Контакт

Свет

Чилеански бискупи му понудија на папата да се повлечат поради скандал со малтретирања

Објавено пред

Сите триесет чилеански бискупи, кои се обвинети за криење докази за сексуални малтретирања, му понудиле на папата Франциско да се повлечат, стои во нивното заедничко соопштение.

„Ги ставивме нашите позиции во рацете на светиот татко и нему му препуштаме слободно да одлучи за секој од нас“ соопштиле бискупите, пренесе „Ројтерс“.

Бискупите исто така им се извиниле на Чиле, на жртвите на малтретирањата и на папата поради скандалот. Папата ги обвини бискупите за уништување докази за сексуални малтретирања, за притисок на црквените адвокати да ги намалат обвинувањата, како и за огромното невнимание во заштитата на децата од свештениците педофили.

Папата одржа состанок со бискупите, при што им предаде документ од десет страници, во кој папата истакнува дека целокупната хиерархија на чилеанската католичка црква е колективно одговорна за огромниот недостиг во раководењето на случаите на малтретирање, што резултирало со губење на кредибилитетот на црквата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Американскиот свештеник останува во куќен притвор во Турција

Објавено пред

Од

Ендру Брансон, Турција, пуч, САД, Доналд Трамп

Вишиот суд во Турција ја одби жалбата за ослободување на американскиот свештеник Ендру Брансон од куќен притвор.

Случајот на Брансон ги зголеми тензиите меѓу Турција и САД. Вишиот суд во Измир ја потврди претходната одлука на судот Брансон да остане во куќен притвор и го отфрли барањето да му се укине забраната за патување.

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, вчера соопшти дека на Турција би можеле да ѝ бидат воведени нови санкции ако свештеникот наскоро не биде ослободен.

Брансон е обвинет за шпионажа и за поддршка на терористите. Тој беше уапсен во 2016 година, а неодамна беше пренесен во куќен притвор. Тој ги негира обвинувањата дека ѝ помагал на група од Анкара за обидот за пуч во 2015 година и дека пружал поддршка на курдските екстремисти.

Прикажи повеќе...

Регион

Прв случај на западнонилски вирус во БиХ

Објавено пред

Од

Првиот случај на западнонилски вирус во БиХ беше забележан кај пациент од подрачјето на Дервента на северот од земјата, објавија „Независне новине“ од Бања Лука.

Пациентот закрепнал по терапијата и бил пуштен од болница, велат од Институтот за јавно здравје на Република Српска.

Станува збор за постар човек од подрачјето на Дервента, кој бил хоспитализиран во Универзитетскиот клинички центар на РС со симптоми на акутен менингоенцефалитис.

Западнонилскиот вирус го пренесуваат комарци, а симптомите, како што се температура, главоболка, болка во мускулите, гадење, повраќање, а понекогаш и отекување на лимфните жлезди или осип на телото, пациентите ги чувствуваат помеѓу три дена и две недели по инфекцијата.

Кај осумдесет проценти од заразените лица не се јавуваат никакви симптоми.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенечкиот парламент именува поранешен комичар за мандатор

Објавено пред

Од

Словенечкиот парламент го избра поранешниот комичар Марјан Шарeц за мандатор за состав на новата влада.

Шарeц (40), чија Листа на Марјан Шарeц (ЛМС) го освои второто место на изборите на 3 јуни, ја доби поддршката на 55 од 90 пратеници во парламентот, објави агенцијата „Ројтерс“.

На тој начин го турна во втор план поранешниот премиер Јанез Јанша, чија антиимигрантска СДС освои најголем број гласови на изборите во јуни, но не успеа да собере доволно партии за формирање централнодесничарска коалиција.

Поранешниот актер и комичар, кој го заврши вториот мандат оваа година како градоначалник на Камник во северна Словенија, има 15 дена да формира влада составена од пет партии од левичарската коалиција предводена од неговата партија, што, според британската агенција, ќе зависи од поддршката на левичарската партија Левица.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Инсулинот во Македонија е со уреден рок на употреба, велат од Министерството за здравство

Инсулинот во Република Македонија, без исклучок, е со уреден рок на употреба, уверува Министерството за здравство откако во јавноста се...

Македонија3 часа

„Врти им на Војче и на Љубинка од антикорупциска да отворат предмет за Б.Ц.“, бара Јанкулоска од Котевски

Во разговор од 2011 година ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, на експомошник-министерот во МВР, Иво Котевски, му дава нарачки...

Македонија5 часа

Заев се сретна со членовите на ДИК: Должни сме сите професионално да си ја завршиме работата

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска се сретна со претседателот на ДИК,...

Европа5 часа

Меркел-Марковиќ: Германија и Црна Гора се согласни да нема промена на границите на Балканот

Црна Гора и Германија се согласиле да нема промени во границите на Балканот, ова била главната порака по средбата меѓу...

Свет7 часа

(Фото) Багери ги расчистуваат урнатините од надвозникот во Џенова, потрагата по исчезнатите и натаму е во тек

Багери почнаа да ги расчистуваат урнатините од надвозникот во италијанскиот град Џенова. И три ден по несреќата, потрагата по лицата што...

Македонија7 часа

„Копиле скапано“, вели Протоѓер за адвокатот на Мијалков, Шврговски

Во една од бомбите што беше пуштена во судницата, Мартин Протоѓер на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ѝ вели...

Македонија8 часа

ДИК ќе ги разгледува трошоците за референдумот

Повеќе точки поврзани со референдумот се на дневен ред на четвртата седница што ќе ја одржи денеска Државната изборна комисија...

Топ8 часа

Запален автомобил на адвокат од Охрид

Ноќеска по полноќ бил запален автомобилот на адвокатот Мишел Наумоски од Охрид. Тој за „Макфакс“ вели дека бил паркиран на...

Дијаспора8 часа

Министерот за дијаспора од Ростуше ги повика печалбарите да гласаат на референдумот

Министерот за дијаспора, Едмонд Адеми, во рамките на печалбарската средба што се одржа во Ростуше, нагласи дека големиот број печалбари...

Свет9 часа

Американскиот Сенат донесе резолуција: Медиумите не се непријатели на народот

Американскиот Сенат едногласно усвои резолуција со која се потврдува дека медиумите не се непријатели на народот. Резолуцијата што ја предложи...

Регион9 часа

Вучиќ: Србија има три цели на Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ рече дека главните цели на Белград на Косово се зачувување на мирот и стабилноста, заштитата на...

Македонија1 ден

(Видео) Шестчлено семејство моли за помош, откако гром им ја изгоре куќата

Пожар предизвикан од гром, во вторникот, без дом остави шестчлено семејство од скопското село Нова Брезница. Божин Вељановски, татко на...

Мартин Протогер, СЈО Мартин Протогер, СЈО
Македонија1 ден

Протоѓер му нарачувал на Јанакиески да им нареди на амбасадорите да одат по куќи и да собираат гласачи од дијаспората

Во кривичниот суд во Скопје, по речиси четири и пол часа, време за приговори на адвокатите на обвинетите, почна репродуцирањето...

Италија, Џенова Италија, Џенова
Европа1 ден

Дваесет луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во Џенова

Главниот обвинител во Џенова, Франческо Коци, изјави дека 20 луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во...

Македонија1 ден

Апелација на 30 август ќе одлучува за затворот на Груевски

Апелациониот суд на 30 и 31 август ќе одржи седница на која ќе расправа за жалбата на Никола Груевски за...

Гордана Јанкулоска, Титаник, СЈО Гордана Јанкулоска, Титаник, СЈО
Македонија1 ден

По еден час пауза во судењето за „Титаник“ поради мајчинските обврски на Јанкулоска

Судијата Осман Шабани, кој е судечки судија во предметот „Титаник“, пред паузата за судењето ги извести обвинетите и нивните адвокати...

Македонија1 ден

(Видео) Ефремов: Полицајците 10 години немаат нови униформи

Претседателот на синдикалната подружница при Независниот синдикат на полицијата, Мартин Ефремов, на денешната прес-конференција пред Министерството за внатрешни работи информира...

Топ1 ден

Дваесетгодишно момче почина во сообраќајна несреќа, излетало од патот и удрило во столб

Дваесетгодишно лице со иницијали М.А. почина по сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово-село Липково. Тој управувал патничко возило „форд фокус“ со кумановски...

Економија1 ден

Катар финансиски ќе ѝ помогне на Турција за излез од кризата

Катарскиот шеик, Тамим бин Хамад ал-Тани, денеска за време на средбата со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, вети дека Катар...

Свет1 ден

Путин подготвен за средба со Ким Џонг-ун

Рускиот претседател, Владимир Путин, е подготвен да се состане со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, а руските медиуми и...

Досие