Контакт

Свет

Јапонија се подготвува за тајфунот Хагибис

Објавено пред

Јапонија се подготвува за пристигнувањето на супертајфунот Хагибис, кој, како што е најавено, ќе ги погоди централните и источните региони во текот на викендот и ќе нанесе голема штета поради силните врнежи и ветрови.

Поради тајфунот, чија сила е еквивалентна на ураган од петта категорија, веќе се откажани два натпревари на Светското првенство во рагби, закажани да се одржат в сабота, како и маратон во крајбрежниот град Сендаи.

Исто така може да бидат откажани и трките во Формула 1 на патеката „Сузука“, пренесува АП.

Хагибис, што на филипински значи брзина, денес имаше максимални налети на ветер од 270 километри на час во близина на островот Чики во Тихиот Океан, на околу 1.000 километри јужно од Токио.

Тајфунот сега се движи кон север со 20 километри на час и се очекува да ослабне над поладната вода додека се приближува до главниот јапонски остров.

Свет

Кинеска провинција им нареди на своите 110 милиони жители да носат заштитни маски

Објавено пред

Властите во кинеската провинција Гвангдонг им наредија на граѓаните да носат маски во јавноста поради појавата на епидемијата на коронавирус.

Уредбата стапи на сила денес, и се смета за мерка за борба против вирусот, пренесува „Синхуа“.

На фотографиите објавени на социјалните мрежи денеска се прикажани граѓаните како носат маски во јавниот превоз, улиците, маркетите, а со заштитни маски се и возачите на автобусите и таксистите.

Во Гвандонг живеат над 110 милиони жители.

Досега, 56 луѓе починаа од коронавирусот, а над 2.000 лица се заразени.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Хонгконг протести поради карантинот за лица кои имале контакт со коронавирусот

Објавено пред

Граѓаните на Хонгконг денеска организираа протести во дел од градот познат како Нова територија, по одлуката на владата привремено еден празен станбен блок да се претвори во карантин за оние кои имале контакт со луѓе со новиот коронавирус.

Демонстрантите запалија оган во лобито на центарот и фрлаа гасни бомби кон полицијата, јавува Си-Ен-Ен.

Одлуката за привремено карантирање на станбениот блок ја соопштија властите во Хонгконг утрово.

Во моментот никој не живее во тој станбен блок, а се наоѓа во близина на границата со Кина.

Шест случаи на луѓе заразени со новиот вирус се потврдени во Хонгконг.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Воена парада во Индија за Денот на републиката

Објавено пред

Илјадници Индијци излегоа во ЊуДелхи, за да присуствуваат на воената парада посветена на Денот на Републиката и 70-годишнината од воведувањето на демократија во земјата.

Студенти, танчери, фолклористи, но и полициски и армиски баталјони маршираа по патеката за време на парадата, а зад нив беше прикажана воената опрема која ја поседува земјата.

Парадата траеше 90 минути и се емитуваше во живо на телевизија.

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро беше главен гостин на годинешната прослава.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Македонија4 часа

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Свет4 часа

(Видео) Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен...

Регион5 часа

Туристите кои од Вухан стигнаа во Хрватска планираат да продолжат во БиХ

Кинеските туристи од градот Вухан кои пристигнале во Хрватска, планираат да ја посетат Босна и Херцеговина, пренесува „Индекс.хр“. Според информациите...

Македонија7 часа

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за...

Култура8 часа

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната ASC награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34...

Свет8 часа

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се...

Регион8 часа

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според...

Свет9 часа

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен...

Свет20 часа

Москва: Седум кинески државјани пренесени во болница за заразни болести

Седум кинески државјани од хотел во Москва се пренесени во болница за заразни заболувања, поради сомнение дека имаат акутна вирусна...

Регион23 часа

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет1 ден

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ1 ден

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија1 ден

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ1 ден

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет1 ден

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет1 ден

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет1 ден

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа1 ден

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Досие