијата на десниот центар.

Земан најпрвин бил лекуван на одделот за интензивна нега, каде лекарите рекле дека неговата состојба е неизвесна, но подоцна се подобрила.

Земан рече дека ќе ги почитува изборните резултати и дека во петок ќе го назначи лидерот на десниот центар Петер Фијала за премиер.

Болницата објави дека Земан ќе продолжи да се лекува на претседателскиот имот западно од Прага, и покрај сугестиите дека треба да остане во болница.

Но, неговата состојба е значително подобрена, соопшти медицинскиот тим.

Мандатот на Земан трае уште 15 месеци. Ова му е втор и согласно законот, последен петгодишен мандат.

Европа

Парискиот надбискуп подносе оставка – имал афера со жена

Објавено пред

Папата Франциско ја прифати оставката на парискиот надбискуп Мишел Опети кога тој призна дека имал афера со жена во 2012 година.

Во соопштението на Ватикан се вели дека папата ја прифатил понудената оставка на Опети и го назначил монсињор Жорж Понтие да служи на негово место.

Архиепископот Опети во денешното соопштение изјави дека понудил да се повлече за да ја спаси епархијата од поделби, кои сомнежот и губењето доверба би можеле да продолжат да ги предизвикуваат, пренесе АП.

Прикажи повеќе...

Европа

Најмалку 50 лица заразени од омикрон-сојот на божикна прослава во Осло

Објавено пред

Норвешка во паника. Најмалку 50 луѓе во Осло биле заразени од омикрон-сојот.

Случаите се поврзани со неодамнешната божикна прослава на една компанија во ресторан во Осло, изјавиле официјалните лица, а пренесува агенцијата АП.

Општина Осло преку соопштение наведува дека се очекуваат повеќе случаи.

Официјалните лица се обидуваат да ги откријат начините на пренесување на вирусот на прославата.

Норвешкиот институт за јавно здравје соопшти дека пациентите живеат во Осло и околните општини.

Прикажи повеќе...

Европа

Германскиот Бундестаг на 8 декември избира нов канцелар

Објавено пред

Германскиот Бундестаг в среда, 8 декември, ќе избира нов канцелар, соопшти прес-службата на собранието.

До медиумите беше испратена покана за свечена седница на парламентот на 8 декември, а беше откриено и кога ќе биде избран новиот канцелар.

Претставниците на медиумите, како што се наведува, седницата ќе може да ја следат од местата предвидени за прес, но со акредитација.

Откога т.н. семафор-коалиција постигна договор, Ангела Меркел ќе ја замени социјалдемократот Олаф Шолц, поранешен министер за финансии.

Со заминувањето на Меркел, владата ја напушта и нејзината ЦДУ/ЦСУ бидејќи новата влада ќе ја сочинуваат Социјалдемократската партија (СПД), зелените и либералите (Партија на слободата – ФПД).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Македонија3 часа

Граѓаните утре ќе можат да им оддадат последна почит на загинатите во автобуската несреќа

Министерството за надворешни работи информира дека утре (3 декември), во 9 часот, на скопскиот аеродром се очекува да пристигнат посмртните...

Европа5 часа

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија6 часа

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија8 часа

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа8 часа

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија9 часа

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет10 часа

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија24 часа

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија1 ден

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија1 ден

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет1 ден

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија1 ден

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија1 ден

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија1 ден

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија1 ден

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет1 ден

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија1 ден

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија1 ден

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа1 ден

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Досие