Контакт

Свет

Шефот на компанијата на Трамп призна дека имало даночна измама

Објавено пред

Директорот на семејниот бизнис на Доналд Трамп се изјасни за виновен за помагање на компанијата да организира 15-годишна даночна измама, како дел од спогодбата со обвинителите.

dobivaj vesti na viber

Ален Вајселберг (75), поранешниот финансиски директор на организацијата Трамп, се изјасни за виновен по сите 15 точки од обвинението, за кои беше обвинет од обвинителството, пред државниот суд во Њујорк во Менхетен.

Вајселберг, кој работеше за Трамп околу половина век, не се очекува да соработува со обвинителите на Менхетен во поголемата истрага што ја водат против Трамп. Но, неговото признавање веројатно ќе го зајакне нивниот случај против компанијата на поранешниот претседател, која управува со голф-стапови, хотели и недвижности ширум светот.

„Овој договор за признавање вина директно ја вмеша Организацијата Трамп во широк опсег на криминални активности и бара од Вајселберг да даде непроценливо сведоштво на претстојното судење“ – рече во изјавата окружниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег.

„Со нетрпение очекуваме да го докажеме нашето обвинение на суд“, додаде тој.

Во изјавата, портпаролката на Организацијата Трамп го нарече Вајселберг „добар и чесен човек“, кој бил „злоупотребуван и прогонуван од специјалниот обвинител на Менхетен како дел од политички мотивираната борба против Доналд Трамп“.

Таа исто така рече дека компанијата не направила ништо лошо и дека со нетрпение го очекува судењето. Организацијата Трамп се соочува со казни и други казни доколку биде осудена. Доналд Трамп, кој беше вовлечен во многу правни битки, не беше обвинет во случајот.

Во јули 2021 година, обвинителите ги обвинија Организацијата Трамп и Вајселберг за шема за даночна измама и фалсификување деловни книги. Вајселберг беше обвинет за прикривање и неплаќање данок на приход од 1,76 милиони долари.

Договорот за признавање вина на Вајселберг предвидува тој да одлежи пет месеци на островот Рикерс, а тој би можел да биде ослободен по 100 дена.

Порамнувањето вклучува пет години условна казна и исплата на 1,99 милиони долари во даноци, казни и камати.

Тој ќе започне со издржување на затворската казна по судењето. Доколку не беше постигнат договор, Вајселберг ќе беше осуден на 15 години затвор. Вајселберг поднесе оставка како главен финансиски директор во компанијата на Трамп, но Трамп продолжува да му плаќа како висок советник.

Регион

Радев: Турција е наш многу важен сојузник

Објавено пред

Европа треба поактивно да работи на своето енергетско, транспортно и дигитално поврзување, а Бугарија треба уште подобро да ја искористи својата географска положба како земја која ги поврзува Азија и Африка со Европа, изјави претседателот на Бугарија, Румен Радев во Прага, каде учествуваше на лидерската средба на Европската политичка заедница.

dobivaj vesti na viber

Од решавањето на енергетската криза зависи опстанокот на европските економии, рече Радев, според кого е важно што на денешната средба се вклучени земји како Азербејџан и Норвешка, кои ја снабдуваат ЕУ со енергетски ресурси, пренесе БНР.бг.

Во Прага, претседателите на Бугарија и Турција. Румен Радев и Реџеп Ердоган разговараа во рамките на состанокот на Европската политичка заедница.

„Турција е наш многу важен партнер – сосед, сојузник. Особено во време на ваква тешка енергетска криза, важно е Бугарија да ги развива нашите односи во енергетската сфера, бидејќи засега единствениот безбеден гас што го одредува јасно долгорочен договор е гасот од Азербејџан, кој минува преку Турција, преку нивниот систем за пренос на гас.

Исто така важна е улогата на Турција во обезбедувањето на местата за танкери на нивните терминали за течен гас, изјави Радев.

Прикажи повеќе...

Свет

Загинаа 38 лица во масакрот во градинката во Тајланд

Објавено пред

Бројот на жртвите во нападот на поранешен полицаец врз детска градинка во североисточниот дел на Тајланд се искачи на 38 лица, а меѓу загинатите има најмалку 22 деца, соопшти портпаролот на тајландската полиција.

dobivaj vesti na viber

Напаѓачот извршил самоубиство по злосторството, во кое ги убил и сопругата и детето, наведува „Ројтерс“.

Децата биле убиени во сон, пренесува „Скај њуз“. Напаѓачот провалил во собата во која спиеле децата. Најмалата жртва имала само 2 години. Меѓу убиените е и наставничка која била во осмиот месец од бременоста.

Полицијата го идентификуваше напаѓачот како поранешен припадник на полициските сили, кој бил отпуштен од должност минатата година и бил предмет на тужба поврзана со наркотици.

„Тој беше на судење претходно во текот на денот, а потоа отиде во градинка да го земе своето дете“, изјави портпаролот на полицијата за локалните медиуми.

До пукањето дошло во градинка во Нонг Буа Лампу, во североисточниот дел на Тајланд, каде што ретко се случуваат масовни убиства.

Прикажи повеќе...

Свет

Пахор: НАТО мора да ја остави вратата отворена за Украина

Објавено пред

Претседателот на Словенија, Борут Пахор на денешниот состанок на групата Араиолос на Малта, изјави дека НАТО мора да ја остави вратата отворена за Украина, откако Киев деновиве побара членство во сојузот.

dobivaj vesti na viber

Зборувајќи на маргините на состанокот во Валета, тој истакна дека потребно е да се зачува единството на НАТО алијансата. Околу барањето на Украина за полноправно членство во НАТО, тој смета дека земјата „има целосно право да ја избира сопствената надворешна и безбедносна политика“ и оти сојузот мора да ја остави вратата отворена за неа.

Пахор додаде дека за тоа мора да одлучат сите 30 членки на НАТО.

Како што подвлече Пахор, Европа не смее да ја повтори грешката од 2014 година, кога недоволно одлучно одговорила на руската окупација на Крим. Тој ги повика лидерите на флексибилност кога е во прашање ширењето на ЕУ на регионот на Западен Балкан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Владата ја ограничи маржата на млечните производи

На предлог на Министерството за економија, Владата ја замрзна маржата и за млечните производи: урда, крајво бело сирење и мешано...

Македонија3 часа

МНР повика на зрело и достоинствено однесување по најавените протести поради бугарскиот клуб во Охрид

По повод најавеното отворање на бугарскиот културен клуб во Охрид, како и повикот за протест, Министерството за надворешни работи упати...

Македонија4 часа

Ковачевски-Мицотакис: Заедничките стратешки проекти се од голема важност за долгорочната енергетска независност

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, оствари билатерална средба со грчкиот колега Киријакос Мицотакис, во Прага. Ова е втора средба која...

Македонија5 часа

(Видео) Ковачевски во Прага: Солидарноста е неопходна за да се надмине енергетската криза

Премиерот Димитар Ковачевски во Прага, во рамки на првиот состанок на Европската политичка заедница, учествува на лидерската тркалезна маса посветена...

Македонија6 часа

Маричиќ: Помалку емоции, а повеќе факти во градењето на добрососедските односи

На денешниот состанок на Мешовитиот парламентарен комитет помеѓу Северна Македонија и ЕУ, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан...

Регион6 часа

(Видео) Вучиќ: Загреб нема да ја води политиката на Белград

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Прага изјави дека Хрватска сама се пофалила дека е одговорна за тоа што Западен Балкан...

Македонија8 часа

Премиерот Ковачевски официјално пречекан од чешкиот премиер Фијала во Прага

Со официјален пречек на шефовите на држави од страна на премиерот на Чешка, Петр Фијала, почнува првиот состанок на Европската...

Македонија9 часа

Мицкоски повика на масовен протест поради отворањето на бугарскиот културен клуб во Охрид

На 7 октомври во Охрид ќе се отвори втор бугарски културен клуб во Македонија, а ќе го носи името „Цар...

Регион9 часа

Сијарто: Заеднички ќе ја браниме границата на Србија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска изјави дека Унгарија, Австрија и Србија се договориле да...

Свет9 часа

Сируп против кашлица причина за смрт на над 60 деца во Африка, СЗО апелира на претпазливост

Индија чека докази од Светската здравствена организација за поврзаноста помеѓу индискиот сируп за кашлица и смртта на десетици деца во...

Свет9 часа

Познат мотивот за масакрот на Тајланд: убиецот дошол да си го земе детето, а збеснал кога дознал дека го нема

Полицијата спроведува опсежна истрага за масакрот што се случи денеска во градинка во североисточниот дел на Тајланд. Во нападот на...

Европа11 час

(Видео) Мајки врескаат, се бројат жртви, се појавија снимки од пред градинката на Тајланд

На социјалните мрежи се појавија првите видеа од пред градинка на Тајланд, каде што имало масовно пукање. Според последните податоци,...

Европа12 часа

Премиерот на Чешка: Целта на самитот во Прага е само пробен договор за безбедност, енергија и клима

Премиерот на Чешка, кој претседава со Европската Унија, Петр Фијала, го најави денешниот прв самит на 44 шефови на држави...

Свет13 часа

Северна Кореја лансира балистички ракети, шести пат за помалку од две недели

Северна Кореја лансира две нови балистички ракети, шести пат за помалку од две недели, јавуваат агенциите во светот. Пјонгјанг објави...

Свет13 часа

Мексико: Вооружени напаѓачи убиле 17 лица, меѓу нив и градоначалник

Вооружени напаѓачи го убиле градоначалникот, татко му и уште 16 лица во државата Гереро во јужниот дел на Мексико, соопштија...

Европа13 часа

Претседателот на Австрија: „Путин ме измами“

Претседателот на Австрија, кој се кандидира за нов мандат, Александар ван дер Белен, вели дека било грешка да не се...

Европа1 ден

Шолц: Имаме проблем со работната сила, потребна е функционална миграциска политика

Германскиот канцелар Олаф Шолц потврди дека Германија има проблем со работната сила и коментираше каква заедничка миграциска политика би сакал...

Европа1 ден

Земан: Ризикот од нуклеарен конфликт е висок, верувам во силен воен одговор

Ризикот од нуклеарен конфликт е голем поради руските закани за употреба на тактичко нуклеарно оружје во Украина, изјави денеска во...

Економија1 ден

Време е за одговорно однесување со енергенсите, поддршка за ранливите граѓани, порача владиниот економски совет

Денес во Владата се одржа Економскиот совет на кој присуствуваа премиерот Димитар Ковачевски, првиот заменик-претседател на Владата, Артан Груби, вицепремиерот...

Европа1 ден

Поранешен шеф на ЦИА: Западот треба сериозно да ги сфати заканите на Путин

Поранешниот шеф на ЦИА во Москва, Ролф Ловат-Ларсен, зборуваше за „CBS“ за нуклеарните закани на рускиот претседател Владимир Путин. Ловат-Ларсен...