Контакт

Свет

Швајцарски државјанин ја тужи Швајцарија за расно профилирање пред судот во Стразбур

Објавено пред

Швајцарецот Мохамед Ва Бајле од Цирих тврди дека бил жртва на расно профилирање во 2015 година. Швајцарските судови не се согласуваат. Сега тој го однесе својот случај пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур, пренесува „Локал“.

Едно утро во февруари 2015 година, Ва Бајле, кој потекнува од Кенија, но една деценија има швајцарско државјанство, бил запрен од двајца полицајци на главната железничка станица во Цирих, кои побарале да се легитимира. Ва Бајле, библиотекар во Институтот за технологија ЕТХ во Цирих, прашал дали полицајците бараат црнец, а кога тие одговориле негативно, Ва Бајле одбил да се легитимира. Полицајците потоа подложиле на претрес, но го ослободиле кога утврдиле дека има картичка за пензиско осигурување.

Ва Бајле бил и казнет со 100 швајцарски франци затоа тоа што не ги почитувал полициските наредби. Сепак, тој ја оспорил казната и го однел предметот на суд. Случајот на крајот стасал до Сојузниот врховен суд во Швајцарија кога и Окружниот суд во Цирих и Апелациониот суд пресудиле дека нема докази оти полицијата го издвоила Ва Бајле по неговата боја на кожата.

Врховниот суд пресудил дека случајот премногу се темели на изјавата на едниот од полицајците, кој изјавил дека Ва Бајле бил запрен бидејќи го свртел погледот. Судот соопшти дека се присутни и ситуациски фактори: Цирих е транспортен центар за долги релации и како таков е изложен на повисоко ниво на криминал. Според швајцарскиот закон, полицијата може да побара лична карта само ако има разумна основа за тоа. Ва Бајле верува дека со него не бил таков случајот и сега поднел барање предметот да биде разгледан од Европскиот суд за човекови права во Стразбур.

Пресудата во овој случај може да постави преседан за прашањето на расно профилирање, а швајцарската Алијанса против расна дискриминација тврди дека швајцарските судови се виновни за неспроведување на правдата и за непридржување кон меѓународните принципи за недискриминација. Судот во Стразбур треба да ѝ објасни на полицијата во Цирих дека таквото профилирање не е прифатливо, изјави Ва Бајле за швајцарски „Блик“.

„Сакам да бидам дел од отпорот против расното профилирање и да ги мотивирам луѓето да бидат похрабри и да се спротивстават на расистичките полициски проверки“, рече тој.

 

 

Свет

Кина ги откажа трговските преговори со САД

Објавено пред

Од

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон.

Кинеска државна делегација требаше да отпатува во Вашингтин во пресрет на посетата на Лиу, но ваквата посета сега е откажана. Кина минатата недела додаде американски производи во вредност од 60 милијарди долари на листата на стока која подлежи на увозни тарифи.

Ваквата мерка е одговор на царините кои американските власти ги воведоа за кинеската стока во вредност од 200 милијарди долари и кои треба да стапат на сила во понеделник.

Прикажи повеќе...

Европа

Протести во Полска: ,Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме”

Објавено пред

Од

Неколку илјади Полјаци вработени во јавниот сектор, меѓу кои вработените во образованието и здравството, како и пожарникарите, излегоа на протест во главниот полски град Варшава. Тие бараат поголеми плати и отворање на нови работни места во јавниот сектор.

Според полицијата, на протестот учествувале 26.000 луѓе. „Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме“, изјави Јан Гуз од синдикатот.

Протестот е организиран еден месец пред локалните избори во Полска и десетина дена по одлуката на владата за зголемување на минималната плата на 522,6 евра почнувајќи од 2019 година.

Синдикатите сметаат дека тоа зголемување не е доволно, а особено се незадоволни вработените во образованието кои заработуваат нешто повеќе од минималната плата. Тие побараа оставка на министерот за образование, а демонстрантите го осудија и недостигот на дијалог со властите.

Прикажи повеќе...

Регион

Албанија поддржува дијалог меѓу Белград и Приштина

Објавено пред

Од

Албанија безрезервно поддржува добро воспоставен дијалог меѓу Белград и Приштина, соопшти албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати.

Бушати смета дека низ целиот процес на нормализирање на одмосите меѓу Белград и Приштина е неопходно да се изгради внатрешен консензус на Косово, пренесува Танјуг.

,,Безрезервно го поддржуваме дијалогот меѓу Косово и Србија. Мислиме дека процесот на нормализација треба да донесе взаемно признавање”, рекол Бушати.

Кога станува збор за идејата за размена на северот на Митровица за Прешевската долина, Бушати вели дека никогаш не чул за идејата за ,,сецесија” на таа територија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во...

Топ48 минути

Кај Лојане за неколку дена откриени над 120 мигранти

Полицијата за неколку дена открила 13 случаи со мигранти кои се обиделе илегално да ја преминат границата кон Србија. Како...

Свет2 часа

Кина ги откажа трговските преговори со САД

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон....

Европа2 часа

Протести во Полска: ,Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме”

Неколку илјади Полјаци вработени во јавниот сектор, меѓу кои вработените во образованието и здравството, како и пожарникарите, излегоа на протест...

Македонија3 часа

(Видео) Иванов од САД: Нема да гласам на референдумот

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да...

Забава6 часа

СЗО: Поради консумација на алкохол годишно умираат три милиони луѓе

Алкохолот годишно убива околу три милиони луѓе низ целиот свет, односно прекумерната консумација на алкохол убива повеќе луѓе отколку сидата,...

Култура15 часа

(Галерија) Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На...

Европа18 часа

Почна Октоберфест во Минхен, се очекуваат шест милиони посетители

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтен го отвори 185. фестивал на пивото – Октоберфест, еден од најпознатите и најголемите фестивали во...

Македонија21 час

(Видео) Шилегов: Од Лисиче до Центар со воз се стигнува за 4 минути, од таму продолжете со велосипед

Европската недела на мобилност 2018 во Скопје заврши со комбинирање на железнички и превоз со велосипед. Активисти од здружението „Прв...

Свет22 часа

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада...

Македонија23 часа

(Видео) Платите на хирурзите покачени за 5.300 денари, повисоки плати и во школите и во градинките

На вработените во градинките, училиштата и болниците септемвриската плата ќе им биде зголемена за пет отсто. Зголемената плата ќе им...

Македонија1 ден

Следува период на пост-демократија во која главниот збор не е на избирачите, рече Иванов на предавање во САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во...

Топ1 ден

Холанѓанец пронајден мртов во вила во Трпејца

Во вила во охридското село Трпејца, во текот на вчерашниот ден починат бил пронајден 79-годишен Холанѓанец. Како што информираат од...

Македонија1 ден

(Видео) Макрон со обраќање до македонските граѓани: Ниеден договор не е совршен, но се работи за иднината на земјата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во пресрет на референдумот закажан за 30. септември преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, при...

Крвав четврток2 дена

Го извадив пиштолот и кажав стој полиција, сведочеше телохранителот на Оливер Спасовски за 27 април

Сашо Тасевски, директорот на БЈБ, телохранител на тогашниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, доцна вечерва сведочеше во кривичниот суд...

Крвав четврток2 дена

Ги видов пратениците Мукоски и Василевски како ги вадат гредите од вратите на Собранието, сведочеше собраниски обебзбедувач

На продолжението од судењето за настаните од 27 април сведочеше собранискиот обезбедувач Владимир Стојков. Тој потврди дека кога чул врева,...

Македонија2 дена

Претепаниот скопјанец: Ме намести пријател, тие ме чекаа во заседа

Брутално претепаниот скопјанец за „Макфакс“ вели дека бил нападнат од познат лихвар во Скопје бидејќи зел на заем 200 евра,...

Топ2 дена

(Видео) Кавадарчанец прободел жена со нож во стомакот кога му рекла дека е бремена

Полицијата вчера уапси кавадарчанец во Струмица под сомнение за обид за убиство како и за повеќе кражби во станови во...

Македонија2 дена

Обвинителството ќе проверува дали е запоставувано детето во станот со пелени во „Скопјанка“

Основното јавно обвинителство Скопје ќе утврдува дали родителите го запоставиле детето коешто живее со бабата во станот во „Скопјанка“, којшто...

Македонија2 дена

Мухиќ: Владата не им објасни на граѓаните кои уставни промени ќе се случат по референдумот

Независниот пратеник Ферид Мухиќ не сакаше за ,,Макфакс” да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името,...

Досие