Контакт

Свет

Јужноафрикански фоторепортер се врати дома по три години поминати во заробеништво

Објавено пред

Јужноафриканскиот фоторепортер Шираз Мухамед се врати во својата татковина по поминати три години во Сирија како затвореник на организацијата Исламска држава, јавува АП.

Мухамед известувал за војната во Сирија. Медиумите тврдат дека Мухамед успеал да избега со помош на турските разузнавачи, кои ги координирале акциите со владата во Јоханесбург.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани откако Вучиќ вети по 25 евра

Објавено пред

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат дека кампањата за вакцинација ги покажува првите ефекти по ветената државна награда од 25 евра за вакцинираните, бидејќи одзивот е значително зголемен откако беше објавена одлуката за исплата.

Минатата среда, на предлог на претседателот Александар Вучиќ, српската влада донесе одлука за зајакнување на кампањата ветувајќи по 25 евра на сите досега вакцинирани граѓани и на оние кои ќе ја примат првата доза до 31 мај.

На 2 мај, Србија имала 2.028.490 вакцинирани со првата доза, а три дена подоцна, кога беше објавено дека државата финансиски ќе ја поттикне вакцинацијата, дополнителни 43.145 лица ја примиле првата доза, па до 8 мај, вкупниот бројот на вакцинирани достигнал 2.140.266.

Кампањата за вакцинација продолжува на два начина, следејќи ги апликациите преку државниот е-систем, но и без регистрација, директно на пунктовите за вакцинација во локалните здравствени центри и на белградскиот саем.

Во Белград влера пристигна нов контингент со 104.130 дози од вакцината на „Фајзер“ / „Бионтек“, а најавена е и нова испорака на уште половина милион дози од кинеската вакцина „Синофарм“, која минатата недела беше одобрена од Светската здравствена организација (СЗО) за итна употреба.

Здравствените власти во Србија покрај „Фајзер“ и „Синофарм“ користат и вакцини „Спутник в“ и од „Астра зенека“, со секојдневни повици до граѓаните да се вакцинираат и уверувања дека има доволно вакцини.

Прикажи повеќе...

Свет

Америка со порака: Веднаш да запрат ракетните напади врз Израел

Објавено пред

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, рече дека ракетните напади врз Израел од Појасот Газа треба веднаш да се запрат.

Тој ги повика сите страни да ги преземат неопходните чекори за намалување на тензиите.

„Ние сме многу фокусирани на ситуацијата во Израел, Западниот брег и појасот Газа и сме длабоко загрижени за ракетните напади од појасот Газа кои мора веднаш да бидат запрени“, рече Бликен пред состанокот со јорданскиот министер за надворешни работи Аиман Сафади кој ги повика Соединетите Американски Држави да играат водечка улога и да придонесат за намалување на насилството, пренесува Ројтерс.

Во Израел се зголемија тензиите во изминатите денови, а само синоќа најмалку 20 лица загинаа во израелски ракетни напади врз појасот Газа, вклучително и девет деца, соопшти палестинското Министерство за здравство, додека агенциите јавуваат дека повеќе од 60 лица биле повредени во нападите.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицираше индискиот сој на коронавирус, исто така познат како „двоен мутант“, како можност од нова глобална загриженост, пренесува Би-Би-Си.

Според првичните истражувања, варијантата Б.1.617 многу лесно и брзо се шири за разлика од другите соеви и бара дополнителни студии.

СЗО наведува дека овој вид веќе се проширил во повеќе од 30 земји.

Другите три видови на коронавирус од Велика Британија, Јужна Африка и Бразил беа оценети на сличен начин.

Индискиот вид на Ковид-19 покажува дека лесно и брзо се пренесува, предизвикува потешка клиничка слика, а забележлива е и намалена ефикасност на терапиите и вакцините, односно активност на антитела.

Овој сој во моментов се анализира за да се утврди дали е одговорен за огромното зголемување на случаите во Индија каде болниците и крематориумите се пренатрупани, пренесуваат медиумите.

Според последните податоци, во Индија се регистрирани 366.161 нови случаи на заразени со Ковид-19, а починале 3.754 лица.

Експертите велат дека реалните бројки се веројатно многу повисоки од регистрираните.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион6 минути

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани откако Вучиќ вети по 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија13 минути

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница, со повеќе точки на дневниот ред , информираат владините служби. На седницата,...

Свет51 минута

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицираше индискиот сој на коронавирус, исто така познат како „двоен мутант“, како можност од нова...

Свет2 часа

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион12 часа

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија18 часа

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија19 часа

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија20 часа

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија23 часа

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија24 часа

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет1 ден

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет1 ден

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Свет1 ден

Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет1 ден

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет2 дена

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион2 дена

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ2 дена

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија2 дена

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија2 дена

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Досие