Контакт

Свет

Шведската опозиција бара одговори за наводната шпионажа на САД

Објавено пред

Во неочекуван сојуз, Левицата и шведските демократи, кои ги претставуваат спротивните краеви на шведскиот политички спектар, се здружија во барањето одговор од владата за наводната шпионажа на САД, пренесува „Спутник“.

Данското радио претходно објави извештај за укажувачи од Одбранбената разузнавачка служба на земјата (ФЕ) за шпионирањето на Националната агенција за безбедност на САД (НСА) против данската, норвешката и шведската одбранбена индустрија преку пристап до Центарот за податоци на островот „Амагер“ крај Копенхаген. Оттаму, НСА, наводно, го таргетирала интернет-сообраќајот од министерствата и одбранбените компании, како данската „Терма“ и шведската „Сааб“.

Според дански извори, шпионажата се случила во исто време кога данската држава ја почнала последната рунда набавки на борбени авиони, во која претендент бил „грипен“ на „Сааб“. Данската држава на крајот купи 27 борбени авиони „Ф-35“ произведени во САД.

Пратеникот на Левицата, Хакан Свенилинг, ја праша министерката за надворешни работи од редовите на социјалдемократите, Ен Линд, какви мерки презеле министерот и владата воопшто во врска со пријавената шпионажа, а пратеникот од Демократската партија во Шведска, Бјорн Содер, побара одговор од министерот за одбрана, Петер Хултквист.

„Ова можеби влијаеше на шведската одбранбена индустрија на многу негативен начин и мора да се разјасни“, објасни Шодер за националниот радиодифузер СВТ нагласувајќи дека владата многу бавно дејствува.

Како одговор министерот за внатрешни работи од редовите на социјалдемократите, Микаел Дамберг, истакна дека владата ја чека истрагата на Данска и дека тој не може да ја коментира точноста на информациите што се појавија во медиумите.

„Од друга страна, се разбира, јас и соодветните шведски власти со голем интерес ја следиме данската истрага“, рече Дамберг уверувајќи дека владата многу сериозно ги сфаќа сите форми на шпионажа против Шведска.

Норвешка претходно почна разговори со Данска во врска со обвинувањата за шпионажа на ниво на министри за одбрана. Според данското радио, НСА го користела центарот за податоци „Амагер“ со неговиот систем Xkeyscore, што го открил свиркачот Едвард Сноуден во 2013 година и што е клучна карактеристика на целиот апарат за пресретнување на НСА. Програмата овозможува голема количина податоци преку фибер-каблите да се просејуваат со помош на клучни зборови, како што се имиња на луѓе на врвни позиции во целните организации.

Основана во 1937 година, „Сааб АБ“ е една од водечките шведски компании за одбрана. Помеѓу 1947 и 1990 година служеше како матична компанија на реномираниот производител на автомобили „Сааб аутомобиле“.

Нејзиниот главен фокус, сепак, се борбени авиони, борбено оружје, ракетни системи, торпеда, сензорски системи и подземни возила без екипаж, како и решенија за надзор од воздух, радари и средства за електронска борба. Со речиси 17.000 вработени, „Сааб“ се смета за столб на шведскиот воено-индустриски комплекс.

Свет

Гутереш: Вакци-национализмот ќе го успори глобалното излегување од кризата

Објавено пред

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изрази жалење поради „бројката која го крши срцето“ – два милиони починати во светот од коронавирусот, и се осврна на фактот дека солидарноста опаѓа во одговорот на светот на вирусот.

„Денес сведочиме на вакуум околу вакцината“, кажа шефот на ОН.

„Вакцините доаѓаат во богатите земји брзо, додека во сиромашните воопшто ги нема. Науката успева – но солидарноста опаѓа“.

Без наведување имиња, Гутереш го критикуваше тоа што „некои земји договараат дополнително купување од страна, набавуваат повеќе од потребното“.

„Владите имаат одговорност да ги штитат своите жители, но вакци-национализмот ќе ги порази самите земји и ќе го успори глобалното заздравување од кризата. Ковид-19 не може да се победи поединечно, земја по земја“, вели Гутереш.

Додаде дека приоритет мора да им се даде на оние кои се наоѓаат „на првата линија на одбраната: хуманитарците и ризичните лица“.

На конференцијата за медиуми претседателот на Генералното собрание на ОН Волкан Бозкир најави дека и тој и Гутереш наскоро ќе се вакцинираат. Шефот на ОН ќе ја прими вакцината следната недела, а Бозкир на 2 февруари.

„Тоа е затоа што Њујорк, каде што се наоѓа седиштето на ОН, има јавно-здравствена политика на давање вакцина на сите постари од 65 години“, кажа Бозкир.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Стравотни сцени од Индонезија по земјотресот, продолжува потрагата по преживеани лица

Објавено пред

Оштетените патишта и мостови, прекините на електричната енергија и недостатокот на тешка механизација им ја отежнуваат работата на спасувачите во Индонезија по разорниот земјотрес со јачина од 6,2 степени на островот Сулавеси, во кој загинаа најмалку 45 лица, а стотици се повредени.

Претседателот Доко Видодо им нареди на министрите во неговиот кабинет и на службените лица одговорни за итни случаи и војската да го координираат одговорот на оваа природна катастрофа што ја погоди земјата, пренесува Ројтерс.

Спасувачките операции се претежно фокусирани на околу осум локации во најтешко погодениот град Мамуја, каде сè уште се верува дека има преживеани заробени во урнатините по вчерашниот земјотрес.

Карго авиони кои превезуваат храна, шатори, ќебиња и други потреби, од Џакарта слетаа на островот доцна синоќа.

Сепак, илјадници луѓе ја поминаа ноќта на отворено во страв од последователни шокови и можно цунами.

Потврдено е дека повеќе од 200 лица се лекуваат во Мамуја, а други 630 се повредени во Маена.

Најмалку 300 куќи се оштетени, а околу 15.000 луѓе се преселија во привремени засолништа.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Кина за пет дена изгради нова болница за заразени со ковид

Објавено пред

Кинеските власти ја продолжија изградбата на привремени болници за заразените со новиот коронавирус и во последните пет дена формираа специјализирана медицинска установа со 1.500 соби во северниот дел на земјата, објави „Синхуа“.

Болницата се наоѓа во градот Нангонг.

Во наредните денови, владата планира да изгради уште шест слични болници со околу 6.500 соби.

Површината на една стандардна просторија е 18 квадратни метри. Има вентилација и греење, посебна бања и пристап до Интернет.

Според официјалните податоци, во провинцијата Хебеј има зголемување на заразата со коронавирус во последните две недели.

Во моментов, околу 850 заразени лица се хоспитализирани во регионот – околу 650 пациенти со кашлица и треска и околу 200 асимптоматски носители на вирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ19 минути

Беровец исценирал дека е киднапиран за да изнуди 10.000 евра од својот татко

Приведено е лице од Беровско, кое самоволно фингирало изнуда за да земе 10.000 евра од својот татко. Од полицијата информираат...

Европа2 часа

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија...

Топ2 часа

Сообраќајна несреќа на Јадранската магистрала, жена со тешки повреди е пренесена во болница

Жена заврши со тешки телесни повреди во сообраќајна несреќа што се случи вчера на улицата „Јадранска магистрала“. Станува збор за...

Спорт3 часа

Македонија на поправен против Египет

Денес на 27. Светско првенство во ракомет, Македонија за противник ќе го има домаќинот на турнирот Египет. Македонија против Египет...

Регион3 часа

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Свет4 часа

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет4 часа

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Македонија5 часа

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Владејачкиот СДСМ верува дека ВМРО-ДПМНЕ се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно, а  сега кога пред пратениците во собранието е законот...

Свет16 часа

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи ги...

Свет18 часа

„Сигнал“ има технички проблеми откога за една недела стекна 40 милиони корисници

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ соопшти дека има технички проблеми, но вети дека бргу ќе ги надмине. Оваа апликација, промовирана...

Свет19 часа

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на...

Свет20 часа

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија20 часа

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија23 часа

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија23 часа

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет24 часа

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија1 ден

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија1 ден

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа1 ден

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија1 ден

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Досие