Контакт

Свет

Шојгу: Исламската држава во Сирија е уништена

Објавено пред

Меѓународната терористичка организација Исламска држава (ИД) во Сирија е целосно уништена за време на руските операции, изјави Сергеј Шојгу.

Во авторски текст објавен во весникот „Црвена ѕвезда“ по повод 5-годишнината од рускиот ангажман во Сирија, рускиот министер за надворешни работи исто така изјави дека ниту еден член на Исламската држава не успеал да влезе на територијата на Руската Федерација.

„Задачата поставена од врховниот командант пред 5 години е целосно исполнета – меѓународната терористичка организација Исламска држава престана да постои во Сирија и никој од нејзините членови не успеа да влезе на руска територија“, предупредува генералот Шојгу во својот авторски текст.

Според него, Исламската држава е целосно уништена и со сигурност може да се каже дека меѓународното терористичко подземје во суштина е уништено, пренесе ТАСС.

Шојгу изјави дека благодарение на ефикасните дејства на руските вооружени сили во Сирија оваа терористичка група е ефикасно спречена да ги продолжи своите активности во соседните области.

На крајот на декември 2014 година Врховниот суд на Русија ја прогласи ИД за терористичка организација и ги забрани нејзините активности на територијата на Руската Федерација.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

„Делта“ сојот на коронавирус му се заканува на светот, сметаат експертите

Објавено пред

Осум милиони жители на кинескиот град Донггуан вчера направиле тест за Ковид-19, откако викендов биле регистрирани два случаи на заразени со „делта“ сојот на коронавирус.

„Делта“ варијантата или т.н индиски сој на коронавирус станува доминантен вид на вирусно заболување ширум светот, кое веќе се прошири во повеќе од 80 земји.

„Делтата“ варијанта на коронавирус е загрижувачка поради значително поголема преносливост, недостатокот на податоци за неговото влијание врз ефективноста на вакцините и мешавината на сосема различни симптоми што ги манифестира“, предупреди д-р Соумја Сваминатан, водечки експерт на Светската здравствена организација .
Поради индискиот сој на коронавирус, властите во Португалија, Италија и Израел веднаш реагираа.

Соочена со драматичен скок на бројот на заразени од индискиот сој во сите 18 општини во Лисабон (1.350 случаи во еден ден, или најголем број од февруари), португалската влада воведе радикална мерка за затворање на главниот град од петокот во 15 часот до вчера во 6 часот наутро.

„Владата одлучи ситуацијата со индискиот сој во град како што е во Лисабон, да не се прошири низ целата земја“, рече португалската министерка Маријана Силва Виеира.

Различното темпо на ширење на „делта“ вирусот низ Европа во моментов е малку мистерија, смета Џеф Барет, директор на институтот Велкам Сангер во Кембриџ.

Најновите вести за проширувањето на индискиот сој на коронавирус паралелно со приливот на странски туристи ја принудија владата во Рим да преземе итни мерки на претпазливост. Од вчера, Италија воведе петдневен карантин и задолжително тестирање на патници од Велика Британија, пренесоа агенциите. Покрај тоа, петдневниот карантин во Италија овој пат важи и за сите вакцинирани (две дози) новодојденци од Британија.

Во меѓувреме, жаришта на „делта“ се регистрирани на југот на Франција (регионот Ланд), во уметничко училиште во близина на Стразбур, во јужните предградија на Париз, како и во Германија и Шпанија.

Голема непријатност поради индискиот сој на коронавирус која според податоците на СЗО најчесто ја напаѓа помладата популација, се шири пред претстојната летна сезона, сметаат експертите.

Прикажи повеќе...

Свет

Иран остро кон Америка: Не сте повикани да коментирате за нашите избори

Објавено пред

Техеран ги обвини САД за мешање во внатрешните работи на земјата, откако Вашингтон изјави дека претседателските избори во Иран во петокот не биле слободни и фер.

Портпаролот на Стејт департментот на САД вчера го нарече „главно конструиран“ процесот во кој е избран новиот ирански претседател Ебрахим Раиси, повторувајќи го американскиот став дека изборите не биле ниту слободни ниту фер.

„ Сметаме дека оваа изјава е мешање во нашите внатрешни работи, спротивно на меѓународното право, и ја отфрламе. Американската влада не е повикана да ги каже своите ставови за изборниот процес во Иран или во која било друга земја “, рече владиниот портпарол Али Рабиеи, цитиран од „Ројтерс“.

На претседателските избори во Иран во петокот победи Ебрахим Раиси, добивајќи ја довербата од 17,8 милиони гласачи, од 28,6 милиони Иранци кои излегоа на гласање, објави изборната комисија.

Прикажи повеќе...

Свет

Голема еколошка катастрофа: морето исфрли мртви желки, откако изгоре брод полн со хемикалии

Објавено пред

Стотици мртви желки со оштетени грла и оклоп, како и десетина мртви делфини и еден син кит, морето ги исфрли на брегот на Шри Ланка по потонување на брод, Бродот гореше и потонуваше и предизвика страв од поморска еколошка катастрофа.

Еколозите сметаат дека нивната смрт е резултат на пожарот и ослободувањето на опасни хемикалии, откако бродот „Х-Прес со Перл“, кој пловеше под знамето на Сингапур, изгоре речиси 12 дена пред да потоне минатата недела во близина на главното пристаниште на Шри Ланка, во главниот град Коломбо.

Владини претставници, сепак, рекоа дека причините биле „привремено потврдени“ и дека истрагата продолжува.

На бродот избувна пожар на 20 мај, а мртви морски видови почнаа да се појавуваат на брегот неколку дена подоцна.

Агенцијата АП наведува дека 81 од скоро 1.500 контејнери за испорака содржеле „опасна“ стока. Морнарицата на Шри Ланка верува дека пожарот бил предизвикан од хемиски товар, од кој поголем дел е уништен во пожарот.

Но, остатоците, вклучувајќи изгорени тони пластични пелети, сериозно ги загадија околните води и голема површина на познатите плажи на островот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија2 часа

БНР: Нема промена на позицијата на Софија

Прашањето за почеток на преговорите за пристапување во ЕУ на Северна Македонија и Албанија се дискутира на Советот за општи...

Македонија2 часа

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет3 часа

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет4 часа

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија5 часа

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет5 часа

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт16 часа

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт17 часа

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт18 часа

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија1 ден

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија1 ден

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа1 ден

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Македонија1 ден

По отповикувањето, Азески на Црна Гора ѝ посака брз развој и просперитет

Бранко Азески се огласи со коментар по одлуката на Владата во Црна Гора, да го отповика како почесен конзул на...

Свет1 ден

(Видео) Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес. Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида. Експлозијата била извршена...

Македонија1 ден

Владата во Црна Гора го отповика почесниот конзул во Македонија, Бранко Азески

Владата во Црна Гора ваквиот потег го објасни со изјава дека отповиканиот амбасадор се обидел да ги омаловажи и да...

Свет1 ден

САД со ултиматум до Кина, или нова истрага за Ковид-19, или изолација

Џејк Саливан, советник за безбедност на американскиот претседател Џозеф Бајден, рече дека Кина има уште еден избор или да дозволи...

Спорт1 ден

Пандев последен пат ќе ја предводи Македонија

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва, ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство. Натпреварот против Холандија, на стадионот што го...

Досие