Контакт

Свет

Јапонија полека се справува со штетата од тајфунот „Џеби“

Објавено пред

Јапонија прави напори да ја поправи штетата предизвикана од, како што велат експертите, најсилниот тајфун што ја погодил земјата во последните 25 години.

Во средата можеа да се забележат бродови што ги пренесуваа патниците кои вчера вечерта останаа заробени на Меѓународниот аеродром „Кансаи“, пренесува „Дојче Веле“. Сѐ уште е непознато кога аеродромот ќе продолжи со работа.

На својот официјален профил на Твитер, јапонскиот премиер Шинзо Абе напиша дека владата работи на тоа да овозможи аеродромот што побрзо да продолжи со работа.

Портпаролот на владата, исто така, рече дека Јапонија прави напори да одговори на ваквата катастрофа и да се справи со штетата предизвикана од тајфунот.

Свет

Во Бразил не се смирува пандемијата на коронавирус, 11.678 нови случаи и 807 починати

Објавено пред

Во Бразил се потврдени 11.687 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заболени изнесува 374.898, се вели во официјалниот извештај за епидемиолошката состојба во таа земја.

Во документот се наведува дека за 24 часа починале уште 807 лица, со што вкупниот број на смртни случаи поврзани со коронавирусот изнесува 23.473.

Главниот фокус на инфекцијата е државата Сао Паоло, каде што живеат повеќе од 21 милион луѓе.

Според официјалните податоци, најмалку 83.600 луѓе биле заразени во таа бразилска држава, со 6.200 смртни случаи.

Во државата Рио де Жанеиро потврдени се 39.229 случаи на инфекција, а починале 4.105 лица, додека во државата Сеара заразени се 36.185 лица, со 2.493 смртни случаи, пренесе ТАСС.

Бразил е втора земја во светот по бројот на заболени, по САД.

Бразилското Министерство за здравство предвидува дека епидемиолошката состојба може да се стабилизира најрано до јули и дека растот на бројот на заразени лица може да забави во септември.

Прикажи повеќе...

Европа

Казни до 500 евра за фрлање маски и ракавици на улица во Рим

Објавено пред

Парични казни до 500 евра се воведени во Рим за фрлање на заштитни маски и ракавици на улица. Тоа е предвивдено во наредбата што ја потпиша градоначалничката Вирџинја Раџи.

Таа рекла дека фрлањето на употребените ракавици и маски на улица е срамно однесување кое ќе биде остро казнето.

Италија е една од најпогодените земји во светот од коронавирус, со повеќе од 32.000 смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Свет

Наместо во карантин заминал во сауна – маж од Јужна Кореја осуден на 4 месеци затвор

Објавено пред

Судот во Јужна Кореја осуди маж на 4 месеци затвор за одбивање да се придржува кон мерките за карантин, пренесува Си-Ен-Ен.

Окружниот суд во провинцијата Кјонги-до, која е една од најтешко погодените области на коронавирусот во земјата, осуди маж за кршење на законот за контрола и спречување на заразни болести.

Властите соопштија дека тој одбил да остане дома или во државен карантин, и посетил јавни места, вклучувајќи сауна и продавница, и покрај повторените предупредувања да не го прави тоа.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале скоро 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Свет2 часа

СЗО: Земјите во кои паѓа бројот на заболени се соочуваат со втор бран ако нагло ги попуштат мерките

Земјите во кои се намалува бројот на заболени од коронавирус би можеле да се соочат со втор пик на епидемијата...

Регион2 часа

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа2 часа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што побргу да се отворат границите меѓу европските земји по затворањето...

Македонија3 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската Зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата предизвикана од...

Регион3 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет14 часа

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија15 часа

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет16 часа

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа16 часа

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет17 часа

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет17 часа

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа18 часа

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија21 час

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија23 часа

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет23 часа

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Регион24 часа

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи...

Македонија1 ден

Претседателот на Стопанската комора за енергетика: Измамници нечесни, вирусот не е смртоносен

Претседателот на Стопанската комора за енергетика на Македонија, Ѓорѓи Манасков, тврди дека коронавирусот не е смртоносен и дека е обичен...

Македонија1 ден

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените...

Економија1 ден

Најбогатите луѓе во светот го зголемија богатството за 255 милијарди долари за два месеца

Вкупното богатство на 25-те најбогати луѓе во светот се зголеми за 255 милијарди американски долари за два месеци, пишува „Форбс“....

Досие