Контакт

Свет

Шестмина Саудијци на суд за малтретирање туристка

Објавено пред

Шест млади Саудијци се соочуваат со обвиненија за малтретирање странска туристка, што укажува на загрижувачки феномен во време кога кралството се обидува да ја зајакне својата туристичка индустрија, пренсува „Сауди газет“.

Според саудискиот весник, во обининението против Саудијците се наведува дека тие го опколиле возилото на туристката во населба во главниот град Ријад, а потоа ја малтретирале користејќи непристојни и груби гестови и зборови.

Еден од Саудијците – кои се на возраст од 20-тина години – наводно намерно удрил со своето возило во нејзиниот автомобил и избегал од местото на настанот.

Според информациите од саудиското Јавно обвинителство, момчињата во моментот чекаат судење додека се спроведува истрага за инцидентот, но наводно веќе признале дека се вмешани во кривичното дело.

Во согласност со саудискиот Закон за борба против вознемирувањето, обвиненијата против момчињата вклучуваат  нарушување на јавниот морал, удирање со возило без регистарски таблички и бегство од местото на злосторството. Ако бидат прогласени за виновни, момчињата се соочуваат со затворска казна до 10 години.

Извор од саудиското Јавно обвинителство излезе со тврдење дека саудиските власти имаат за цел строго да ги сузбијат инцидентите со малтретирање, особено врз странските туристи, во време кога кралството вложува максимални напори да го зајакне својот туристички сектор, вложувајќи 4 милијарди американски долари во својот фонд за развој на туризмот минатата година, со амбициозна цел да пречекува до 100 милиони туристи годишно до 2030 година.

Регион

Брнабиќ: ЕУ не прави ништо за Косово

Објавено пред

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека Европската Унија во моментов не прави ништо, или прави многу малку по прашањето за Косово.

„Немам ништо добро да кажам за однесувањето на Европа, за однесувањето на ЕУ, и пред се мислам дека тоа е прашање на ЕУ. Нивниот потпис е на Бриселскиот договор “, рече Брнабиќ пренесуваат регионалните медиуми.

Таа, исто така, посочи дека Бриселскиот договор е јасно прекршен на Косово, бидејќи таму не треба да има специјални единици на „Росу“, а заедницата на српски општини како што вели, не е формирана ниту девет години по тој договор.

Брнабиќ оцени дека ЕУ не само што го толерира неспроведувањeто на договорот од Брисел веќе девет години, туку молчи за неговото јасно кршење“.

„ЕУ на еден од состаноците во Њујорк каде што бев рече, што можеме да направиме за деескалација. Па, можеш да го почитуваш својот збор, можеш да го направиш тоа. За почеток, по речиси девет години, да кажам, кога сте гарант на Бриселскиот договор, да гарантирате негова имплементација, а она што во моментов го имаме ќе исчезне за пет минути “, рече Брнабиќ.

Таа минатата недела учествуваше на Генералното собрание на ОН во Њујорк, од каде, како што пренесуваат медиумите, посочила дека претставниците на ОН и кажале дека „Косово не е држава за нив“.

Прикажи повеќе...

Регион

Таткото кој си ги уби трите деца во Загреб почнал да комуницира со лекарите

Објавено пред

Таткото кој си ги уби трите деца во Загреб, Харалд К. (56) во моментов е стабилен и започна да комуницира со лекарите, а денеска би можел да излезе од болница.

Според информациите што Н1 ги доби утрово од полицијата и КБЦ „Сестри милордни“, потврдено е дека таткото е свесен и комуницира со лекарите.

Тој би можел да излезе од болница денес или најдоцна утре, а потоа треба да биде префрлен во полиција за кривична истрага.

Се очекува стандардна постапка, која се состои од испрашување во Канцеларијата на окружното обвинителство и потоа посета на истражен судија.

Доколку се утврди дека е привремено непресметлив, што е помалку веројатна опција, постои можност тој да биде сместен во болницата Врапче.

Наоди од крв биле земени за понатамошна полициска постапка за да се утврди дали бил под дејство на опијати, а тој во болницата не дал изјава на полиција.

Обдукцијата на децата е подготвена, но се прават дополнителни токсиколошки прегледи со цел да се утврди како се убиени, со труење со таблети или со гушење.

Страшното злосторство се случи ноќта помеѓу петокот и саботата, кога Харалд К. ги уби своите три деца во Загреб, па се обиде да си го одземе животот.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган: Авганистан не стана побезбеден додека таму беше Америка

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Авганистан не бил побезбеден додека американската армија била во таа земја.

„За време на дводецениското присуство на американската војска во Авганистан, регионот воопшто не беше побезбеден. Напротив, секој ден беше покрваво “, изјави Ердоган за време на неговиот престој во Њујорк на Генералното собрание на Обединетите нации.

Тој рече дека САД мора да го преиспитаат своето дводецениско присуство, но и заминувањето од Авганистан.

Ердоган вели дека Турција веројатно би можела да ја преземе улогата на обезбедување на аеродромот во Кабул, но под услов САД да обезбедат логистичка и финансиска поддршка, како и трансфер на оружје и муниција на Турција.

„Меѓутоа, во Авганистан се случија различни работи – оружје, муниција и оклопни возила паднаа во рацете на Талибанците и сега Талибанците го контролираат американското оружје“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

(Видео) Серија земјотреси во Грција, урнати згради и други објекти

По силниот земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала, што утрово го погоди грчкиот остров Крит, следеа неколку...

Европа2 часа

Тесна победа на Социјалдемократите во Германија, партијата на Меркел втора

Германските Социјалдемократи (СПД) изборија тесна победа на националните избори, покажуваат првичните резултати и освоија мандат да формираат влада првпат од...

Свет3 часа

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечниот „локдаун“ за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во останатиот дел од...

Македонија4 часа

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија4 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ18 часа

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион19 часа

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија20 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија23 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа1 ден

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија1 ден

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион2 дена

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа2 дена

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 дена

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 дена

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија3 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Досие