Контакт

Свет

Шведска со стапка на невработеност речиси највисока во ЕУ

Објавено пред

Стапката на невработеност во Шведска се зголемува и сега е една од највисоките во Европската Унија и покрај тоа што премиерот Штефан Лафвен вети дека ќе ја намали. Новите бројки на Евростат откриваат дека земјата сега е на 24. место од 28 земји членки на ЕУ според стапката на невработеност, пренесува „Експресен“.

Лофвен во 2013 година зацрта цел Шведска да има најниска стапка на невработеност во ЕУ до 2020 година, невработеноста во земјата сега е блиску до нивоата на Франција, Италија, Шпанија и на Грција, која со години бележи системска невработеност.

„Експресен“ забележува дека мигрантската криза во 2015 година одиграла значајна улога во порастот на невработеноста. Статистиката покажува дека стапката на невработеност кај мигрантите во просек е многу поголема отколку меѓу Швеѓаните. Податоците објавени во 2018 година покажуваат дека додека домашната шведска стапка на невработеност е на ниско ниво од 3,6 отсто кај мигрантите е 19,9 отсто.

Студијата откри дека во споредба со другите нордиски земји Шведска има најголеми тешкотии да привлече нови мигранти како работна сила. Интеграцијата на мигрантите на шведскиот пазар на труд се одвива бавно, а трошокот за удомување голем број невработени мигранти ги става многу локални општини во опасност од финансиска криза. Некои дури и отворено зборуваат за потенцијален банкрот.

Општината Бенгсфорс во петокот ја повика шведската влада велејќи им дека им требаат пари за да ги покријат трошоците за преземање толку многу мигранти и баратели на азил.

„Трошоците во општините што примиле нови мигранти се значителни, дури и кога престанаа приходите од владата. Ова создава голема негативна дупка во општинската каса“, вели Стиг Бертилсон од партијата на модератите во Бенгсфорс.

Општината Филипштад излезе во јавноста неколку недели подоцна изјавувајќи дека имаат слични проблеми во покривањето на трошоците на мигрантите. Филипштад исто така истакна дека многу жители ја напуштиле областа, дополнително спуштајќи ја даночната основа.

Европа

Чавушоглу за „Њујорк тајмс“: Зошто Турција ја пресели борбата во Сирија

Објавено пред

Турскиот министер за надворешни работи, Мевљут Чавушоглу, за престижниот американски весник „Њујорк тајмс“ напиша колумна насловена „Зошто Турција борбата ја пресели во Сирија“, која беше објавена на 11. октомври годинава.

Турската амбасада во земјава достави превод од истата, со цел состојбите да се расветлат и за нашите граѓани.

Во својата колумна турскиот министер објаснува дека разочарувачки е воената акција на Турција во североисточна Сирија да се толкува како да е напад врз курдите, заслабување на борбата со остатоците на Исламска држава и наштетувачка врз кредибилитетот на Америка пред нејзините сојузници.

„Турција ја започна операцијата со цел да си ја обезбеди својата национална безбедност, елиминирајќи ја опасноста што терористите ја создадоа во пограничините области. Оваа операција, Сиријците кои живеат таму ќе ги спаси од тиранијата на терористичките организации и ќе ја елиминира заканата против територијалниот интегритет и политичкото единство на Сирија. Овие две новини, ќе го олеснат безбедното и доброволното враќање назад на Сиријците кои беа принудени на иселување“, пишува Чавушоглу алудирајќи на курдските сили со скратеници познати како ПЈД/ЈПГ, за кои вели дека се неразделен дел на Курдската работничка партија (ПКК) во Турција, која е призната како терористичка организација од страна на САД, Европската унија и НАТО.

„Нашите американски соговорници изгледаше дека беа убедени дека овие сили треба да бидат извадени надвор од деловите блиски до нашите граници, дури и се согласивме за датумите. Од неодамна, воените разговори во август, резултираа со взаемни заложби за обезбедување на безбедна зона со што ќе се извади ПЈД/ЈПГ. Меѓутоа САД ова не го резултираа, со тоа што кај нас остави силен впечаток дека терористичката група се обидува да добие во време за да уште повеќе ја зајакне својата позиција во Сирија“, објаснува шефот на турската дипломатија додавајќи дека ПЈД/ЈПГ пред светот може да врши обид за да се претстави како група која војува против „Исламска држава“, но, како што вели тој, факт е дека обезбедува и експлозив на ПКК со копање тунели на турско тло.

Колку за потсетување, идеологијата на ПКК првобитно претставувала мешавина од револуционерен социјализам, курдски национализам и барање основа за независна држава во регионот позната како Курдистан.

Во колумната, Чавушоглу им се обраќа и на оние кои изразуваат загриженост за безбедноста на курдското население во Сирија.

„Би сакал да повторам и да нагласам дека борбата на Турција не е против Курдите. Нашата борба е против терористите. Презентирањето на состојбата како ‘Турците против Курдите’ е злонамерно и погрешно. Курдите не се наши непријатели“, објаснува тој.

Како што вели Чавушоглу, цел на турската офанзива „Извор на мирот“ е против терористичката структура што ПКК и ПЈД/ЈПГ заедно ја спроведуваат, каде ги вооружуваат децата војници во области под нивна контрола, ја потиснуваат опозицијата, ја менуваат демографската структура и присилуваат на задолжителна воена служба.

„Ние како Турција, веруваме дека го подготвуваме теренот за враќање на бегалците од Сирија во своите домови и обезбедуваме средина со што Исламска држава и другите терористички организации нема одново да се појават“, пишува тој во колумната за „Њујорк тајмс“.

На крајот, турскиот министер додава дека наспроти погрешните перцепирања кои преовладуваат, верува дека акцијата ќе помогне за наслонување кон човечката димензија на проблемот, зачувување на интегритетот на земјата и ќе придонесе за нормални политички процеси.

Прикажи повеќе...

Свет

Полицијата намамила манијак да пешачи 500 километри за да се сретне со 14-годишно девојче

Објавено пред

Маж пешачел 500 километри од предградието на Индијанаполис во Висконси, за да се сретне со девојче за кое верувал дека има 14 години и со кое разговарал на „Фејсбук“, соопшти американското обвинителство.

Наместо тоа, 32-годишниот Томи Ли Џенкинс, всушност, разговарал со полициски инспектор кој работи на интернет-злосторства против децата, се вели во соопштението од канцеларијата на јавниот правобранител на САД во источниот округ Висконсин.

Тој е обвинет за употреба на компјутер за да се обиде да убеди, принуди или привлече малолетничка да се вклучи во незаконска сексуална активност, велат од канцеларијата. Тој се соочува со казна затвор од 10 години до доживотен затвор доколку биде осуден.

„Нашата нација се соочува со епидемија на сексуална злоупотреба на деца, при што интернетот им олеснува на предаторите да комуницираат со децата во целата земја“, се вели во изјавата на адвокатот на Соединетите Американски Држави, Метју Д. Кругер, и се додава: „Министерството за правда е посветено на соработка со федерални, државни и локални агенции за спроведување на законот за агресивно гонење на сексуалната злоупотреба на децата“.

Прикажи повеќе...

Свет

Сириските сили влегоа во градови во близина на границата со Турција

Објавено пред

Сириските владини сили влегоа во северниот сириски град Табкa, јави сириската државна новинска агенција „Сана“, а сириската опсерваторија за човекови права објави дека сириските владини сили влегле во Аин Иса во северна Сирија.

„Сана“ објави дека, покрај Табка и воздушната база со исто име, сириските трупи влегле и во неколку други села во јужните делови на провинцијата Рака.

Табка претходно беше упориште на екстремистичката Исламска држава, пренесува агенцијата АП.

Сириските владини сили исто така претходно влегоа во Тал Тамр, северен град во близина на границата со Турција, за да се спротивстават на турската агресија, како што утрово соопшти сириската новинска агенција.

„Сана“ ова го пренесе во кус извештај, без да наведува повеќе детали.

Жителите на Тал Тамр, кои се наоѓа на 20-ина километри од границата со Турција, го поздравиле доаѓањето на сириските сили, објави агенцијата АП.

Во извештајот не се наведува во која област од градот дошла сириската армија.

Овие извештаи доаѓаат по најавата на сириските Курди дека ќе соработуваат со централната власт во Дамаск за да ја одвратат турската офанзива на северот од Сирија.

Во оваа голема промена на сојузниците, пренесува АП, курдските сили ќе се распоредат рамо до рамо со владините трупи по должината на сириската граница.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет1 час

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ2 часа

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ3 часа

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија3 часа

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија4 часа

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа5 часа

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа5 часа

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт15 часа

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија19 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ21 час

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион22 часа

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура22 часа

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија1 ден

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија1 ден

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа1 ден

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија1 ден

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет1 ден

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија2 дена

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија2 дена

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Досие