Контакт

Свет

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички градат борбен авион од новата генерација

Објавено пред

Јапонија ќе работи со Велика Британија и Италија на проектот за нова генерација борбени авиони, рекоа трите земји, додека Токио се обидува да ја зајакне својата одбранбена стратегија во сложено геополитичко опкружување.

dobivaj vesti na viber

Токио, Лондон и Рим ќе започнат амбициозен проект за развој на борбени авиони од новата генерација, а прототипот се очекува до 2035 година, како дел од Глобалната програма за борбено воздухопловство (GCAP), се наведува во заедничката изјава на владите на трите земји.

Како што се наведува, ќе има можности за соработка и со други партнери. Јапонија се обидува да ја прошири одбранбената соработка со други партнери, покрај нејзиниот традиционален сојузник САД.

Соработката ќе се заснова на истражувања кои веќе ги иницираа трите земји во областа на високите технологии во борбената авијација, како што се беспилотни летала, и претставува прва асоцијација на Јапонија со европските партнери во оваа област.

Многу детали за проектот сè уште не се познати, вклучително и колку ќе чини, изјави претставник на јапонското Министерство за одбрана, кој прецизираше дека производството треба да почне околу 2030 или 2031 година за да може да биде изграден прототип до 2035 година.

„Кога ќе ги погледнете другите земји, САД го имаат F35, а Европа го има Eurofighter. Сигурно ќе се стремиме да развиеме борбени авиони кои ги надминуваат можностите на тие модели“, рече претставникот.

Во центарот на проектот треба да бидат јапонската Mitsubishi Heavy Industries, британската BAE Systems и италијанската Leonardo, покажуваат податоците на јапонскиот економски весник Nikei.

„Ние сме решени да го браниме слободниот, отворен и заснован на правила меѓународен поредок, кој сега е поважен од кога било, бидејќи овие принципи се оспорени, а заканите и агресијата растат“, се вели во соопштението на трите земји.

„Со оглед на тоа што е важно да ја браниме нашата демократија, нашата економија и нашата безбедност и да ја заштитиме регионалната стабилност, ни требаат цврсти партнери во областа на одбраната и безбедноста, опремени и зајакнати со веродостојна моќ за одвраќање“, се додава во соопштението, пренесе рс.н1.инфо©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Дачиќ: ЗСО останува главната точка на сите наши договори за Косово

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека Заедницата на српските општини (ЗСО) останува главната точка на сите договори за Косово и дека таа мора да биде формирана според договорените принципи.

dobivaj vesti na viber

„Во бриселскиот договор од 2013 година јасно пишува што е ЗСО, уште подетално е регулирано во договорот од 2015 година, а ние го потпишавме затоа што е добро за нашата заедница на Косово“, изјави Дачиќ за „Политика. “.

„Договорот не е идеален, но во услови во кои го преговаравме е максимумот што можевме да го постигнеме“, рече Дачиќ.

Тој изјави дека овие договори се круна на учеството на Србија во дијалогот со посредство на Европската Унија, која самата се обврза да ги спроведе потпишаните.

Според неговото мислење, никогаш немало причина да не се спроведе договорот, освен упорното одбивање на Приштина да го спроведе и неограничената толеранција на западните посредници за нивно уништување.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Се урнаа два воени авиони во Индија

Објавено пред

Два индиски воени авиони се урнаа денеска во близина на Морена, во индиската држава Мадја Прадеш, соопштија воени претставници.

dobivaj vesti na viber

Наредена е истрага за да се утврдат причините.

Двајцата пилоти се катапултирале и се здобиле со полесни повреди, пренесува „Индија тудеј“

Прикажи повеќе...

Свет

Британско разузнавање: Русите загубија над 300 луѓе во еден украински напад

Објавено пред

Британското Министерство за одбрана објави нова анализа за ситуацијата во Русија, врз основа на информации од нејзините разузнавачи и луѓе на теренот.

dobivaj vesti na viber

Британците велат дека Русите изгубиле над 300 луѓе во еден напад на првиот ден од новата година.

„Русија многу веројатно имала над 300 жртви во нападот на зградата каде што се наоѓаат војниците во Макијавика во близина на Доњецк на 1 јануари 2023 година. Проценуваме дека мнозинството биле убиени или исчезнале, наместо да се повредени“, пишуваат Британците.

По нападот, руското Министерство за одбрана го презеде реткиот чекор јавно да ги признае загубите, велејќи дека загинале 89 лица, додаваат Британците. „Руските функционери веројатно оценија дека е неодржливо да се избегне коментар покрај широките критики на руските команданти за овој инцидент“, објаснуваат тие.

„Разликата меѓу бројот на жртви што Русија ги призна и веројатниот реален вкупен број го истакнува распространетото присуство на дезинформации во руските јавни соопштенија“, се додава.

Ова е веројатно комбинација на намерно лажење што го одобруваат високи лидери и неточно известување од пониски функционери кои ги минимизираат сопствените пропусти, заклучија Британците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

СДСМ: Изјавите на Мицкоски дека бил доброволец во 2001 покажуваат дека е заложник на Апасиев

Милитаристичките изјави на претседателот Мицкоски на ВМРО-ДПМНЕ, во делот каде што тој кажува како бил доброволец и победувал во војна,...

Македонија36 минути

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: „Осуда за насилството врз Бугарите во Северна Македонија“

Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како...

Македонија1 час

Односите меѓу Македонија и Бугарија никогаш не биле полоши, оцени опозицијата

Односите меѓу Македонија и Бугарија никогаш не биле полоши, оценува ВМРО-ДПМНЕ коментирајќи дека дојде ред на толку потпишани договори, анекси,...

Македонија2 часа

Ахмети од Тетово: Мицкоски гледал војна само на телевизија

Мицкоски гледал војна само на телевизија, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово, откако претходно првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет2 часа

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан...

Свет2 часа

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога...

Свет14 часа

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет16 часа

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...

Свет17 часа

Кина: Америка е земја насилник која ги крши правилата

Кина денеска остро го критикуваше Вашингтон на состанокот на Светската трговска организација (СТО), нарекувајќи ги САД унилатерален насилник и земја...

Свет18 часа

Америка: Го убивме лидерот на Исламската држава

Американските сили го убиле лидерот на Исламската држава Билал ал-Судани и 10 негови оперативци во северна Сомалија, објавија американските власти....

Европа20 часа

Европската Унија ги продолжи економските санкции против Русија до 31 јули

Советот на ЕУ денеска одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени...

Македонија21 час

27 Јануари, Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, пригодно одбележан во МНР

Во Министерството за надворешни работи беше одбележан 27 Јануари – Меѓународниот ден во спомен на жртвите на холокаустот. Настанот почна...

Македонија22 часа

Милков: Ќе го вратиме амбасадорот ако се почне со дијалог на високо министерско ниво

Ако се обезбедат услови за почнување дијалог на високо ниво меѓу Бугарија и Македонија или ако премиерот Ковачевски го убеди...

Македонија23 часа

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап на Бугарите на 4 февруари

Бугарија ќе бара со нота да им се обезбеди пристап на Бугарите што патуваат во Северна Македонија за да се...

Македонија23 часа

Таравари повикува на смирување на тензиите меѓу Северна Македонија и Бугарија

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, повика да се дејствува смирено и да се смират тензиите во односите меѓу...

Европа23 часа

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија

Унгарија ќе стави вето на секој предлог на Европската Унија за санкции против Русија поврзани со нуклеарната енергија, изјави утринава...

Топ24 часа

Истрага за пет лица, кои сексуално злоупотребувале малолетничка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава на Националната единица за...

Европа1 ден

Поранешен генерал е фаворит за претседател на Чешка

Поранешниот командант на чешката армија, Петр Павел, прозападен кандидат, кој ја поддржува помошта за Украина, има голема предност пред поранешниот...

Свет1 ден

Пред 78 години беше ослободен Аушвиц, најлошото место во историјата на човештвото

Познатиот германски филозоф Теодор Адорно во своето дело „Културна критика и општество од 1949 година“ ја објави познатата реченица: „Пишувањето...

Свет1 ден

(Видео) Зеленски: Благодарение на системите од Западот ги соборивме повеќето руски ракети

Најмалку 11 лица загинаа во серија руски напади во Украина откако Киев доби ветувања од САД и Германија дека ќе...