Контакт

Свет

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Објавено пред

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги лимити за користење пари од даночните обврзници во текот на парламентарните активности.

Шведските пратеници немаат дополнителни привилегии како парламентарците од други земји, како на пример буџет за чартер-авиони, финансиска помош за изнајмување стан, лични советници или здравствени трошоци, средства за публикација на мандатот, вклучително и платена грижа за деца.

Во Шведска, пратеничкиот имунитет е концепт што не постои.

„Ние сме обични граѓани“, изјави во една пригода за „Би-би-си њус Бразил“ потпретседателот Пер-Арне Хакансон од Социјал-демократската партија.

„Нема смисла да им се даваат посебни привилегии на пратениците бидејќи наша задача е да ги претставуваме граѓаните и да ја знаеме реалноста во која живеат. Претставувањето на граѓаните е привилегија само по себе, затоа што имаме можност да влијаеме на патот на земјата”, додава Хакансон.

За разлика од други земји, Шведска не им нуди никаков луксиз или привилегии на своите политичари. Без службени возила и без лични возачи, шведските минстри и членови на парламентот на работа одат со преполни автобуси или возови, исто како и граѓаните што ги претставуваат.

Без никакво право на пратенички имунитет, тие можат да бидат изведени пред суд како и секој обичен човек. Тие немаат лични секретари/секретарки пред влезот на нивниот кабинет, кој не е поголем од осум метри квадратни.

„Јас ги плаќам политичарите“, вели Хоаким Холм, шведски државјанин, и додава „не гледам причина да имаат луксузен живот“.

Политичарите кои ќе се осмелат да трошат народни пари на возење со такси,наместо да патуваат со воз, завршуваат на насловните страници. Дури и спикерот на парламентот добива картичка за користење на јавниот превоз. Само премиерот има право да користи автомобил од безбедносните сили на трајна основа.

Шведските парламентарци живеат во мали станови во главниот град, каде својата облека ја перат и пеглаат во комунални пералници. Ова можеби некому ќе му изгледа прескромно, но всушност е многу подобро од порано. До крајот на 80-тите години на минатиот век сите парламентарци спиеја на троседот во своите канцеларии.

Шведска е држава која своите владини функционери и политички претставници ги третира како обични граѓани. Земја каде не се употребуваат зборовите „екселенции“ или други формални титули и обраќања.

Општество што ја укина службената употреба на формални заменки во 1960-тите и каде сите меѓусебе се обраќаат едноставно со „вие“. Затоа што, според шведскиот систем на вредности, никој не е над  кој било друг. Ниту политичарите кои треба да живеат во услови слични на реалноста на луѓето што ги избираат.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Бугарија 346 лица се заразени со коронавирус, од кои над 200 се од Софија

Објавено пред

Во Бугарија денеска се регистритани нови 8 нови случаи на заразени со коронавирус, од кои сите се од Софија.

Бројот на заразени лица во главниот град изнесува 214, а вкупниот број заразени лица е 346.

„Од сите 346 случаи, 125 се хоспитализирани, а 13 се во одделот за интензивна нега“, изјави претседателот на кризниот штаб во земјата, Венцислав Мутафчииски, пренесе „БГНЕС“.

Досега во Бугарија починаа 8 лица, а нивната просечна возраст е 66 години.

17 од заболените се медицински персонал. Помеѓу денешните случаи, има заболено 6 медицински лица од Софија.

Поради топлото време, поголем број жители на Софија ги игнорираа мерките и денеска прошетаа низ парковите во градот, пишува бугарската новинска агенција.

Прикажи повеќе...

Свет

Доктор спие во шатор во гаража за да ги заштити сопругата и ќерката од потенцијална зараза

Објавено пред

Доктор од Калифорнија кој лекува пациенти со коронавирус, по смената е самоизолиран.

Д-р Тими Ченг решил да живее во шатор за да го заштити своето семејство од потенцијална зараза. Ченг подигнал шатор во својата гаража, каде што спие секоја вечер по смените во болницата.

„Јас доброволно станав бездомник за да го заштитам моето семејство во случај да се заразам и да го донесам вирусот дома“, напиша Ченг на Фејсбук. Тој додаде дека спиел во својот автомобил една ноќ, а потоа четири ноќи во болницата, посочувајќи дека на петтиот ден неговата сопруга му предложила да живее во шатор во нивната гаража.

Тој се согласил со идејата, а неговата објава на Фејсбук стана вирална и ја споделија речиси 40.000 луѓе.

Ченг, кој не е сигурен колку недели или месеци ќе живее во шаторот, има и порака за другите:  „Можете да ми помогнете мене и на другите здравствени работници повеќе да не сме бездомници. Останете дома!“.

Прикажи повеќе...

Свет

Њујорк на медицинските сестри им нуди примања од 100 долари на час

Објавено пред

Покрај опремата, итно се потребни околу 3.000 медицински сестри во Њујорк, па поради тоа понудени им се три пати повеќе пари за договор од 13 недели.

Ним им е понудено да добиваат во овој период примања од 100 долари на час.

Њујорк е епицентарот на пандемијата во САД, каде досега се заразени 30.765 луѓе, а 672 починале.

Болниците одлучија да ги зголемат платите, така што најискусните ќе имаат три пати поголеми приходи додека работат со пациенти во просториите за итни случаи и одделенијата за интензивна нега.

Според шефот на агенцијата за вработување Мајкл Фазио, бројот од 3.000 медицински сестри и техничари ќе биде доволен за да се пополни капацитетот на четирите болници во Њујорк, како и Монт Синај и Белви,  и уште неколку во Њу Џерси.

„Разговарав со медицинските сестри на југот. Тие заработуваа 29 долари на час. Тие буквално ми велеа: ‘Човеку, треба да го направам ова за семејството’. 34-годишна сестра од Мајами ми кажа дека возела 24 часа за да стигне во Њу Џерси, каде што работи “, рече Фацио.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 час

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија15 часа

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија15 часа

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија16 часа

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Македонија16 часа

Вкупно 259 случаи на коронавирус во Македонија, досега починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Претходно, на...

Македонија17 часа

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена поради починатата пациентка од струшко

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена од функцијата поради случајот со починатата 66-годишна жена од струшко која и покрај...

Македонија17 часа

Две лица починаа на инфективната клиника, едниот бил на 31-годишна возраст

На Клиниката за инфективни болести починале две лица заболени од коронавирус, извести министерот за здравство Венко Филипче. Едниот е пациент...

Македонија18 часа

Хотелот „Макпетрол“ во Маврово станува државен карантин

Макпетрол АД одлучи да го стави на располагање хотелот „Макпетрол” во Маврово, кој располага со сместувачки капацитет од 40 двокреветни...

Македонија20 часа

Приведени се 102 лица кои вчера не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државата вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето,...

Свет20 часа

Во Кина 45 новозаразени од коронавирус, само еден не е од странство

Кина објави 45 нови случаи на коронавирус, од кои 44 заразени доаѓаат од странство. Според Националната здравствена комисија, уште петмина...

Свет20 часа

Њујорк нема да биде ставен во карантин, одлучи Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, ја отфрли идејата за воведување на карантин во Њујорк заради пандемијата на коронавирусот, откако доби...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката, не била примена во болница и покрај препораката од матичниот

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет по допрен глас за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од...

Европа1 ден

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе...

Македонија1 ден

Стапи на сила полицискиот час за време на викендите, улиците се празни

Со одлука на Владата, од денеска за време на викендите е забрането движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Македонија2 дена

Полиција ќе ги доставува на домашна адреса готовите лични карти и возачки дозволи

За да се намали метежот во Управните служби на Министерството за внатрешни работи од понеделник граѓаните чии лични карти и...

Македонија2 дена

Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Свет2 дена

Вухан е отворен по два месеца изолација

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи...

Европа2 дена

Во Шпанија за една ноќ починаа 832 лица

Бројот на починати од коронавирус во Шпанија се зголеми за рекордни 832 лица во текот на ноќта и сега изнесува...

Македонија2 дена

Хотелот „Молика“ на Пелистер од денеска е државен карантин за 90 лица

Хотелот ,,Молика” на Пелистер, кој е во сопственост на АД ЕСМ, од денеска ќе биде државен карантин за 90 лица...

Македонија2 дена

Влада: Граѓаните сместени во државните карантини не се закана за никого

Владата апелира до граѓаните на земјата да бидат уверени дека сите мерки што се преземени за прифаќање на нашите државјани...

Досие