Контакт

Свет

Јапонија без ниту еден смртен случај од Ковид-19 првпат по 15 месеци

Објавено пред

Јапонија во неделата не забележа ниту еден смртен случај од Ковид-19 првпат по повеќе од една година, објавија локалните медиуми.

Бројот на нови инфекции и смртни случаи од Ковид-19 драстично се намали во Јапонија бидејќи повеќе од 70 проценти од населението досега е вакцинирано.

Бројот на новозаразени достигна врв во текот на август кога имаше повеќе од 25.000 инфицирани лица дневно, што беше последица на брзото ширење на делта-варијантата на коронавирусот.

Од почетокот на пандемијата во Јапонија повеќе од 18.000 луѓе починале од Ковид-19.

За да се спречи можен нов бран на ширење на вирусот во текот на зимата, владата планира да почне со дополнителна вакцина следниот месец и работи на обезбедување третман базиран на апчиња за поблаги случаи на болеста за да се намали хоспитализацијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Омикрон се шири низ Африка: Прв случај забележан во Сенегал

Објавено пред

Сенегал го регистрира првиот случај на сојот омикрон, со што стана трета западноафриканска земја каде е потврден новиот сој, по Нигерија и Гана.

Соопштението за првиот случај го објави Институтот за здравствени истражувања, епидемиолошки надзор и обука (ИРЕШЕФ), кој е една од лабораториите на кои Сенегал одобри тестирање за ковид-19, пренесе АП.

Случајот е откриен во петокот кај 58-годишен маж кој со авион од земјата во подрегионот пристигнал во Сенегал на 22 ноември, соопшти Институтот.

Тој бил вакциниран во април со вакцината Астра Зенека, а во јуни со вакцината Фајзер.

Според Институтот, пациентот престојувал во хотелот во главниот град Дакар и учествувал на демонстрации на кои присуствувале близу 300 луѓе.

Тој е изолиран и не покажува симптоми од неделата, се наведува понатаму.

Институтот Пастер во Дакар објави дека неколку часа подоцна биле откриени уште два случаи на омикрон, меѓу патниците што го напуштале Дакар.

Станува збор за 28-годишен маж кој бил позитивен на 23 ноември и 29-годишна жена која престојувала во хотел во Дакар и која била позитивна на 1 декември.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на однесувањето на Полска во ситуацијата со мигрантите на границата, каде, како што тврди, додаваат хербициди во водата која ја пијат мигрантите.

„Треба правилно и внимателно да следите што се случува на границата и што прават властите на соседната земја, во овој случај Република Полска“, посочи тој, пренесе РИА Новости.

„Па, не можете да ги поплавите луѓето, не само со вода, туку и да ставате хербициди и пестициди во водата, за да предизвикате изгореници и други сериозни повреди на мигрантите, вклучително и жени и мали деца“, рече Путин за време на разговорот со Рок.

Путин нагласи дека тоа воопшто не се вклопува во принципите на хуман третман на мигрантите.

„Колку луѓе веќе загинаа на границата. Таму се закопани.Тоа е катастрофа и треба да обрнете внимание на тоа“, нагласи Путин.

Прикажи повеќе...

Свет

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

Објавено пред

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот за здравствена криза во Белата куќа, д-р Ентони Фаучи, предупредувајќи дека ова се само прелиминарни податоци.

„Јасно е дека омикрон се шири во Јужноафриканската Република“, рече тој во интервју за Си-Ен-Ен, алудирајќи на „вертикалната“ крива што се однесува на бројот на нови случаи на инфекција во таа земја.

„Но, засега, иако е премногу рано да се извлечат какви било цврсти заклучоци, се чини дека омикрон не предизвикува високо ниво на загриженост кога станува збор за болеста. Досега, знаците за сериозноста на болеста се малку охрабрувачки. “, повтори тој.

Омикрон е потврден во најмалку 15 американски држави и околу 40 земји откако првпат беше откриен во Јужна Африка.

САД една недела ја затвори границата со оваа земја, но и со уште седум јужноафрикански земји.

Фаучи во неделата рече дека се надева дека забраната ќе биде укината „во разумен рок“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет16 минути

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет27 минути

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа2 часа

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија5 часа

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија6 часа

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија6 часа

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион8 часа

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ9 часа

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет9 часа

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Топ9 часа

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Свет10 часа

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила....

Македонија23 часа

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет1 ден

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет1 ден

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет1 ден

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија1 ден

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија1 ден

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион1 ден

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет1 ден

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Досие