Контакт

Европа

Шолц: Путин не го менува ставот, не сфатил дека е грешка да се почне војната

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин опстојува на својот став кон војната во Украина, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц.

dobivaj vesti na viber

„За жал, не можам да кажам дека разбрал оти е грешка да се почне оваа војна“, рече Шолц коментирајќи го телефонскиот разговор со Путин одржан во вторникот, кој траеше еден и пол час.

Но, Шолц нагласи дека сепак има смисла да се разговара со рускиот лидер за да се објасни германската позиција.

„Цврсто сум убеден дека Русија треба да ја повлече својата војска за да има изгледи за мир во регионот. И секој ден мислам дека тоа е единствениот начин“, рече тој.

Тоа беше првиот разговор на Шолц со Путин по повеќе од три месеци.

Тој опстојуваше на идејата дека дипломатско решение и целосно повлекување на руската армија мора да се постигне што е можно побргу.

Европа

Универзален полнач за сите мобилни уреди од есен 2024 година

Објавено пред

Од есента 2024 година, на потрошувачите од ЕУ повеќе нема да им треба различен уред и кабел за полнење на своите мобилни уреди секогаш кога ќе купат нов, и ќе можат да користат еден полнач за сите нивни преносни електронски уреди со мала и средна големина.
Ова законско решение денеска се усвојува во Европскиот парламент, по неколкугодишни преговори меѓу Парламентот и земјите членки на Унијата.

dobivaj vesti na viber

Според ЕП, овој закон е дел од пошироките напори на Унијата да ги направи производите поодржливи, да го намали е-отпадот и да им го олесни животот на потрошувачите.

Потрошувачите ќе треба да чекаат уште две години за спроведување на законот.

Мобилните телефони, таблетите, е-читачите, слушалките, дигиталните камери, тастатурите, слушалките, преносливите конзоли за видео игри и преносните звучници што може да се полнат преку жичен кабел ќе треба да бидат опремени со USB-C порта, без оглед на тоа од кого се направени

Лаптопите исто така ќе треба да се прилагодат на овие барања во рок од 40 месеци од стапувањето на сила на прописите.

Ова ќе доведе до заштеда од 250 милиони евра. Се проценува дека фрлените и неискористените полначи претставуваат околу 11.000 тони електронски отпад годишно.

Известувачот на ЕП Алекс Агиус Салиба, пратеник од Малта, вели дека оваа одлука ќе го „поедностави животот на европските граѓани“ и потсетува дека пред 12 или 13 години имало 33 типа полначи, само за паметни телефони.

„Денес, универзалниот полнач станува реалност во Европа. Потрошувачите повеќе нема да треба да купуваат полнач со секој нов мобилен уред“, вели Салиба.

Прикажи повеќе...

Европа

Европа оваа година ја доживеа најлошата криза со птичји грип досега

Објавено пред

Европа оваа година ја доживеа најлошата криза со птичји грип досега, со околу 50 милиони мртви живина, а опстојувањето на вирусот во текот на летото го зголеми ризикот од широко распространети инфекции следната сезона, соопшти Европската управа за безбедност на храната (ЕФСА).

dobivaj vesti na viber

Ширењето на високопатогената птичји грип HPAI ги загрижува земјите и живинарската индустрија поради потенцијалната смрт на стадата, можните трговски ограничувања и ризикот од пренесување на вирусот на луѓето, пренесува Ројтерс.

Според заедничкиот преглед на ЕФСА, Европскиот центар за превенција и контрола на болести и референтната лабораторија на ЕУ, летово беа пријавени невиден број на епидемии кај диви и домашни птици, што предизвика масовна смртност меѓу колониите за размножување на морските птици на брегот на северниот дел на Атлантикот.

Птичјиот грип обично напаѓа во текот на есенските и зимските месеци и се пренесува преку изметот на заразените диви птици преселници или преку директен контакт со контаминирана храна, облека и опрема.

„Како што започнува есенската миграција и се зголемува бројот на диви птици кои презимуваат во Европа, тие веројатно ќе бидат изложени на поголем ризик од инфекција со HPAI отколку во претходните години поради забележаната перзистенција на вирусот во Европа“, се вели во соопштението на ЕФСА.

Се додава дека епидемијата оваа сезона зафати вкупно 37 европски земји, што е најголем географски опсег досега, а вирусот за прв пат го премина Атлантикот по миграциските патишта, предизвикувајќи сериозна епидемија на живина во неколку канадски провинции и американски држави.

Ројтерс истакнува дека кризата со птичји грип оваа сезона е најлошата забележана во Европа со вкупно 2.467 пријавени епидемии на живина и 47,7 милиони убиени птици.

ЕФСА препорача брзо спроведување на стратегии за намалување на ризикот и надзор за рано откривање на вирусот.

Прикажи повеќе...

Европа

„Ако некој ти ги украде тркалата на Тесла“, Зеленски во онлајн расправија со Маск

Објавено пред

Американскиот милијардер Илон Маск предизвика онлајн расправија со претседателот на Украина, откако побара од корисниците на „Твитер“ да гласаат за неговите идеи за ставање крај на инвазијата во Украина, пренесуваат медиумите во светот.

dobivaj vesti na viber

Во твит Маск предложи избори во окупираните региони под надзор на Обединетите нации. Тој понатаму предложи Крим да остане официјално дел од Русија „како што беше од 1783 година (до грешката на Хрушчов), да се обезбеди водоснабдување на полуостровот и Украина да остане неутрална.

„Русија ќе замине ако тоа е волјата на народот“, додаде тој.

Шефот на „Tесла“ побара од корисниците да гласаат „за“ и „не“ за неговата идеја. Но, неговата иницијатива, според написите, ги налути Украинците, при што реагираше и Володимир Зеленски, кој ја објави својата анкета.

„Кој Илон Маск го претпочитате?“, праша тој во објавата, нудејќи два одговори: „оној што ја поддржува Украина“ или „оној што ја поддржува Русија“.

Украинскиот амбасадор во заминување во Германија, Андриј Мелник го избра третиот одговор.

„Од***и е мојот многу дипломатски одговор на Илон Маск“, „твитна“ Мелник.

И други европски лидери се спротивставија на предлогот на Маск, објави „Гардијан“.

„Драг Илон Маск, кога некој ќе се обиде да ги украде тркалата на вашата Тесла, тоа не го прави законски сопственик на автомобилот или на тркалата. Само кажувам“, вели литванскиот претседател Гитанас Наузеда во објавата.

Михаило Подољак, советник на украинскиот премиер Володимир Зеленски, му одговори на Маск со, како што рече, подобар мировен план, според кој „Украина ги ослободува своите територии, вклучително и анектираниот Крим“. Според Подољак, во Русија треба да се изврши демилитаризација и задолжителна денуклеаризација, за да не може повеќе да биде закана за другите, а воените злосторници да одат на меѓународниот суд.

Се огласи и Антон Герашченко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи, кој вели дека доколку се прифати планот на Маск, „Аљаска исто така треба да им се врати на Русите“.

„Таа исто така беше руска, а Путин сака да собира руски земји. Значи, очигледно, САД треба да ја вратат Алјаска пред Русија да им објави војна. За некои е толку лесно да ги контролираат животите и земјата на Украинците“, напиша тој.

После тоа, Маск се обиде со поинаква анкета.

„Ајде да се обидеме на овој начин: волјата на луѓето што живеат во Донбас и Крим треба да одлучи дали тие се дел од Русија или Украина“, рече тој.

Маск истакна дека не му е грижа што неговиот предлог се покажал како непопуларен, укажувајќи дека е загрижен што „милиони луѓе може непотребно да умрат“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет40 минути

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

Кина предупреди дека САД би можеле да се соочат со „тешки последици“, вклучително и нуклеарна војна, доколку на Украина и...

Свет3 часа

Азербејџан ја гранатираше Ерменија, нови судири на граничниот премин меѓу двете земји

Азербејџанските војници синоќа со минофрлачи и мало оружје ги гранатираа граничните позиции на Ерменија, соопшти Министерството за одбрана на Ерменија....

Свет3 часа

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на украинските територии

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на четири украински региони, изјави денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи Ко Сон Хуи,...

Свет3 часа

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Ијан кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Ијан во Флорида и Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови по втор...

Свет3 часа

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет3 часа

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансираше проектил

Откако Северна Кореја лансираше ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет3 часа

(Видео) Северна Кореја лансираше проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја истрела балистичка ракета која утринава прелета над Јапонија за прв пат по пет години, што предизвика предупредување до...

Регион16 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа18 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет18 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија21 час

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион21 час

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија21 час

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија22 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија22 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија22 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет23 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет23 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија1 ден

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...