Контакт

Свет

Шведска одбива да ги затвори границите и училиштата поради коронавирусот

Објавено пред

Иако нејзините соседи ги затворија своите граници и презедоа драстични мерки за да го задушат ширењето на коронавирусот, Шведска се чини дека избрала поинаков пат, пренесува „Спутник“.

Бидејќи шведското Министерство за надворешни работи одлучи да ги обесхрабри сите патувања, шведскиот премиер Стефан Лофвен истакна дека шведската влада сè уште не размислува да ги затвори границите на Шведска. Училиштето на земјата исто така остануваат отворени за разлика од соседните држави.

Во својот неодамнешен говор за ширењето на коронавирусот, Лофвен ги нарече следните недели и месеци клучни.

„Одлучувачки фактор е дека темпото на развој се забавува. Спротивно на тоа, брз процес со голем број сериозно болни луѓе може да стане огромен за здравствениот систем“, објасни Лофвен за националниот радиодифузер СВТ.

Додека многу земји од ЕУ и непосредните соседи на Шведска, вклучително и Данска, Норвешка, па дури и Германија, избраа да ги затворат своите граници за да спречат ширењето на коронавирусот, Лофвен ги повтори советите од претходно: останете дома ако сте болни, воздржете се од посета на болните и на старите лица и одржувајте добра хигиена.

Андерс Тегнел, државен епидемиолог во државната Агенција за јавно здравје, се согласи дека ширењето на коронавирусот во Шведска сè уште е во рана фаза и дека сè уште може да се контролира ако јавноста го следи генералниот совет за останување дома и да се работи од дома секогаш кога е тоа можно.

Тегнел ги отфрли придобивките од драстичните мерки што сега ги преземаат другите земји во Европа, како што се затворање на границите, рестораните и продавниците и наметнување строги ограничувања за собири.

„Мора да запомниме дека ова не е нешто што треба да го направиме денес или утре. Ова е нешто што веројатно ќе продолжи во наредните месеци. Затоа, мора да имаме нешто што е одржливо, едноставно не можеме да имаме сè неколку месеци по ред“, рече Тегнел за шведското радио предвидувајќи дека овие мерки нема да функционираат во другите земји.

Шведска исто така се издвои од соседите оставајќи ги училиштата отворени. Управата за јавно здравје досега ги наведе заштитата од инфекција и социјалните причини: ако децата не се на училиште, родителите не знаат каде се наоѓаат, плус постои ризик децата да ги заразуваат постарите роднини.

Наведувајќи го социјалното ширење на вирусот, кој повеќе не може да се следи кај патниците, Тегнел ја истакна важноста да се изолираат најранливите групи, како што се постарите. Тој исто така посочи дека високата бројка на смртни случаи во Италија, над 2.000, е затоа што не биле заштитени навреме постарите граѓани.

На почетокот на овој месец Шведска го намали точниот број на заразени и ги направи тестовите достапни само за болничките службеници и загрозените групи.

„Сега веќе не е важно да се знае колку луѓе се заразени во Шведска. Повеќе нема да разговараме дали имаме, на пример, 458 или 562 случаја. Наместо тоа, колку големи делови на Шведска се погодени и колку се погодени“, рече Тегнел за „Афтонбладет“.

Поранешниот државен епидемиолог Аника Линде изјави дека има впечаток оти шведската стратегија е земјата да постигне колективен имунитет.

„Верувам дека стратегијата на јавното здравство е да постигнеме колективен имунитет, што е можно повеќе луѓе да бидат заразени и со тоа да станат имуни, без да бидат сериозно болни“, рече Линде за СВТ.

Тегнел призна дека стратегијата за градење колективен имунитет е делумно точна.

„Нашата главна цел сега е да го забавиме ширењето на инфекцијата што е можно повеќе и секако на долг рок да се изгради некаков имунитет во општеството што ќе го спречува вирусот да се шири толку бргу во иднина“, рече тој.

Досега Шведска забележала седум смртни случаи, сите, наводно, постари пациенти со претходни медицински состојби. Процентот на населението што треба да се вакцинира и/или да стекне имунитет за да се постигне колективен имунитет варира помеѓу разни болести од 80 до 95 отсто.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Втор ден без нови заболени во Шпанија

Објавено пред

Во Шпанија нема починати од коронавирус веќе втор ден по ред, соопшти шпанското Министерство за здравство.

Вкупниот број на починати е непроменет од неделата и изнесува 27.127, наведе Министерството, пренесе „Ројтерс“.

Со 27.127 жртви на Ковид-19, Шпанија е на шестото место во светот по бројот на починати.

Бројот на новозаразени од коронавирус се зголеми во однос на вчера за 137. Вкупниот број случаи изнесува 286.718, според податоците на порталот „Ворлдометерс“, со што Шпанија е на четвртото место во светот според бројот на заразени од коронавирус.

Прикажи повеќе...

Регион

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Објавено пред

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во Црна Гора.

„Ова е резултат на повеќемесечни напори на сите во системот и нашите граѓани. Ви благодариме на довербата. Некои мерки ќе бидат укинати, но бидејќи пандемијата уште трае, остануваат во сила мерките против импортација на вирусот“, соопшти црногорската влада на „Твитер“.

Црна Гора 28 дена по ред нема регистрирано случаи на заболени од коронавирус.

Од почетокот на епидемијата во земјата се регистрирани 324 случаи на заразени од коронавирус, оздравеле 315, а 9 починале.

Прикажи повеќе...

Свет

Сопственици на локали во САД вооружени до заби не им дозволуваат на демонстрантите да се доближат

Објавено пред

Немирите што почнаа поради убиството на Џорџ Флојд во САД многу бргу се претворија во масовни грабежи и вандализам, па затоа во повеќе од 20 града е прогласен полициски час, а на улиците во земјата излезе и Националната гарда.

Први на удар се најдоа продавниците со најлуксузен асортиман и локалите, како супермаркетите и рестораните. Некои Американци се принудени самите да ги заштитуваат своите дуќани од насилните напади на демонстрантите. Едни од тие што на специфичен начин ги заштитуваа локалите беа сопствениците на пекарниците во Кливленд.

Исто така, еден руски ресторан во Сан Диего се бранеше од демонстрантите со тоа што ги распореди своите вработени пред вратата на локалот.

Вот так в Сан-Диего наши ребята уберегли от разгрома ресторан «Пушкин».

Posted by Natalia Slavina on Понеделник, 01 јуни 2020

Најлошо поминаа сопствениците на локалите во Лос Анџелес, кои се појавија пред продавниците со оружје и мачети, но беа приведени од полицијата поради тоа што органите сметале дека тие се дел од групата на демонстрантите.

По неколку часа, тие сепак беа ослободени од полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет3 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет4 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија4 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија6 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија8 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија8 часа

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија9 часа

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион11 час

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија12 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион12 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет13 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет14 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт14 часа

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа14 часа

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет15 часа

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет1 ден

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет1 ден

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија1 ден

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија1 ден

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Досие