Контакт

Свет

Шпанската крајбрежна стража спаси повеќе од 300 мигранти

Објавено пред

Шпанската крајбрежна стража спаси повеќе од 300 мигранти кои се обиделе викендов од Африка да го преминат Медитеранот и да стигнат до европскоо тло.

Во шест бродови во саботата пронајдени се 160 мигранти, додека 172 мигранти во други четири брода биле пресретнати и спасени денеска во Гибралтарското море, објави „АП“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

УНХЦР: 250.000 сириски бегалци се враќаат дома

Објавено пред

Околу 250.000 сириски бегалци во 2019 година може да се вратат во нивните домови, објави Агенцијата за бегалци на УНХЦР.

Оттаму додаваат дека покрај тие 250.000 бегалци, голем број други бегалци водат борба со документи кои може да ги реши владата во Дамаск, објави агенцијата.

Околу 5,6 милиони сириски бегалци и натаму се во соседните земји, како Турција, Либан, Јордан, Египет и Ирак, вели директор на УНХЦР за Блискиот Исток и Северна Африка.

Статистиките на УНХЦР покажуваат дека 37.000 бегалци се вратиле во Сирија оваа година.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Скандал во британскиот парламент, пратеник се обиде да го украде церемонијалниот боздоган

Објавено пред

Во британскиот парламент се случи скандал без преседан кога пратеникот на лабуристите, Лојд Расел, се обиде да го украде церемонијалниот боздоган.

На видеото се гледа како тој оди до сталакот на кој е боздоганот и го зема, додека пратениците гласно негодуваат.

Lloyd Russell-Moyle grabbed the parliamentary mace to protest postponement of Brexit deal vote

A Labour member of the House of Commons was booted out of the chamber after causing an uproar by grabbing the ceremonial mace, a symbol of Parliament's authority, and starting to carry it out of the room. https://nbcnews.to/2EcqaeE

Gepostet von NBC News am Montag, 10. Dezember 2018

Церемонијалниот боздоган е симбол на британската кралица и нејзината власт, а без него парламентот не може да заседува.

Ова се случи во не многу поволен момент за Велика Британија, а денешниот ден требаше да биде ден на одлуката за брегзит.

Но, премиерката Тереза го откажа решавачкото гласање во парламентот бидејќи се плаши дека нема да ја добие поддршката за нејзиниот договор.

Прикажи повеќе...

Европа

Британскиот парламент ќе гласа за брегзит пред 21 јануари

Објавено пред

Британскиот парламент ќе гласа за предлог-договорот за брегзит на премиерката Тереза Меј пред 21 јануари 2019 година, објави денеска нејзиниот портпарол.

Гласањето требаше да се одржи денеска, меѓутоа Меј вчера соопшти дека гласањето е одложено и побара дополнителна потврда од ЕУ дека гласањето ќе мине во парламентот, пренесува агенцијата „Ројтерс“.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

(Видео) Клинички со закана до Шилегов поради поскапиот паркинг за вработените

Платите на вработените во Клиничкиот центар неодамна им беа зголемени за околу 5 отсто, а вчера градоначалникот на Град Скопје...

Македонија46 минути

Димовски до Тевдовски: Престанете со арогантниот однос кон Собранието

Министре Тевдовски, до кога ќе го практикувате овој арогантен однос кон Собранието? Ја напуштате дебатата без збор. Со овие зборови...

Крвав четврток1 час

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија2 часа

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија3 часа

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа3 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет5 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија5 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа16 часа

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија20 часа

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија20 часа

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија22 часа

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија22 часа

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Топ23 часа

Забелешки за нацрт-законот за амнестија, работната група се консултира

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на...

Крвав четврток1 ден

Кацарска до Димитриевски: Каков професионалец сте кога не може да се сетите на ниту една команда од Чавков

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за 27 април по сведочењето на Никола Димитриевски, поранешно обезбедување на ексдиректорот на...

Македонија1 ден

Затворениците од „Идризово“ почнаа штрајк: Бараме амнестија за сите, не само за упадите во Собранието

Затворениците кои одлежуваат казна во затворот „Идризово“ од денеска штрајкуваат со глад бидејќи не се опфатени со законот за амнестија...

Македонија1 ден

Семејствата на убиените кај Смилковско нема да ги слушаат наодите од судската медицина

Семејствата на петтемина убиени кај Смилковско Езеро нема да присуствуваат на денешното рочиште во кривичниот суд каде што ќе бидат...

Свет1 ден

„Не можам да дишам“ – Си-ен-ен објави транскрипт од последните зборови на Кашоги во конзулатот 

„Не можам да дишам”, се последните зборови што ги кажал саудискиот новинар Џемал Кашоги пред да биде убиен, објави Си-ен-ен....

Македонија1 ден

(Видео) Пулмолозите тврдат дека ќе се зголеми бројот на заболени од рак поради загадениот воздух

Алармантните податоци за загадениот воздух, кои покажуваат дека Скопје е еден од петте најзагадени градови во светот, ги вознемири пулмолозите,...

Крвав четврток1 ден

Вељаноски ќе сведочи за 27 април

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска во Основниот суд Скопје 1 е повикан да сведочи за насилниот упад на...

Досие