Контакт

Свет

Шпанскиот суд издаде наредба за апсење на Пучдемон

Објавено пред

Врховниот суд во Шпанија издаде европски налог за апсење на поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон.

Според информациите, налогот е издаден кога судот претходно ги осуди каталонските сепаратисти на затворски казни од 9 до 13 години поради нивната улога во неуспешното прогласување независност на Каталонија во 2017 година.

Стотици студенти и јавни службеници се собраа денес на протести во неколку делови на Барселона по затворањето на сепаратистичките лидери во Каталонија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Иран го обвини Вашингтон за инцидентот во кој американски брод пукаше кон нивни чамци

Објавено пред

Иранската елитна револуционерна гарда (ИРГЦ) ја префрли вината за последниот инцидент во Персискиот Залив врз САД, обвинувајќи ги нивните воени бродови за непрофесионално однесување и провокативно пукање, пренесува РТ.

ИРГЦ го прекина молкот за инцидентот што се случи денеска, давајќи свој приказ на дуелот меѓу вооружените чамци на ИРГЦН и бродот на американската крајбрежна стража „Мауи“, што се случи рано во понеделникот.

„Групата воени бродови на САД се однесуваат непрофесионалн, летајќи хеликоптери, исфрлајќи ракети и пукајќи бесцелно и провокативно. Би било подобро за Американците да избегнуваат непрофесионално однесување и да не ја загрозуваат безбедноста на Персискиот Залив со почитување на правилата и прописите на морето “, рекоа од ИРГЦ во изјавата објавена од иранските медиуми.

Извештајот на ИРГЦ за инцидентот ефективно ја отсликува изјавата на Пентагон за расправијата во Заливот. Говорејќи во понеделникот, портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, ги обвини иранските вооружени чамци дека дејствуваат многу агресивно и дека се доближуваат до американската поморска група со голема брзина.

„Голема група брзи чамци на ИРГЦ изведе небезбедни и непрофесионални маневри без почит кон безбедноста на американските сили како што се бара според меѓународното право“, рече Кирби, додавајќи дека американскиот воен брод испукал 30-тина истрели за да ги предупреди иранските пловни објекти.

Прикажи повеќе...

Регион

Бугарскиот претседател го распушти парламентот, закажа нови избори на 11 јули

Објавено пред

Бугарскиот претседател Румен Радев потпиша указ за одржување парламентарни избори во земјата на 11 јули, објави прес-службата на претседателот, пренесува „Новините“.

„Со својот декрет претседателот Румен Радев го распушта 45. Национално собрание на 12 мај 2021 година. Шефот на државата ги закажа парламентарните избори на 11 јули оваа година“, се наведува во пораката.

Секретарот за безбедност и одбрана на претседателот, Стефан Јанев, ќе биде премиер на привремената влада на Бугарија. Радев ја назначи владата со декрет, кој стапува во сила на 12 мај.

Националното собрание на Бугарија беше избрано 45. пат на 4 април, но не се формира влада. Отпрвин, Граѓаните за европски развој на Бугарија, кои победија на изборите, се обидоа да формираат влада во коалиција со Унијата на демократските сили, но не успеаја да ја добијат поддршката од парламентарното мнозинство.

Новата политичка партија Има таков народ одби да предложи свои министри во владата. Коалицијата „Бугарска социјалистичка партија (БСП) за Бугарија“ беше исто така принудена да му го врати мандатот на Радев.

Поради неможноста на партиите да формираат влада, бугарскиот претседател одлучи да го распушти парламентот и да назначи вршител на должноста министерски кабинет.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Австралија инвестира во војската, се подготвува за помалку стабилен свет

Објавено пред

Австралиската влада најави големи инвестиции во одбраната и националната безбедност во време на влошување на односите со Кина. Владата планира да потроши 270 милијарди австралиски долари (212 милијарди американски долари) во текот на следната деценија за подобрување на одбраната, со цел промовирање на отворен и мирен Индопацифички Регион“, се наведува во документите од Министерството за финансии.

Тоа вклучува 747 милиони австралиски долари за подобрување четири полигони за воена обука на Северната Територија, каде што американската морнарица има привремена база. Австралиската влада во март објави дека ќе почне со производство на водни ракети во соработка со САД. Со овој проект од една милијарда австралиски долари (784 американски долари) Австралија ќе ја направи првата домашна ракета, која не постои од 1960 година.

Владата планира да потроши 1,3 милијарда американски долари (1,03 милијарда американски долари) во текот на следната деценија за да ја зајакне Австралиската организација за разузнавање и безбедност, нејзината главна разузнавачка служба, со цел да се соочи со закани за националната безбедност.

„Ние мора да бидеме подготвени за свет што е помалку стабилен и повеќе оспоруван“, рече министерот за финансии, Џош Фрајденберт, пред парламентот додека го истакна својот економски план за фискалната година што почнува на 1 јули.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија60 минути

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија3 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија3 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија3 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија4 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет6 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија7 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион8 часа

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија8 часа

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет9 часа

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет9 часа

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион19 часа

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија1 ден

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија1 ден

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија1 ден

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија1 ден

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија1 ден

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет1 ден

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет1 ден

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Досие