Контакт

Свет

Шарл Мишел: Путин мора да биде поразен

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски е поканет да се обрати пред Европскиот совет на самитот оваа недела, изјави претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за Си-ен-ен пред состанокот в четврток, Мишел потврди дека тие „предложиле обраќање на самитот“.

„Мораме да се погрижиме Путин да биде поразен. Тоа мора да биде заедничка цел. Тоа е прашање на безбедност, за иднината на Европа и иднината на светот“ – рече Мишел.

Мишел рече дека од почетокот на специјалната операција неколку пати разговарал со претседателите на Зелените и со Русија, надевајќи се дека тоа ќе им помогне да постигнат прекин на огнот.

„ Многу е тешко, бидејќи не сме сигурни дека руската влада е искрена. Не сме наивни – мислиме дека се обидуваат да ја нападнат армијата за да ја зајакнат својата позиција во преговорите“ – рече тој.

Од друга страна, како што додава Мишел, мора да го сменат односот на силите за да му дадат подобра позиција на Зеленски во директните преговори со Русија.

Состанокот на Европскиот совет е закажан за 24 и 25 март, а Украина е главна тема.

Американскиот претседател Џо Бајден потврди дека ќе присуствува на самитот в четврток за да разговара за Украина и трансатлантската соработка.

Мишел зборуваше и за санкциите, велејќи дека Европската Унија мора да биде „паметна“ во однос на санкциите против Русија.

„Одлучивме да воведеме санкции без преседан против Русија“, рече тој, додавајќи дека „тие се насочени кон олигарсите, насочени кон економските сектори во Русија“.

„Сепак, немаме сосема иста ситуација во Европа и во САД, на пример, секторот за нафта или гас. Ние во Европа сме многу позависни во споредба со ситуацијата во САД“ – рече тој.

Мишел рече дека „затоа мора да бидат паметни“.

„ Целта е да се таргетира Русија, целта е да бидеме болно за Русија, но не и за нас“ – рече тој.

Мишел призна дека „премногу сме зависни од рускиот гас“. Сепак, тој додаде дека тоа не е скорешно сознание, посочувајќи го Европскиот зелен договор од 2020 година како долгорочно решение за прекумерно потпирање на Русија.

Регион

Србија со поддршка за санкциите кон Белорусија

Објавено пред

Србија ги испочитувала санкциите што ЕУ ги воведе кон Белорусија во април поради ситуацијата во таа земја и вмешаноста на Белорусија во руската инвазија, пишува порталот European Western Balkans.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за одлуката 2022/579 на Советот на ЕУ донесена на 8 април. Две недели подоцна, на 22 април, на веб-страницата на Советот било објавено дека Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и Северна Македонија ја испочитувале одлуката.

Ова е втор пат Србија да испочитува санкции на ЕУ во врска со војната во Украина. Одлуката на Советот на ЕУ од 8 април наметнува секторски санкции врз финансискиот и транспортниот систем на Белорусија поради вмешаноста на земјата во руската агресија.

Официјалниот став на Белград е дека Србија ги почитува основните принципи на меѓународното право и во таа смисла, територијалниот интегритет на Украина, но земјата не се вклучи во санкциите кон Русија.

Српската премиерка Ана Брнабиќ неодамна изјави дека честите дојави за поставени бомби, кои се случуваат во земјата, претставуваат притисок од странство врз Србија бидејќи земјата не вовела санкции кон Русија по инвазијата на Украина, како што тоа го направија повеќето западни земји.

Прикажи повеќе...

Свет

Мајмунски сипаници потврдени во Германија и уште неколку европски држави

Објавено пред

Германија го потврди првиот случај на мајмунска сипаница, а нови случаи на зараза пријавија Италија, Шпанија, Франција и Велика Британија, јавуваат светските агенции.

dobivaj vesti na viber

Медицинската служба на германските вооружени сили денеска соопшти дека го потврдила првиот случај на мајмунска сипаница.

„Институтот за микробиологија на германските вооружени сили во Минхен сега, исто така, несомнено го откри вирусот на мајмунска сипаница, за првпат во Германија на 19 мај 2022 година, кај пациент со карактеристични кожни лезии“, соопшти медицинската служба.

Германски министер: Претпоставуваме дека вирусот не се пренесува така лесно

Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах изјави дека врз основа на достапните информации, тој претпоставува дека вирусот не се пренесува така лесно и дека неговото ширење може да се спречи доколку здравствените власти брзо дејствуваат.

Италија потврди уште два случаи на инфекција со вирусот на мајмунска сипаница во болницата Спаланцани во Рим, со која досега се заразени вкупно три лица во земјата. Болницата соопшти дека првото заразено лице престојувало на Канарските Острови.

Регионалните власти во Мадрид пријавија 14 случаи на зараза, со што вкупно 21 лице во Шпанија.

Шпанската министерка за здравство Каролина Даријас изјави за новинарите дека пациентите во земјата досега имале благи симптоми.

Заразата е потврдена во Германија, Франција, Италија, Велика Британија, Шпанија, Португалија, САД…

Велика Британија потврди единаесет нови случаи, рече министерот за здравство Саџид Џавид. Земјата претходно пријави вкупно девет случаи на лесни заболувања. Британските здравствени власти нудат вакцина против сипаници на здравствените работници и на другите кои можеби биле изложени на вирусот. Тоа го прават властите и во другите делови на Европа, вклучително и Португалија.

И Франција е зафатена од мајмуни сипаници, пренесува АФП.

Од 14 мај, случаи на зараза со вирусот на мајмунска сипаница се откриени и во Португалија, Канада, САД, Белгија и Шведска.

Прикажи повеќе...

Европа

Итен состанок на СЗО, повод – новата епидемија со мајмунски сипаници

Објавено пред

Светската здравствена организација ја свикува групата водечки експерти на итен состанок за да разговараат за тековната епидемија на мајмунски сипаници, пишуваат медиумите во светот.

dobivaj vesti na viber

Според извештаите, двојно е зголемен бројот на заболени со заразни мајмунски сипаници во Велика Британија, а тоа го потврдил и министерот за здравство Саџид Џавид, наведувајќи дека има 11 нови случаи на заразени.

„Утринава ги информирав министрите за здравство на Г7 за она што го знаеме досега. Повеќето случаи имаат благи симптоми и можам да потврдам дека набавивме дополнителни дози вакцини кои се ефикасни против мајмунска сипаница“, напишал тој на Твитер.

Медиумите потсетуваат дека мајмунските сипаници последниве денови се шират во Европа, а првите случаи се потврдени во Франција, Италија, Шведска, како и во Канада и во Австралија.

Првиот пациент кој добил мајмунски сипаници на 7 мај отпатувал во Нигерија, од каде се верува дека е заразен, пред да се врати во Англија.

Симптомите вклучуваат треска, главоболки и осип на телото кој започнува на лицето и се шири на други делови од телото.

Според податоците на веб-страницата на Светската здравствена организација, смртноста од мајмунски сипаници била меѓу нула и 11 отсто, а во последно време се движи меѓу три и шест отсто.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа3 часа

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа4 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија4 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија5 часа

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија5 часа

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија6 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа7 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа7 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа7 часа

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион8 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет8 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа8 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа8 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет8 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија19 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа20 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија21 час

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет22 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија22 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...