Контакт

Европа

Шведскиот премиер најави дека ќе остане на чело на владата

Објавено пред

Премиерот на Шведска, Стефан Левен, порача дека ќе остане на чело на владата откако неговата партија на левиот центар забележа најлоши изборни резултати.
Левен, кој е на чело на шведските социјалдемократи од 2012 година, а премиер стана во 2014 година, нагласи дека изборните резултатите сè уште не се јасни, но призна дека формирањето на идната влада би можело да потрае.

Лидерот на шведските опозициски партии на десниот центар, Улф Кристерсон, го повика премиерот Левен да поднесе оставка кога прелиминарните резултати покажаа тесна разлика во гласовите кај опозициската коалиција „Алијанса“ и кај владејачкиот лев центар.

„Оваа влада ја истрача својата трка. Сега би требало да поднесе оставка“, рекол Кристерсон.

Инаку, прелиминарните резултати од државната изборна комисија покажаа дека ливичарската коалиција предводена од социјалдемократите остварила тесна победа над партиите од десниот центар на парламентарните избори во Шведска, а антимигрантските демократи оствариле значаен пораст на поддршката.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Загина едниот од пилотите на борбените авиони кои се судрија во Германија

Објавено пред

Еден пилот загина откако два германски борбени авиони денеска се судрија во североисточна Германија, јави телевизијата „Н-ТВ“, додека пилотот на другиот авион бил пронајден жив.

Германските воздухопловни сили потврдија дека нивните два авиона „јурофајтер“ се судрија над Германија во регионот на Мекленбург-Ворпомерн.

Локалната радио станица извести дека авионите се судриле малку пред 14 часот, во близина на езерото Мириќ.

Прикажи повеќе...

Европа

Жителите на германски град го купиле целото пиво во знак на протест против неонацистите

Објавено пред

Противниците на неонацистичкиот фестивал во источниот германски град Остриц  во саботата протестираа на необичен начин: тие го купија целото пиво во тоа место.

Оваа акција дојде кога полицијата го забрани алкохолот на екстремно десниот фестивал Schild und Schwert во хотел во кој се собраа 500-600 неонацисти во петокот и саботата.

Полицијата конфискувала 4.200 литри пиво во петокот и уште 200 литри во саботата. На улиците на Остриц 300 луѓе мирно маршираа во знак на протест против фестивалот, а тамошното население организира и купи повеќе од 100 гајби пиво од сите продавници во областа.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Судир на два борбени авиона над Германија

Објавено пред

Два борбени авиона „јурофајтер“ се судрија над Германија во регионот на Мекленбург-Ворпомерн.

Информацијата ја потврдил и министерот за внатрешни работи, пренесе „Билд“.

Според досега достапните информации, пилотите успешно се катапултирале од авиониоте.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Герила акција: Скопските дрвја во синџири

О2 иницијативата во соработка со Институтот за комуникациски студии спроведе герила акција со цел да укаже дека е неопходна слобода на...

Македонија3 часа

Тројца стружани со државни пари точеле гориво во своите приватни возила

Полицијата поднесе кривична пријава против три лица од струшко кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување. Од МВР...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на...

Македонија6 часа

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Свет6 часа

Момчињата што беа спасени од пештерата на Тајланд не смеат јавно да зборуваат за тоа

Помина една година откако младинскиот фудбалски тим со нивниот тренер влезе во туристичката пештера на Тајланд и остана заробен. Беа...

Македонија7 часа

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ9 часа

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион10 часа

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион10 часа

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Регион11 час

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет11 час

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија22 часа

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ24 часа

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион1 ден

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија1 ден

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија1 ден

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија1 ден

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија1 ден

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион1 ден

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Досие