Контакт

Свет

Чиле воведува задолжителeн карантин за 6,5 милиони луѓе

Објавено пред

Чилеанската влада ги објави плановите за досега најстрогите мерки на затворање, со задолжителен карантин за целата зона на Сантјаго, што е област со население од 6,5 милиони луѓе, пренесува „Гардијан“.

„Битката за Сантјаго е клучна во војната против коронавирусот“, рече министерот за здравство, Хаиме Маналик, најавувајќи ги мерките.

Овој потег следува по 2.660 потврдени случаи во последните 24 часа, што претставува зголемување од 60 проценти во однос на претходниот ден, што доведе до вкупно 34.381 заразен. Чиле моментно е на третото место во Јужна Америка по бројот на заразени, а 346 луѓе починале во земјата.

Здравствените работници повикуваат на целосно затворање на Сантјаго од март, но Министерството за здравство тврди дека стратегијата ги задржала случаите под контрола спречувајќи го економскиот пад на градот.

Додека бројот на нови случаи надвор од Сантјаго опаѓа, мерките за делумно затворање се покажаа како неуспешни во главниот град, каде што се концентрирани 85 отсто од новите случаи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Многу светски лидери го користат лекот на Трамп

Објавено пред

Претседателот на Салвадор, Наџиб Букеле денеска изјави дека многумина светски лидери го користат хлорокин, лекот чие дејство во лекувањето на коронавирусот, не е докажано.

Американскиот претседател Доналд Трамп тврдеше дека за време на епидемијата го пие лекот превентивно.

Хидроксихлорокин првенствено се користи во лекувањето на маларија.

Светската здравствена организација неодамна ги прекина испитувањата на овој лек за лекување на коронавирус од безбедносни причини.

Трамп во неделата рече дека повеќе не го користи лекот, но Букеле денеска вели дека тој, како и други лидери, го користат, пренесе Би-би-си.

„Го користам како превенција. Претседателот Трамп го користи како превенција, многумина светски лидери го користат исто така“ рекол Букеле.

Прикажи повеќе...

Регион

Земјотре ја погоди Бугарија

Објавено пред

Земјотрес со интензитет од 3,4 степени по Рихтер е регистриран рано утрово во југозападна Бугарија.

Епицентарот на потресот бил кај градот Смољан, соопшти Националниот институт за геофизика, геодезија и географија на Бугарската академија на науките.

Нема податоциа за евентуални штети или повредени, пренесе БТА.

Прикажи повеќе...

Свет

Протести во Хонгконг против законот за химна, полицијата излезе на улиците

Објавено пред

Полицијата во Хонгконг одговори со солзавец и апсење на луѓе во неколку градски населби каде што протестираа против предлог-законот за криминализирање на навредувањето на кинеската химна.

Контроверзниот предлог-закон оди на второ читање и интервентната полиција е на висок степен на готовност.

Доколку биде изгласан, исмејувањето или злоупотребата на химната „Марш на доброволци“ со новиот закон може да биде казнето со затвор до три години и парична казна до 6.000 американски долари.

Полицијата извести дека демонстрантите ги блокирале патиштата и железничките пруги, а досега се уапсени 17 лица меѓу кои и двајца студенти на возраст од 14 и 15 години кои се обвинети за поседување „нелегални предмети“, како што се шлемови.

Доколку биде изгласан, новиот закон би можел да го прекине обичајот на локалните фудбалски натпревари, каде што навивачите свиркаат на химната, традиција која започна како резултат на неуспешните демократски протести во Хонгконг во 2014 година.

Критичарите на законот велат дека ќе биде тешко да се спроведе законот и сметаат дека е бесмислено затоа што е невозможно да се озакони патриотизам.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет1 час

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лајен денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет2 часа

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирус

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија3 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија3 часа

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија3 часа

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава5 часа

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија15 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија16 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија16 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија16 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија16 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион21 час

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија21 час

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија22 часа

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија23 часа

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија23 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија23 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет24 часа

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа1 ден

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Досие