Контакт

Европа

Чешкиот претседател шокираше со невкусна шега за убиството на саудискиот новинар

Објавено пред

Чешкиот претседател, Милош Земан, се најде на удар од критки откако на невкусен начин се пошегува со судбината на Џамал Кашоги, новинарот убиен во саудискиот конзулат во Истанбул.

„Ги сакам новинарите и можеби ќе ги поканам на вечера во саудиската амбасада“, рече Земан, а пренесе новинската агенција ЧТК.

Ова не е првпат Земан да дава навредливи или злобни изјави за новинарите.

На состанок со рускиот претседател, Владимир Путин, тој еднаш се пожали дека има премногу новинари и дека тие треба да бидат ликвидирани.

Чешки политичари изразија разочарување од неговата изјава во врска со случајот на Кашоги.

„Непромислен срам“, напиша на Твитер европратеникот Павел Теличка.

Лидерот на конзервативната партија ТОП09, Јири Поспишил, коментираше дека за претседателот не е света дури ни смртта на невин човек.

Европа

Британец кој силувал жена пред нејзиното дете доби 18 години затвор

Објавено пред

Човек кој сексуално, физички и психички малтретирал жена во Манчестер пред очите на нејзиниот малолетен син е осуден на 18 години затвор.

Крег Моран повеќе пати ја злоупотребил жртвата во период од три дена, при што таа била сериозно повредена, меѓудругото, и со скршеница на ногата, пренесе „Индипендент“.

34-годишниот маж ја оставил жената крвава и во состојба во која не можела да оди. Инспекторите го нарекоа нападот – дело на болен ум.

Полицијата соопшти дека злоупотребата започнала на 8. февруари кога Моран ја посетил жената во нејзиниот дом и почнал да пие. Нејзиниот син бил присутен во тој момент.

Откако ја нападнал, украл дел од нејзините лични предмети и заминал.

Кога следниот ден жената отишла во неговиот стан за да си ги врати работите, тој брутално ја претепал, сексуално ја нападнал и и се заканил дека ќе умре.

Таа завршила со повреди на главата, лицето, раката и нозете.

Два дена подоцна, таа тешко повредена била пронајдена од брачна двојка кои ја пренеле во болница. Таму, го известила медицинскиот персонал за тоа што се случило со неа, по што случајот бил пријавен во полиција.

Полицијата набрзо го лоцирала и го уапсила Моран, а тој подоцна се изјаснил за виновен во судот за напад, принудување на секс, смртни закани и противење при апсење.

Прикажи повеќе...

Европа

Штрахе доби нова работа – од политика во бизнис со недвижнини

Објавено пред

Поранешниот австриски вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе, кој беше принуден да си даде оставка од сите политички функции поради аферата „Ибица“, ќе има нова работа од септември.

Тој ќе работи со недвижнини.

Според Oe24, Штрахе ќе биде вработен во компанијата „K.Y.A.T.T.“ од Баден, која е во сопственост на поранешниот генерален секретар на австриската Партија на слободата (ФПО), Зигмунд Калбахер, кој според извештаите на медиумите, пред неколку години започнал со купување и реновирање на хотели во Австрија.

Прикажи повеќе...

Европа

Ден на жалост во Полска поради жртвите од удар на гром на Татрите

Објавено пред

Најмалку пет лица загинаа, а над 100 се повредени при удар на молња на планинскиот венец Татри во невремето кое ја зафати Полска, соопшти премиерот Матеуш Моравијецки.

Молњата погодила група планинари кои биле на врв на планинскиот венец Татри, кој се наоѓа на границата меѓу Полска и Словачка.

На полска страна загинаа четири лица, меѓу кои две деца, додека едно лице загина на словачката страна на планината.

Очевидци велат дека бурата над планинскиот врв се создала одеднаш, после сончево утро.

„Никој не очекувал така нагло да избие силна бура“, истакна полскиот премиер.

Во невремето повредени се над 100 лица, а на терен се наоѓаат четири хеликоптери, јави Би-би-си.

Најсилниот удар на молњата се случи на врвот на Гевонт, каде таа погодила во 15 метри висок метален крст.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

,,Од самиот старт се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да бидеме горди на тоа. Не...

Македонија1 час

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска Стојановска, го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на...

Европа2 часа

Германија ги зголемува резервите со таблети јод во случај на нуклеарен инцидент

Германските власти го зголемуваат снабдувањето со таблети јод што ќе може да им помогнат на граѓаните во случај на нуклеарен...

Свет3 часа

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Регион3 часа

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Свет3 часа

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на „Твитер“ соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена, излегол од притвор откако...

Свет5 часа

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија15 часа

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија17 часа

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа19 часа

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ23 часа

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ1 ден

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија1 ден

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија1 ден

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија1 ден

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет1 ден

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија1 ден

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа1 ден

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија2 дена

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Досие