Контакт

Свет

Шефот на FBI тврди дека Русите влегле но не ја хакирале кампањата на Трамп

Објавено пред

Руските информатички хакери кои наводно се обидувале да се уфрлат во американските претседателски избори не го хакирале тимот на националната кампања на сега избраниот претседател Доналд Трамп, изјави во вторникот директорот на американското Федерално биро за истраги (FBI), Џејмс Коми во продолжението од сослушувањето пред комисијата за разузнавање на Сенатот, откако претходно призна дека Бирото во истрагата за кибернетичките напади немало директен пристап до серверите на хакираната Демократска партија, и оти податоците ги добиле од „реномирана приватна компанија“.

dobivaj vesti na viber

Пред сенатската комисија, челникот на FBI, Џејмс Коми, тврдеше дека Русите упаднале во компјутерскиот систем на кампањата на Доналд Трамп на локално и на ниво на сојузни државни, но не и на национално ниво.

„Немаме никакви податоци дека кампањата на Трамп била хакирана на национално ниво. Русите дошле до податоци на Републиканската партија, но станувало збор за адреси од електронска пошта кои повеќе не биле во употреба“, појасни Коми додавајќи дека „собраните информации биле работа на минатото и не ги објавиле“.

Откако американското разузнавање го објави извештајот за кибернетичките упади во мрежите на Демократската партија во кој го обвинува директно рускиот државен врв, повеќе републиканци изјавија дека демократите имаат вина затоа што не сториле ништо да ги заштитат.

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама, кој ја поддржуваше во кампањата својата поранешна државна секретарка Хилари Клинтон која беше поразена од републиканскиот кандидат Доналд Трмап, ја обвинува Москва дека водела кампања на „поткопување на американскиот демократски процес“ за победа на Трамп.

САД особено ја обвинуваат Русија дека нејзиното воено разузнавање ГРУ ја хакирало електронската пошта на Националниот комитет на Демократската партија (DNC) и на Џон Подеста, шефот на кампањата на Клинтон, кои му ги доставиле на WikiLeaks. Овие подоцна објавени преписки го дискредитираа демократите во однос на заговор против сенаторот Берни Сандерс кој беше кандидат на предизборите и бизнис односите на Подеста и предизвикаа серија оставки во DNC.

Џулијан Асанж, основачот на WikiLeaks во онлајн прес-конференција решително негираше дека податоците ги добивале од некоја влада или служба, вклучително и руската.

Во вторникот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи ги американските обвиненија за наводното хакирање и воведените санкции оцени дека станува збор за „лов на вештерки“. Марија Захарова, портпаролката на руската дипломатија, пак, порача дека „изгледа дека Русите хакирале само две работи, а тоа се мозокот на Обама и извештајот за руските хакери“.

Сепак Вашингтон се реши на санкции со протерување на 35 руски дипломати и воведување санкции против девет физички и правни лица, а се заканува со нови и со одмазда.

Доналд Трамп, кој долго беше скептичен во врска со американските разузнавачки служби, откако беше запознаен со извештајот, повеќе не ги критикува директно./кај/мф/сн

Свет

(Видео) Моќната бура Фиона го опустоши канадскиот брег

Објавено пред

Штетата предизвикана од моќната бура Фиона која го опустоши канадскиот брег е без преседан и ќе бидат потребни месеци за да се обнови критичната инфраструктура уништена од невремето, изјави денеска канадскиот министер за вонредни ситуации, Бил Блер.

dobivaj vesti na viber

„Мислам дека обемот на она со што се занимаваме е без преседан“, изјави Блер во телефонско интервју за „Ројтерс“ на прашањето како Фиона се споредува со Доријан, бурата што го погоди регионот околу Халифакс, Нова Шкотска во 2019 година.

„Верувам дека ќе бидат потребни неколку месеци за обнова на дел од критичната инфраструктура – згради и домови, покриви кои ветерот ги однесе од центрите на заедницата и училиштата“ – додаде тој.

Преполна со ветрови од урагански сили, Фиона вчера удри во источна Канада, речиси една недела откако опустоши делови од Карибите.

Со себе донесе ветрови со максимална брзина до 150 километри на час и обилни врнежи.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски: По референдумот нема да има преговори со Путин

Објавено пред

Претседателот на Русија, Володимир Зеленски денеска изјави дека по референдумот во областите на источна Украина веќе нема да бидат можни преговори со рускиот претседател Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

„Референдумот може да доведе до многу трагични ситуации. Луѓето кои нема да се појават на референдумот можат да останат без струја, бидејќи Русите може да им ја прекинат струјата и да им оневозможат нормален живот. Тие ги принудуваат луѓето да гласаат, ги фрлаат во затвори. Ги тераат да одат на псевдореферендум“ – изјави Зеленски за американската мрежа „CBS“.

Прикажи повеќе...

Европа

Шолц: Опасно е да се испраќаат тенкови во Украина

Објавено пред

Германија не сака да испраќа тенкови во Украина бидејќи тоа може да биде опасен чекор во ескалацијата на конфликтот, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц во интервју за „Њујорк Тајмс“.

dobivaj vesti na viber

„Ова е многу опасна војна“, рече тој, на прашањето зошто Германија не испраќа тенкови во Украина, на што инсистира Киев.

„Ја поддржуваме Украина. Тоа го правиме на начин што не води до ескалација, до војна меѓу НАТО и Русија, бидејќи тоа би било катастрофа“ – објасни Шолц.

Од друга страна, американскиот помошник на претседателот за национална безбедност Џејк Саливан изјави дека американските власти ќе продолжат да ја олеснуваат испораката на тенкови од советската ера во Украина од земјите членки на Северноатлантската алијанса, како и друго оружје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Арсовска со реакција до премиерот: Поради континуирано задоцнетите мерки, сите плаќаме поскапа електрична енергија и парно

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска вечерва со реакција по изјавите на премиерот Димитар Ковачевски. Тој порача „ВМРО-ДПМНЕ да се...

Европа4 часа

Трас: Украинците го надмудрија Путин

Британската премиерка Лиз Трас ја коментираше најавата за руска мобилизација и инвазијата на Украина во своето прво интервју за американската...

Европа5 часа

Рускиот патријарх Кирил со повик до Русите: Одете во војна, ако умрете, ќе бидете со Бога

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил ги повика руските граѓани да не се плашат од смртта поради одлуката на...

Регион6 часа

Трка на пијани возачи кобна за семејството Крстиќ кај Мостар

Тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во близина на Мостар, во која четири лица загинаа, а четворица се тешко...

Европа7 часа

Има рак на кожа, не гледа и не слуша добро, а го мобилизирале во руската војска

Виктор Дјачок – 59 годишен началник на хируршкото одделение на болницата во Азбест, град во руската област Свердловск во источното...

Европа8 часа

Папата ги повика Италијанците да имаат повеќе деца

Папата Франциск денеска отпатува во јужна Италија за да го затвори конгресот на Италијанската црква што се совпадна со националните...

Македонија12 часа

(Видео) Стоилковски: Сопругата на Бочварски и нејзината сестра ухлебени во штипската болница директно „од клупа“?

Продолжуваме со објавување на скандалозни непотистички вработувања и злоупотреби на позиции од клептоманите на власт, додека Македонија тоне во сиромаштија...

Топ12 часа

МВР: Констатирано точење на алкохол на малолетници во угостителски објекти

Утрово во временскиот период од 00.00 до 04.00 часот, полициски службеници од сите Сектори за внатрешни работи, во соработка со...

Европа14 часа

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет15 часа

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет15 часа

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа15 часа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа15 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија1 ден

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа1 ден

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа1 ден

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ1 ден

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа1 ден

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа1 ден

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...