Контакт

Европа

Шолц повтори дека Германија не поддржува воведување зона на забранети летови над Украина

Објавено пред

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска повтори дека неговата земја нема да го поддржи воведувањето зона на забранети летови над Украина, ниту, пак, ќе испрати војници да интервенираат во руската инвазија на Украина.

dobivaj vesti na viber

„НАТО нема да стане страна во војната. За тоа се согласуваме со нашите европски сојузници и со Соединетите Американски Држави“, изјави Шолц пред германските пратеници.

Тој додаде дека Украина може да се потпре на Германија, која веќе обезбеди финансиска и воена помош, воведе строги санкции кон Русија и прифати стотици илјади украински бегалци.

Шолц рече дека Германија нема да го поддржи бојкотот на руската нафта, јаглен и гас, но и дека се обидува да бара добавувачи од други земји и да ја зголеми употребата на обновливи извори на енергија.

Европа

Зеленски: Ситуацијата во Донбас е исклучително тешка

Објавено пред

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека ситуацијата во Донбас е „исклучително тешка“ и оцени дека редовното снабдување со оружје за Украина е најдобрата стратегија за одржување на глобалната стабилност.

dobivaj vesti na viber

Во видео-обраќање, Зеленски рече дека мнозинството руски сили биле концентрирани на нападот во Донбас, пренесува Би-би-си.

„Лиман, Попасна, Северодоњецк, Славјанск – окупаторите сакаат да уништат сè таму“, рече Владимир Зеленски.

Прикажи повеќе...

Европа

Турските власти денеска во Анкара ќе се сретнат со финска и шведска делегација

Објавено пред

Состанокот на турските претставници со делегациите на Финска и Шведска ќе се одржи денеска во Анкара, а една од темите на разговор е влезот на овие земји во НАТО и барањата што Турција ги постави пред нив.

dobivaj vesti na viber

Делегацијата ќе ја предводат портпаролот на претседателот Ибрахим Калин и заменик министерот за надворешни работи Седат Онал, додека шведската и финската делегација ќе ја претставуваат државните секретари Оскар Стенстром и Јука Саловара.

– Средбата треба да се одржи во претседателската палата во 13 часот по локално време – посочуваат од МНР.

„Доколку Шведска и Финска не покажат јасно дека ќе бидат солидарни со Турција за основните прашања, особено во борбата против тероризмот, нема да имаме позитивен пристап кон членството на овие земји во НАТО“, рече Ердоган за време на разговорите со Столтенберг.

Да потсетиме, Шведска и Финска минатата недела официјално поднесоа барање за почеток на процедурата за влез во НАТО.

Сепак, се огласи и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој рече дека Турција не може да ја прифати нивната кандидатура се додека земјите ги поддржуваат активностите на организациите поврзани со курдското движење ПКК.

Покрај осудата на движењето ПКК и неговите филијали, Турција ги повикува скандинавските земји да извршат поголем притисок врз поддржувачите на движењето во земјите.

Покрај барањето Шведска и Финска да ги осудат активностите на организациите поврзани со движењето ПКК, турските власти поставија и голем број други барања во врска со укинување на ограничувањата за извоз на оружје во Турција.

Исто така, последното барање што Турција го упати до Шведска и Финска е да понуди безбедносни гаранции за сето горенаведено, а не ветувања, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Објавено пред

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан.

dobivaj vesti na viber

Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а таа ќе стапи на сила на полноќ.

Во видеото што го објави на Фејсбук неколку часа откако парламентот го усвои амандманот на уставот во кој се наведуваат конфликти, војна или хуманитарна катастрофа во соседна земја како причини за преземање таква мерка, Орбан рече дека војната во Украина претставува закана за Унгарија. физичка сигурност на своите граѓани, енергетски залихи и финансиска сигурност на семејствата и стопанството, јавува МТИ.

Тој нагласи дека Владата која денеска положи заклетва веднаш почна со работа и посочи дека се уште никој не го гледа крајот на војната во Украина.

„ Светот е на работ на економска криза. Унгарија мора да се држи настрана од оваа војна и да ја заштити финансиската сигурност на семејствата“, рече Орбан.

Тој додаде дека за да се направи тоа, Владата мора да биде способна да носи одлуки и брзо да реагира.

„ Вонредната состојба, слична на онаа воведена за време на пандемијата, ќе и овозможи на владата брзо да реагира и да ги искористи сите достапни методи за заштита на Унгарија и Унгарците“, рече Орбан.

Унгарскиот парламент претходно денеска го усвои 10-тиот амандман на Уставот, со кој се дозволува владата да прогласи вонредна состојба во случај на вооружен конфликт, војна или хуманитарна катастрофа во соседна земја.

За амандманот гласаа 136 пратеници, а против беа 36.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа14 минути

Зеленски: Ситуацијата во Донбас е исклучително тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека ситуацијата во Донбас е „исклучително тешка“ и оцени дека редовното снабдување со оружје...

Свет25 минути

(Видео) Ова е напаѓачот кој уби 18 деца – објавена е снимка пред да го започне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет42 минути

Испукани три балистички проектили во Северна Кореја откако Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја истрелала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле истрелани...

Свет46 минути

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа12 часа

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...

Македонија13 часа

(Видео) Пендаровски од Давос: Политиката на отворени врати не треба да важи само за НАТО, туку и за ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на...

Топ17 часа

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија19 часа

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија20 часа

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...

Македонија22 часа

(Видео) Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија за МПЦ

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна...

Економија22 часа

Грција одлучи да го плати рускиот гас во рубли, објавија агенциите

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлија на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли и нема...

Македонија23 часа

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Европа24 часа

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...

Европа1 ден

Зеленски: Единствениот руски функционер со кој би разговарал е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера се обрати на Светскиот економски форум во Давос. Во своето обраќање преку видео врска, Зеленски...

Европа1 ден

Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа имаше воведен говор на самитот во Јапонија, на кој присуствуваа лидерите на Индија, Австралија и...

Македонија1 ден

СПЦ и МПЦ со нова заедничка литургија во Скопје

Во соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје се одржува божествена литургија со која чиноначалствуваат поглаварот на МПЦ-OА г.г. Стефан...

Македонија2 дена

(Видео) Ковачевски: Не можам да кажам дека има напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Во моментов не можам да кажам дека постои напредок во преговорите, во однос на  постигнување на заедно прифатив документ со...

Македонија2 дена

Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи

Најважно за двете влади е да имаат конструктивен дијалог и тој да продолжи. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков...

Свет2 дена

Италија развила план за мир во Украина, Москва го разгледува

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо. Првата цел е...

Македонија2 дена

Регистрирани 151 новoзаразен од коронавирус во последните три дена, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 20.5...