Контакт

Свет

Шест мртви и 42 повредени во самоубиствен напад во Ирак

Објавено пред

Најмалку шест лица загинаа, а 42 беа повредени во самоубиствен напад со автомобил бомба што експлодира во ресторан на автопатот во близина на градот Тикрит, град во Ирак, според полициски и медицински извори.

Целта на нападот беше ресторанот Кала, кој често го посетуваат припадници на безбедносните сили и паравоените единици, соопшти полицијата.

Повеќето од жртвите се група ирачки туристи што патувале со автобус што застанал кај ресторанот.

Ниту една група не ја презеде одговорноста за нападот, но милитантите на Исламската држава честопати изведуваат вакви напади.

Европа

Снег го парализираше Киев, регистрирани дури 50 сообраќајни незгоди

Објавено пред

Првиот снег во Киев годинава предизвикал голем број на сообраќајни незгоди во главниот град на Украина, што довело до голем метеж на улиците.

Според украинската агенција, „Униан“ која се повикува на повеќе извори, низ украинската престолнина се пријавени околу 50 сообраќајни незгоди.

Агенцијата констатира дека жителите на Киев не биле подготвени за првиот снег и покрај предупредувањата на метеоролозите.

Метежот во сообраќајот го парализирал градот, а на некои места брзината со која се движeле автомобилите не надминувала пет километри на час.

Снегот во Киев почна да паѓа утрово околу 9.30 часот по локално време, додава агенција.

Прикажи повеќе...

Свет

Пратениците во Шри Ланка изгласаа недоверба на новиот премиер

Објавено пред

Пратениците од Шри Ланка го усвоија барањете за гласање недоверба на новиот премиер на земјата, Махинда Раџапакса, прогласувајќи го неговото назначување за неважечко.

Поддржувачите на Раџапакса одбија да го прифатат гласањето за важечко, втурнувајќи ја земјата во уште поголема политичка криза и засилувајќи ги сравовите дека политичките несогласувања можат да доведат до нестабилност во земјата.

Ваквиот чекор дојде по ненадејната минатомесечна одлука на претседателот на Шри Ланка, Маитрипала Сирисена да го замени тогашниот премиер со контроверзниот Раџапаска, по што избувнаа и протести во кои загина едно лице.

Претседателот се обиде да го спречи гласањето со тоа што го распушти парламентот до 7 декември, но во вторникот Врховниот суд ја поништи контроверзната одлука на претседателот, отворајќи пат за нови избори.

Прикажи повеќе...

Свет

Австриската десничарска партија го избриша скандалозното расистичко видео по жестоките критики

Објавено пред

Антимигрантската Слободарска партија на Австрија (ФПО) со анимиран видео-клип промовираше нова картичка за идентификација за да се спречи злоупотребата на социјалните услуги , но клипот веднаш беше оценет како расистички и полн омразазашто во него се појавува лик на измамник кој носи фес и се вика Али, пренесува „Спутник“.

Прес-службата на ФПО, парија која управува со земјата заедно со Австриската народна партија (ОВП), објави контроверзно видео за Е-картички, предложени лични карти со фотографии кои ќе бидат воведени во 2020 година. Клипот е насловена „Фотографија на е-картичка – крај на социјалната злоупотреба!“

Нејзиниот главен лик Али, кој носи традиционален турски фес, сака да посети стоматолог, но нема осигурување и се обидува да ја искористи личната карта со фотографија на својот братучед Мустафа. Сепак, измамата не му успева. Во видео-снимката, министерката за социјални работи, Беате Хартингер-Клајн, претставник на ФПО, објаснува дека оваа мерка треба да ги спречи „оние што мамат и ги искористуваат нашите системи за социјална заштита, а не платиле никакво осигурување”. Видеото завршува со зборови „Немаш среќа, Али!”.

Клипот беше критикуван одопозицијата, активистите за човекови права и од корисниците на социјалнитре мрежи кои ја обвинија ФПО за поттикнување омраза и го нарекова клипот расистички и ксенофобичен. Партијата „Петер Пилс Лист“, основана од поранешен пратеник на Зелените, сака да почне парламентарна истрага против министерката за социјални работи, која се појавува во видеото, за да дознае дали таа знаела за контекстот во кој биле користени нејзините изјави.

По превирањата, клипот беше избришан од профилите на ФПО на Фејсбук и на Јутјуб. Генералниот секретар на партијата, Кристијан Хафенекер, изјави дека не го видел видеото пред да биде поставено на интернет. Тој го посочи немањето комуникација како причина за ситуацијата и рече дека првичната порака можела да биде презентирана поинаку, но кога работат многу луѓе, понекогаш се случуваат грешки.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија2 часа

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Македонија2 часа

Заев: Нема никаков политички договор со Груевски, очекуваме Унгарија да го екстрадира

Премиерот Зоран Заев ги отфрла шпекулациите дека имало каков било политички договор со неговиот претходник Никола Груевски, кој е во...

Македонија3 часа

Груевски повеќе не може да се води како оправдано отсутен од Собранието, платата ќе му биде намалена

Отсуството на пратеникот Никола Груевски од собраниските седници повеќе нема да се води како оправдано, а платата ќе му се...

Македонија3 часа

(Видео) Стефанова за Мијалков: Нема недопирливи во оваа држава

Доколку постои најмал основ за сомнение дека постои опасност од бегство или влијание врз кој било сведок, веднаш ќе биде...

Македонија4 часа

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за целосна амнестија на 26 ноември пред пратениците

Предлог-законот за амнестија на осомничените, осудените и обвинетите за 27 април доставен од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците ќе се најде на...

Свет4 часа

Снимка од разговор во случајот со Кашоги: Кажи му на шефот дека мисијата е извршена

Кусо по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, член на саудискиот одред на...

Македонија5 часа

Стефанова: Јанакиески и Божиновски се подготвувале за бегство

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се подготвувале да бегаат. До вакви сознанија дошло специјалното јавно обвинителство, кое веднаш побарало од...

Македонија5 часа

(Видео) Јанкулоска: Нема причина да ми се определи притвор

Јас ги почитувам мерките за претпазливост, не постои никаква причина да се преиначат, изјави ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска,...

Македонија6 часа

Судот потврди – Јанакиески и Божиновски притворени оти може да избегаат

Судот ја потврди информацијата дека Миле Јанакиески и Кирил Божиновски рано изутринава биле притворени поради опасност од бегство. „Кривичниот совет...

Македонија18 часа

Јанакиески: Немам намера да бегам, ја осудувам постапката на Груевски

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески го осудува бегството на експремиерот Никола Груевски. ,,Најостро го осудувам ваквиот чин...

Македонија19 часа

СЈО ќе бара притвори за обвинети, по бегството на Груевски

Специјалното јавно обвинителство од надлежниот суд ќе бара притвор како мерка за обезбедување  присуство за лица кои се обвинети во...

Македонија20 часа

Распишана меѓународна потерница за Груевски

Судот донел одлука за распишување меѓународна потерница за поранешниот премиер Никола Груевски, по информацијата дека тој се наоѓа во Унгарија....

Македонија21 час

МВР потврди – Груевски е во Унгарија, побарал азил

Поранешниот премиер Никола Груевски е во Унгарија, каде што побарал азил, потврди Министерството за внатрешни работи. ,,По направените соодветни проверки,...

Македонија22 часа

Унгарската влада не потврдува дали Груевски бара азил во Будимпешта

Унгарската влада ниту потврдува ниту демантира дека бившиот премиер Никола Груевски бара азил во Унгарија. Во краткиот одговорот на прашањата...

Истражувања24 часа

(ВИДЕОИСТРАЖУВАЊЕ) Како Груевски го купуваше имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Доколку и официјално се потврдат информациите дека поранешниот премиер Никола Груевски навистина е во бегство надвор од државата, како што...

Македонија1 ден

Кривичниот суд: СЈО ниту еднаш не побара притвор за Груевски

На обвинетиот Никола Груевски му се одзмени и личниот и дипломатскиот пасош и тие сè уште се наоѓаат во судот,...

Крвав четврток1 ден

Вељаноски до Мукоски: Човекот ми кажа дека од камерите кај вратите речиси и ништо не се гледа

На 28.4.2017 во 14.24 часот, поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, му испратил порака на Крсто Мукоски со содржина: „Човекот...

Македонија1 ден

Арсовски: Немаме контакт и информации каде е Никола Груевски

ВМРО-ДПМНЕ не знае дали Никола Груевски е во Будимпешта. Портпаролот на партијата, Димче Арсовски, рече дека не знае каде се...

Македонија1 ден

Груевски на „Фејсбук“: Јас сум во Будимпешта, побарав политички азил

Според статус објавен на официјалната фејсбук-страница на поранешниот премиер Никола Груевски, тој избегал во Будимпешта, каде што побарал азил од...

Досие