Контакт

Свет

Шведска им се закани на државите од ЕУ со санкции поради миграцијата

Објавено пред

Шведскиот премиер, Стефан Лефвен, е подготвен да им наметне санкции на земјите од ЕУ кои се противат на приемот на бегалците, како што е Унгарија, пренесува „Спутник“.

„Да, подготвен сум да го сторам тоа затоа што, порано или подоцна, мора да преземеме заедничка одговорност за примањето на мигрантите. Една, две или три земји не можат да го поднесат целиот товар, ние треба да помогнеме во тоа”, рече Лефвен во интервју за „Дагенс нихетер“.

„Ако тие не се подготвени да преземат одговорност, тогаш ќе ја платат цената за неподготвеноста. Не ќе можат да добијат средства од ЕУ на ист начин како и денес. Унгарија е една од земјите што добиваат најмногу. Неприфатливо е земјата што доби најголема поддршка од ЕУ да рече: Не, ние преземеме одговорност за имиграцијата”, продолжи Лефвен.

Тој ја истакна својата подготвеност да остане на својот став и истакна дека неколку други земји се подготвени да го следат примерот.

Шведскиот премиер изрази надеж дека ЕУ ќе може да изготви заедничка политика за миграција, што очигледно не е случај сега. Тој одамна побара фер распределба на мигрантите и ги повика членките на ЕУ да ја преземат својот дел од товарот.

Неколку источноевропски земји, како што се Полска и Унгарија, ја отфрлија идејата дека мора да примат баратели на азил од други земји на ЕУ.

 

Свет

Ким Џонг-ун ја прегледа новата подморница, постои сомневање дека содржи проектили

Објавено пред

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, ја прегледа новоизградената подморница, објави државната новинска агенција КЦНА, потенцијално најавувајќи го континуираниот развој на програмата подморници со балистички проектили (СЛБМ).

Ким ги разгледа оперативните и тактичките податоци и системот на борбеното оружје на подморницата која е изградена под „негова посебна грижа” и ќе плови во водите на источниот брег, според КЦНА.

Од КЦНА рекоа дека подморницата наскоро ќе биде функционална.

Северна Кореја има голема флота на подморници, но само една експериментална подморница која може да биде опремена со балистички ракети.

Аналитичарите велат дека, со оглед на големината на новата подморница, се чини дека е дизајнирана за да може да биде опремена со ракети.

Прикажи повеќе...

Свет

Хасан Рохани: Ние сме чувари на безбедноста на Персискиот Залив

Објавено пред

Иран беше и ќе биде чувар на безбедноста и слободната пловидба во Персискиот Залив, Ормускиот Проток и Оманското Море, рече иранскиот претседател Хасан Рохани.

Рохани ова го кажа по повод запленувањето на британскиот танкер од страна на Иранската револуционерна гарда.

Велика Британија соопшти дека сака да формира мисија предводена од Европа за следење и заштита на бродовите во таа област.

„Иран не сака ескалација на актуелните тензии во регионот и со други земји и никогаш нема да започне војна или конфликт”, рече Рохани, а објави италијанска АНСА.

По состанокот со ирачкиот премиер Адел Абдул Махди, Рохани повика на дијалог и регионална соработка.

„Продлабочувањето на соработката меѓу официјалните Техеран и Багдад придонесува за стабилноста и безбедноста во регионот”, истакна Рохани.

Ирачкиот премиер Абдул Махди потврди дека неговата земја нема намера да биде дел од какви било санкции против Иран.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Турција запленети 271 милион лажни американски долари

Објавено пред

 

Турските власти запленија околу 271 милион лажни американски долари во апоени од 100 долари во една печатница во Истанбул.

Ова е најголемото запленување на лажни банкноти во Турција во последниве години, објави „Хуријет“.

За време на полициската операција што се случи во петокот пет лица беа уапсени, според „Ројтерс“.

Турските власти бараат уште двајца осомничени за фалсификување пари и истражуваат дали парите се поврзани со мрежата на Фејтула Ѓулен, кого Анкара го обвини за обид за државен удар во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Заев: Борисов не ме повика за Камчев

„Бугарскиот премиер Бојко Борисов во никој случај не ме повика за македонскиот бизнисмен Орце Камчев“, изјави премиерот, Зоран Заев во интервју...

Топ1 час

Обвинение за сопругата која со секира го уби мажот во Студеничани

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против 50-годишна жена од Скопје за убиство на нејзиниот сопруг во Студеничани. „Обвинетата на...

Македонија1 час

Пронајден вториот мобилен телефон на Катица Јанева за кој велеше дека ѝ е изгубен

Обвинителството вчера го пронајде вториот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, за кој таа велеше дека ѝ е...

Европа2 часа

Илјада пожарникари трет ден ги гаснат пожарите во Португалија, расте бројот на повредени

Бројот на повредени во пожарите во Португалија, кои траат веќе три дена, се искачи на 39. Повеќе од илјада пожарникари...

Македонија2 часа

Новиот закон за Јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, при што пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат...

Македонија3 часа

Заев: Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита

„Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита и нивните послушници квазиексперти кои тргнаа во медиумска офанзива...

Регион3 часа

Грчкиот парламент изгласа доверба на новата Влада

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот парламент. Расправата траеше три денa,...

Македонија17 часа

Инспекторот Илиевски поднесе прекршочна пријава за ректорот и за тетовскиот универзитет

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски поднесе прекршочна пријава во тетовскиот Основен суд за Државниот универзитет во Тетово и за ректорот Вулнет...

Македонија18 часа

Жбогар е уверен дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со...

Македонија19 часа

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес...

Македонија20 часа

Заев на одмор во Охрид и Грција, Шекеринска во Скандинавија, Царовска во Турција

Премиерот Зоран Заев со семејството ќе замине на одмор по празникот 2 Август, Илинден, во Охрид и во Грција, министерката...

Македонија21 час

Хелсиншки комитет: Рекорден број дела од омраза во 2018 година, негативниот тренд продолжува и годинава

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод Европскиот...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија24 часа

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет1 ден

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Свет1 ден

Иран уапси 17 шпиони на ЦИА, некои се осудени на смрт

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на...

Свет1 ден

(Видео) Масакр во луксузно одморалиште, убиени 5 лица, а 6 се повредени

Вооружен напаѓач уби петмина мажи и рани уште шест лица во популарен бар во мексиканскиот град Акапулко, што е уште...

Свет1 ден

Иран ѝ се закани на Велика Британија со ескалација на тензиите во Заливот

Со оглед дека британските официјални претставници одбиваат да ја исклучат можноста за воведување санкции кон Техеран, иранскиот амбасадор во Велика...

Свет1 ден

Израел почна да урива палестински згради

Израелските работни тимови почнаа да уриваат десетина илегално изградени палестински згради во источниот дел на Ерусалим. Денешното уривање ја прекинува...

Свет1 ден

Зеленски ѝ понуди сојуз на рок-ѕвезда

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија партија убедливо води на предвремените парламентарни избори со 43,9 отсто од гласовите, според излезните анкети,...

Македонија2 дена

Голем пожар во Едриличарскиот клуб во Струга

Голем пожар избувна попладнево во бараките на Едриличарскиот клуб во Струга што се наоѓа кај „Машката плажа“ во градот. За...

Досие