Контакт

Свет

Јеменските Хути извеле напад со дронови на аеродромот „Абха“ во Саудиска Арабија

Објавено пред

Военото крило на јеменското движење „Ансар Алах“, познато и како Хути, изврши напади со беспилотни летала врз аеродромот „Абха“ во Саудиска Арабија, пренесува „Ројтерс“.

Хутите ги насочиле беспилотните летала кон станицата за гориво и контролната кула на аеродромот. Властите на Саудиска Арабија сè уште не го коментирале инцидентот.

На 1 август движењето нападна воена парада во Аден, седиште на владата и упориште на воената коалиција предводена од Саудиска Арабија, при што загинаа 36 лица. Хутите сепак не презедоа одговорност за инцидентот.

Во последните неколку месеци Хутите постојано напаѓаат воени и цивилни цели преку границата во Саудиска Арабија. За возврат, коалицијата предводена од Ријад продолжи да извршува воздушни напади против Хутите во Јемен.

Според ОН, војната во Јемен предизвика огромна хуманитарна криза во која загинаа најмалку 60.000 луѓе.

Регион

Албанија бележи раст на извозот на стоки на косовската територија

Објавено пред

 

Албанија е земја со најголем раст на извозот на косовската територија во првите седум месеци од оваа година, а откако Приштина во ноември минатата година воведе 100% зголемени такси на производите од Србија и БиХ.

Приштинска „Коха“ известува дека, според албанскиот Институт за статистика (ИНСТАТ), Албанија во тој период извезувала стока во вредност од околу 143,4 милиони евра во Косово,во споредба со 115,3 милиони евра, колку што извезувала во истиот период минатата година, што е пораст од 24,4 проценти.

Албанија забележа зголемување на извозот на стоки во Косово во јули.

Во исто време, се вели, пласманот на косовската стока на албанскиот пазар опадна во првите седум месеци од оваа година,  како и минатиот месец.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Грција се запали едрилица со туристи од Израел, сите се спасени

Објавено пред

Припадниците на грчката крајбрежна стража спасија седум туристи од Израел чија едрилица се запали на морето кај Пелопонез.

Едрилицата на која избувна пожарот се запалила јужно од Ермиони, пренесе агенцијата АНА додавајќи дека сите израелски туристи се добро.

Ермиони е мало место на источниот брег на Пелопонез.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Маж киднапира автобус на мост во Рио де Жанеиро и се заканува дека ќе го запали

Објавено пред

Во моментот во тек е заложничка криза на мостот Рио Нетерои, кој ги поврзува Рио де Жанеиро и Нитерио. Еден човек наводно киднапирал автобус што се наоѓа на мостот и се заканувал.

Се смета дека осомничениот е припадник на воената полиција. Неколку лица се во автобусот, но не е познато точно колку. Тој ослободи двајца заложници.

Тој, наводно, се заканува дека ќе го запали возилото.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија42 минути

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија2 часа

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија2 часа

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Македонија3 часа

(Видео) Јанева со адвокат дојде на распит кај Русковска

Катица Јанева пристигна во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. Пред да влезе со адвокатот Стеван Павлески,...

Свет3 часа

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет3 часа

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет3 часа

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет4 часа

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија4 часа

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион16 часа

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет16 часа

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион17 часа

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа17 часа

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ19 часа

Расправија за пасишта во Арачиново заврши со пукање, едно лице е рането

Расправија околу пасиштата во Арачиново завршила со пукање, при што едно лице е рането. Како што информира МВР, вчера во...

Топ20 часа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија22 часа

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија23 часа

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија1 ден

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ1 ден

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Досие