Контакт

Свет

Шефот на полицијата во Капитол си даде оставка по немирите во Вашингтон

Објавено пред

Шефот на американската полиција во Капитол, Стивен Сенд, поднесе оставка по пробивањето на зградата на американскиот Капитол од страна на приврзаниците на Трамп, пренесува ТАСС.

Според информациите, Сенд ќе ја напушти функцијата на 16 јануари. Претходно, спикерот на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, го повика да се повлече.

Како што забележа претходно началникот на полицијата, Сенд не очекувал митингот од слободен говор да се претвори во насилен напад.

На 6 јануари приврзаниците на Трамп упаднаа во зградата на американскиот Конгрес за да спречат одобрување на резултатите од последните претседателски избори на 3 ноември, на кои победи демократскиот кандидат Џо Бајден.

Полицијата и специјалните единици набргу ја ослободија зградата на Капитол од демонстрантите, а пратениците беа во можност да го продолжат и успешно да го завршат процесот на потврда на Бајден за шеф на државата. Според последните податоци, во протестите загинаа четири демонстранти и еден полицаец, а приведени се речиси 70 лица.

Церемонијата на инаугурацијата на Бајден е планирана за 20 јануари 2021 година.

 

Свет

Убиен главниот обвинител на Авганистан, бомбаш-самоубиец со возило удри во неговиот автомобил

Објавено пред

Бомбаш-самоубиец со автомобил денеска во Авганистан го уби главниот обвинител на државната управа за разузнавачки работи, Сајед Махмуд Агу.

Атентаторот, со автомобил полн со експлозив, удрил во колона возила во кои се наоѓал обвинителот, на пат кон неговата канцеларија во јужниот авганистански град Лашкаргах, убивајќи го обвинителот, неговиот телохранител, осум придружници и ранувајќи уште двајца цивили, рече шефот на советот на провинцијата Хелманд, Атаулах Авган.

Досега никој не презеде одговорност за овој атентатот.

За неколку претходни атентати одговорност презеде терористичката група Исламска држав, но за поголем број напади никој не презел одговорност, а владата во Кабул ги обвинува талибанците.

Во исто време, мировните разговори меѓу талибанските делегации и авганистанската влада продолжија во главниот град на Катар, Доха, со посредство на САД.

Прикажи повеќе...

Свет

Стаорци слободно се шетаат на улиците на Лондон

Објавено пред

Затворени ресторани, помалку луѓе на улица, помалку ѓубре – стаорците имаат повеќе простор за движење за време на карантинот, но стануваат поагресивни во потрагата по храна. Со овој проблем се борат во Велика Британија.

За време на забраната за движење, се намали бројот на луѓе на улиците, а многу продавници се затворени подолго време. И така овие глодари ја окупираа територијата, пишува „Дојче веле“.

Според британското здружение БПЦА, кое собира 700 истребувачи на штетници од целата земја, активноста на глодарите се зголемила за 78% во ноември. Во првата блокада минатата пролет, зголемувањето било 51 процент. Ситуацијата е особено лоша во Лондон.

Од почетокот на пандемијата, дури осум проценти од населението го напуштиле тој град, претежно странци кои повеќе немаат работа. Ова остава простор за глодари.

„ Се чини дека нивните навики се менуваат. Особено стаорците се повеќе видливи во населените места“, изјави Натали Бангеј од БПЦА за ДВ.

БПЦА смета дека бројот на стаорци во Велика Британија се зголемил за една четвртина на 150 милиони минатата година. Некои германски експерти зедоа и два стаорци по жител како основа за проценка, но тие велат дека сега треба да се смета на три или повеќе.

Стаорците се преносители на опасни заразни болести.

„ Пренесувањето на заразата најчесто се случува кога ќе се подигне прашината која останува од изметот о урината на стаорецот“ објснува германскиот експерт за штетници, Јохан Еков.

Во време кога медиумите известуваат малку за други работи, освен за коронавирусот, стаорците на улиците во Лондон станаа главна тема за таблоидите. Објавени се фотографии од стаорци за кои се претпоставува дека се долги половина метар.

Ваквите написи се одлична реклама за истребувачите на штетници. Тие им велат на угостителите и трговците – подобро да не вработите, инаку, кога повторно ќе ја отворите вратата, може да ве чека легло за глодари.

Прикажи повеќе...

Свет

Европската агенција за лекови била цел на руски и кинески хакери

Објавено пред

Руската разузнавачка агенција и кинеските шпиони стојат зад сајбер нападот врз Европската агенција за лекови минатата година, пишува холандскиот весник „Де Волкскрант“.

Според списокот, кој се повикува на извори блиски до истрагата, ЕМА била цел на кинески шпиони во првата половина на 2020 година, а потоа и на руските разузнавачки служби подоцна во текот на годината, пренесува „Ројтерс“.

Руски хакери, наводно, имале пристап до системите на ЕМА повеќе од еден месец, изјавиле извори за „Де Волкскрант“.

Кинезите добиле пристап преку хакирање на германски универзитетски систем, весниците ги цитираат изворите, додека Русите наводно ги користеле недостатоците во податоците на ЕМА за двостепена верификација и други видови на сајбер одбрана.

Европскиот регулатор на лекови со седиште во Амстердам пријави сајбер напад во декември, во кој беа украдени документи поврзани со вакцини и лекови против Ковид-19 и протекоа на Интернет.

Руското Министерство за надворешни работи не одговори веднаш на барањето за коментар, но Москва постојано ги негираше обвинувањата на Западот за хакерство.

Кинеското Министерство за надворешни работи не беше веднаш достапно за коментар. Пекинг претходно изјави дека силно се спротивставува на сите форми на сајбер напади и ги потиснува.

ЕМА започна истрага со холандските и европските агенции за спроведување на законот, но досега не даде детали за тоа кој можел да ги изврши нападите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Македонија3 часа

Нови 722 заболени и девет починати од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.701 тестирања, а регистрирани се 722 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 375,...

Топ4 часа

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија4 часа

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Топ8 часа

Кривична пријава за жител на Трпејца, со лажен елаборат изградил куќа во Националниот парк „Галичица“

Полицијата поднесе кривична пријава против жител на Трпејца затоа што со фалсификат геодетски елаборат изградил куќа во месноста „Трпејчко кале“ што е...

Македонија9 часа

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија10 часа

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Топ10 часа

Во Тетово приведен наркодилер баран од германската полиција

Полицијата во Тетово приведе 30-годишен наркодилер по кого Интерпол Германија има распишано потерница. Според информациите на МВР, вчера полициски службеници...

Македонија11 час

Затворена чајџилница во Гостивар, приведен сопственикот

Полицијата затекна 11 гости во чајџилница во Гостивар, после 21 часот. Сопственикот е приведен и против него ќе биде поднесена...

Регион12 часа

Делумно затворање во Србија – угостителските објекти и продавниците нема да работат цел викенд

Од денес напладне во 12 часот до понеделник во 6 часот наутро во Србија ќе се применуваат нови мерки на...

Свет1 ден

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на Ковид-19 на крај на март

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина...

Европа1 ден

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Македонија1 ден

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија1 ден

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија1 ден

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Топ1 ден

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ1 ден

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион1 ден

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа1 ден

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет1 ден

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Досие