Контакт

Европа

Јункер: ЕУ ќе испрати дополнителни 10.000 стражари на границите

Објавено пред

ЕУ планира да испрати уште 10.000 гранични полицајци за да се справат со незаконската миграција до 2020 година, порача претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, за време на своето годишно обраќање.

Тој истакна дека тоа нема да ја милитаризира Европа. Повика на поголема солидарност наместо ад хок опции за луѓето на мигрантските бродови.

Во својот говор тој се осврна и на други регионални жешки прашања, како што се популизмот, тероризмот и брегзитот. Тој исто така предложи и нова алијанса помеѓу Африка и Европа, базирана на соработка наместо на хуманитарна помош и донации, која ќе води кон слободен трговски договор меѓу двата континента.

Јункер предложи еврото да се користи повеќе стратегиски како најголема валута по доларот. Исто така, повика на силно лидерство за брегзит.

„Ние исто така ја замоливме британската влада да разбере дека доколку некој ја напушти Унијата, не може да биде со иста привилегија како и членките. Ако ја напуштите Унијата, вие, се разбира, не сте повеќе дел од нашиот единствен пазар“, рече Јункер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Во Европа зголемена побарувачката за велосипеди

Објавено пред

Како што мерките за ограничување на движењето во Британија и Европа се олеснуваат така расте побарувачката за велосипеди. Линколн Ромен, директор на „Brixton Cycles“, тврди дека навалицата е толку голема што нивните резерви се потрошени.

„Кај нас доаѓаат различни клиенти. Оние кои и порано патувале со велосипед на работа, оние кои никогаш не го сториле тоа и немаат велосипед. Има и такви чиј велосипед собирал прашина во подрум и има потреба од сервис”.

Откако ги попуштија мерките, Велика Британија и другите земји ги охрабруваат луѓето да избегнуваат јавен превоз при враќање од работа. Секретарот за транспорт, Грант Шапс, вели дека многумина послушале.

„Милиони луѓе го откриваат велосипедизам за време на кризата, без разлика дали тоа е само за вежбање или како средство за безбеден превоз што овозможува физичко растојание“, рече тој.

Британската влада објави дека ќе инвестира милиони фунти за проширување на постојните велосипедски патеки или за создавање нови.

Велосипедизмот стана тренд во Европа. Во Барселона, употребата на велосипедски патеки е зголемена за 325 проценти, вели првиот човек на градската канцеларија за урбано планирање, Џенет Санц.

Затоа, градот ќе додаде 21 километар на постојните патеки за велосипеди. Берлин додава 22 километри, а Брисел 40. Во Франција, Париз, Ница, Лил и Нант веќе најавија нешто слично. Дури и Италија, земја со најмногу автомобили по глава на жител, се враќа на велосипедот.

Најмалку 150 километри велосипедски патеки ќе бидат изградени во Рим, град познат по својата непрактичност и опасност за велосипедистите.

Ова значи дека овој економски сектор ќе излезе побогат од оваа криза. „Продажбата на велосипеди, особено електричните, нагло се зголеми по повторното отворање на продавниците“, велат во австриската стопанска комора.

Француската компанија „Гоу спорт“ во изминатите недели бележи 300 проценти поголема продажба на интернет. Во Велика Британија, однапред беа продадени 20.000 велосипеди, соопшти здружението за трговци АКТ.

Прикажи повеќе...

Европа

Кипар ги „враќа“ мигрантите преку СМС-пораки

Објавено пред

Кипар ќе почне повеќејазична СМС-кампања за да ги одврати мигрантите да доаѓаат на островот заради погрешно убедување дека ќе дојдат на континентот преку оваа членка на Европската Унија, рече министерот за надворешни работи, Никос Нурис.

Нурис за „Асошиејтед прес“ изјави дека кампањата има за цел да ги разбие погрешните убедувања на мигрантите пропагирани од трговците со луѓе дека нивниот статус на баратели на азил во Кипар ќе биде „билет“ за другите европски земји.

Министерот рече дека мигрантите кои доаѓаат на Кипар се „заробени“ на островот затоа што оваа земја не е дел од шенгенот.

Со околу 880.000 жители, Кипар има најголем процент на мигранти во рамките на ЕУ меѓу земјите кои беа први погодени од бегалскиот бран.

Во оваа земја тој процент е 3,8 отсто, додека во другите земји кои се прва „станица“ за мигранти во ЕУ, како што се Грција, Италија, Шпанија и Малта, има помалку од еден отсто баратели на азил, рече Нурис.

Се проценува дека околу 25-30 отстоти од мигрантите на Кипар доаѓаат од области зафатени со војна.

Според официјалните податоци, повеќето баратели на азил во оваа земја лани биле од Сирија, Грузија, Индија, Бангладеш, Пакистан, Камерун, Виетнам, Египет, Нигерија и Шри Ланка.

Повеќето мигранти доаѓаат на северот од Кипар и потоа преку тампон-зоната, која е под контрола на Обединетите нации, преминуваат на меѓународно признатиот југ со цел да побараат азил.

Прикажи повеќе...

Европа

Британската кралица фотографирана како јава пони

Објавено пред

Британската кралица Елизабета Втора е фотографирана како јава пони во паркот во Виндзор. Ова е првпат да е забележана надвор од палатата од воведувањето на мерките на изолација.

Кралицата е позната како голем љубител на јавањето коњи.

Од воведувањето на мерките, таа живее во дворецот Виндзор, заедно со својот сопруг, принцот Филип (98). Оттаму неколкупати ѝ се обрати на нацијата, преку соопштенија или телевизиски обраќања.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија2 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија2 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија2 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет2 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет3 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет13 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија15 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија19 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт20 часа

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија20 часа

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Македонија20 часа

Арсовски: Несериозно и морбидно е да се зборува за избори на 5 јули

Фиксираниот датум за избори на 5 јули кога би се случиле изборите не само што е несериозно туку е морбидно,...

Македонија21 час

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Македонија21 час

Потврдени 62 нови случаи на ковид 19, починаа 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 62 нови случаи на ковид-19, а починале 2 лица....

Македонија21 час

Мухамед Зекири е позитивен на коронавирус

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири на социјалните мрежи објави дека е позитивен на коронавирусот. Зекири информира дека позитивни на коронавирус...

Македонија23 часа

(Видео) Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе...

Свет24 часа

(Видео) Маск за лансирањето: Преплавен сум со емоции, тешко е да се зборува

Елон Маск не можел да опише како се чувствува откако неговиот SpaceX во соработка со НАСА прв пат испрати астронаути...

Македонија24 часа

Во ладилник кај Миравци пронајдени над 100 мигранти, приведен е жител на Косово

Синоќа на автопатот Гевгелија – Демир Капија, кај клучката Миравци, при преглед во товарното возило „сканија“ и ладилник со скопски...

Свет1 ден

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен...

Македонија1 ден

Казнети 673 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие на територија на целата држава, по однос на уредбата за носење на лична заштита на...

Досие