Контакт

Свет

Шпанска компанија развива вакцина против ковид, која ги рекомбинира протеините од алфа и бета соевите

Објавено пред

Експерименталната вакцина против Ковид-19, која во моментов ја развива шпанската фармацевтска компанија „Хипра“, би можела да биде ефикасна како засилена доза, изјави денеска шпанската министерка за наука Дијана Морант.

Таа потврди дека за време на втората фаза од студијата на 1.000 доброволци кои веќе примиле друга вакцина, вакцината „Хипра“ дала добри резултати за алфа и бета варијантите на коронавирусот, пренесува „Ројтерс“.

„ „Хипра“ зборува за способноста на нејзината вакцина да рекомбинира варијанти, а тоа е едно од подобрувањата што оваа вакцина ги претставува во однос на оние кои досега сме вакцинирани. Дава многу добри резултати токму поради тоа што е вакцина која ги рекомбинира протеините на алфа и бета соевите… делтата дојде подоцна и сега имаме омикрон“ рече Морант.

Пред какво било можно одобрение за употреба кај луѓе, вакцината на „Хипра“ мора да се покаже како безбедна и ефикасна во тековните тестови и во последната трета фаза од клиничките испитувања.

Свет

Рекорден број на заразени во Русија

Објавено пред

Во Русија се регистрирани 98.040 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е рекорден број осми ден по ред, додека сојот омикрон продолжува да се шири, соопшти денеска кризниот центар.

Во извештајот се наведува дека 673 лица починале од Ковид 19 во претходните 24 часа.

Вчера официјално имаше 88.816 заразени, а денешната бројка претставува голем скок.

Прикажи повеќе...

Свет

Австрија затвори девет училишта – 2.600 паралелки во карантин

Објавено пред

Во моментов 2.600 паралелки во Австрија се испратени во карантин поради короната, а девет училишта се затворени, соопшти денеска Министерството за образование.

Во Австрија има околу 6.000 училишта и околу 58.000 паралелки, така што 95 отсто од часовите се уште се одржуваат нормално.

Сепак, бројот на часови кои се префрлаат на онлајн часови рапидно расте поради појавата на корона кај учениците.

Така, во вторникот беше објавено дека 1.900 паралелки се испратени во карантин, а по два дена тој број се зголеми на 2.600.

Според правилото кое во моментов се применува при откривање инфекција кај еден ученик, наставата продолжува нормално, но учениците мора да се тестираат секојдневно во наредните пет дена.

Доколку во рок од три дена се откријат инфекции кај друг ученик, одделението се испраќа во карантин, односно на онлајн часови.

Инаку, учениците се тестираат три пати неделно во училиштата, од кои еден мора да биде ПЦР-тест.

Кога станува збор за градинките во Виена, 11% од детските групи моментално се во карантин.

Прикажи повеќе...

Свет

Бернард Анри Леви: Путин е непријател, мора да ја прифатиме Студената војна и да ја спречиме доминацијата на Русија и Кина

Објавено пред

Контроверзниот и оспоруван француски филозоф Бернар Анри Леви, познат по својата посветеност на либералниот интервенционизам, повика на отворен конфликт со Москва и Пекинг, за да не се „живее во свет во кој доминираат Русија и Кина“.

Според него, конфликтот меѓу Русија и Украина достигна точка на вриење, а Путин се однесува како непријател кон Западот. Ако Американците не сакаат да видат повторно мапиран свет во кој доминираат Кина и Русија, тогаш мора да почнат да се грижат за тоа што се случува во Украина.

„Она што го гледам е чин на војна и уцена од Владимир Путин. Тој повеќе не е партнер на Европа. Тој повеќе не е противник. Тој се однесува како непријател. И во последните денови имавте низа изјави со кои ѝ се заканувавте на Европа со тотална војна. Ова е многу, многу сериозна ситуација која далеку ја надминува судбината на Украина“, изјави Бернар Анри Леви .

„Ние (Западот) немаме избор. Ние не живееме во светот на ангелите. Следниот чекор би можел да биде во Тајван или на некое друго место, а целата карта на светот ќе се промени. Ќе живееме во свет во кој доминираат Кинези и Руси. Дали тоа го сакаат американските гласачи? Ако сакаме мир, мора да ја прифатиме Студената војна“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје, вчера за прв пат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор....

Свет2 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет3 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет4 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија17 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет20 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија21 час

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ24 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа24 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 дена

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија2 дена

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија2 дена

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ2 дена

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија2 дена

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ2 дена

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија2 дена

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Досие