Контакт

Европа

Шпанија го ограничува рекламирањето на обложувалниците

Објавено пред

Шпанската Влада најави дека планира да воведе најстроги регулативи во Европската Унија за ограничување на онлајн огласувањето на обложувалниците.

Рекламирањето за обложување, особено спортското, во последните години во Шпанија нагло расте и доминира во рекламите за време на фудбалските натпревари, пренесе АП.

Според министерот за потрошувачка Алберт Гарсон, планираните мерки ќе влијаат на рекламите на интернет, телевизијата и спортските настани, а  со цел запирање на околу 80 проценти од тековните рекламни огласи за обложување преку интернет.

Законот ќе ги ограничи рекламите за обложувања на телевизиите меѓу 1 и 05 часот наутро, освен за време на спортски настани, кога тие можат да бидат прикажани само по 20 часот.

За време на викендите, пак, многу фудбалски натпревари зпочнуваат пред 20 часот.

Освен тоа, на познати забавувачи или спортски ѕвезди ќе им биде забрането да учествуваат во реклами за обложување.

На обложувалниците ќе им биде забрането да им наплаќаат на спортските стадиони за да ги рекламираат, а на тимовите спонзорирани од нив ќе им биде забрането да продаваат дресови со детски големини со името на обложувалницата.

Европа

Данска идната недела ги отвора училиштата и градинките

Објавено пред

Данската премиерка, Мете Фредриксен најави дека државата ќе ги отвори градинките и основните училишта за првите пет одделенија од следната недела.

Во Данска моментно има 5.402 инфицирани лица со коронавирус, со досега 218 починати, но кривата на новозаразени почнува да се стабилизира.

Фредриксен вели дека овој потег е со цел да им се олесни на родителите околу грижата на децата се грижата за децата додека се на работа.

„За мене е сосема јасно дека наставниците и родителите се плашат од можна зараза. Затоа, децата за време на наставата треба да бидат што е можно повеќе надвор, а во училниците ќе мора да бидат одвоени на соодветно растојание. Училиштата ќе треба да посветат дополнително внимание на хигиената, а оној кој има и најмали симптоми на болеста нека остане дома“, рече премиерката.

Децата од шесто одделение нагоре нема да тргнат на училиште пред 10 мај, а сите завршни испити се одамна откажани. Големите јавни собири во земјата се откажани до август.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Шпанскиот премиер: Го достигнавме врвот на пандемијата

Објавено пред

Шпанија има намера наскоро да почне со олеснување на мерките за ограничување кои се во моментот на сила поради пандемијата на коронавирус, изјави денеска шпанскиот премиер Педро Санчез.

„Го достигнавме врвот и сега почнува падот“, рече Санчез во речиси празниот парламент, бидејќи повеќето пратеници работат од дома. Сепак, тој предупреди дека враќањето во нормален животен тек ќе биде постепено и во согласност со сериозноста на тековната здравствена криза.

„Сега не ни треба чекор назад.“

„Ние се соочуваме со најголемата закана за здравјето на луѓето од грипот во 1918 година. Сега не треба да направиме чекор назад, бидејќи тоа не само што ќе биде неуспех туку и враќање во епидемијата“, рече Санчез, кажувајќи им на опозициските пратеници дека неговата влада работи на план за постепено враќање на Шпанија во некаква форма на нормален живот.

Шпанија во моментов е втора најзагрозена земја во светот, по САД, со речиси 150.000 потврдени случаи на инфекција со ковид-19 и 14.792 смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Европа

Научниците сметаат дека тркачите и велосипедистите во парковите мора да бидат оддалечени до 20 метри

Објавено пред

Студијата на научниците од белгискиот универзитет „Левен“ и холандскиот во Ајндховен покажува дека оддалеченоста од два метри меѓу луѓето што се движат можеби не е доволна. Тим предводен од Берт Блокен, кој работи на двата универзитета, проучувал како се однесуваат капките на разни телесни течности кога телото е во движење. Додека трча или вози велосипед, лицето се поти, подлабоко дише и со посилно издишување исфрла капки многу подалеку.

Според студијата, луѓето треба да одат на растојание од околу четири метри едни од други за да остават доволно простор за капките да паднат на земја. Кога станува збор за трчање или побавно возење велосипед, луѓето треба да бидат оддалечени десетина метри, а при брзо возење велосипед треба да бидат оддалечени до 20 метри едни од други за да се избегне можно пренесување на инфекцијата.

Но, не сите научници се согласуваат со тимот на „Блокен“, така што Стивен Фергусон, експерт од „Сименс“ за динамика на капките, рече дека е невозможно да се генерализира на тој начин. Исто така, тој смета дека луѓето не треба да престанат да се рекреираат, туку да го прават тоа со многу поголема доза на претпазливост.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина...

Свет2 часа

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат...

Економија3 часа

Русија подготвена да го намали производството на нафта за 1,6 милиони барели дневно

Според договорот што го постигна со земјите на ОПЕК, Русија соопшти дека е подготвена да го намали производството на нафта...

Свет3 часа

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“,...

Регион3 часа

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет4 часа

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа6 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија15 часа

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа17 часа

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа17 часа

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Македонија17 часа

Излекувани уште двајца пациенти од Штип

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица...

Македонија19 часа

Медицинска помош од Турција пристигна во земјата

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и...

Македонија20 часа

Почина родилката од Куманово заразена со коронавирус

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска починала 27-годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. Таа на 30 март...

Свет21 час

Животот на Асанж во сериозна опасност, во „Белмарш“ е потврден првиот случај со Ковид-19

Условите во затворот во Белмарш, во кој е сместен Џулијан Асанж, може да се полоши отколку што Лондон е подготвен...

Македонија21 час

Странски државјанин кој починал во стан во Кавадарци посмртно позитивен на вирусот

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминативе 24-часа починалo едно лице од Куманово...

Свет21 час

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска...

Економија22 часа

Од 10 до 12 часот приоритет во банките ќе имаат лицата над 67 години

Народна банка заради заштита на јавното здравје апелира филијалите и експозитурите на банките да се посетуваат само кога тоа е...

Свет1 ден

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус. Во...

Свет1 ден

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија1 ден

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Досие