Контакт

Свет

„Њујорк тајмс“: Овие сателитски снимки докажуваат дека телата во Буча лежеле со недели на улица

Објавено пред

Мртвите тела на цивили во Буча лежеле на улиците со недели, и покрај руските тврдења дека убиствата се случиле откако војниците си заминале, пренесува „Њујорк тајмс“.

dobivaj vesti na viber

Кремљ беше обвинет за масакр, Киев исто така го обвини за геноцид, но Русија негираше дека нејзините војници убиле цивили и тврди дека сето тоа било лага и измама. Сега, анализата на сателитските снимки пред и потоа направени од „Њујорк тајмс“ покажа дека многу цивили биле убиени пред повеќе од три недели – додека руските сили го контролирале и градот и тој дел од регионот на Киев.

Сателитските снимки, доставени до весникот  Maxar Technologies, покажуваат дека најмалку 11 лица убиени во Буча се на улица од 11 март. Оваа најнова информација се појавува откако Пентагон денеска соопшти дека руските сили се одговорни за злосторствата во украинскиот град Буча.

„Мислам дека е прилично очигледно, не само за нас, туку и за светот, дека руските сили се одговорни за злосторствата во Буча“, рече портпаролот на Пентагон Џон Кирби на брифингот.

„Кои единици точно го направија тоа, дали се платеници или Чеченци, не можеме да кажеме во моментов. Но, секако не се сомневаме дека тоа е извршено од руска страна“, рече тој.

Европа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Објавено пред

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување на Алијансата во Финска и Шведска, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

dobivaj vesti na viber

„До крајот на годината, 12 воени бази и единици ќе бидат распоредени во Западниот воен округ“, изјави Шојгу на претставниците на одбраната и армијата.

Тој предупреди на „зголемување на воените закани на границите на Русија“, обвинувајќи ги НАТО и САД, пренесоа руските агенции.

Прикажи повеќе...

Европа

Орбан бара од ЕУ 15-18 милијарди евра за Унгарија да и сврти грб на Русија

Објавено пред

Унгарската влада постави нова пречка за ембаргото за увоз на руска енергија и побара 15-18 милијарди евра за ублажување на економските загуби поради транзицијата од руската нафта на други извори на енергија, што е драматично повисоко од 750 милиони евра понудени на Унгарија за прилагодување.

dobivaj vesti na viber

Последното барање од Будимпешта, упатено на почетокот на неделата, предизвика огорченост кај европските дипломати и некои од нив се запрашаа дали воопшто ќе се постигне некаков договор за заедничка забрана за увоз на руска нафта, пишува сараевски „Ослобоѓење“.

Весникот потсетува дека веќе две недели дипломати и претставници на Европската унија неуспешно се борат за да се постигне договор со сите членки за прекин на увозот на руска нафта, а унгарскиот премиер Виктор Орбан е на пат кон договор.

И додека некои дипломати се уште се надеваат на брз договор, може да поминат уште најмалку две недели пред ЕУ да го усвои шестиот пакет санкции против Русија, пишува Политико.

Денеска, Брисел треба да претстави голема енергетска стратегија со опции за финансиска помош на земји како Унгарија доколку се откажат од руската енергија. Некои дипломати се надеваа дека можат да го придобијат Орбан и да ја добијат неговата поддршка за санкциите.

„Ако ја поставите границата толку високо, тогаш каде е средината? „Сите сакаме да најдеме решение за унгарската економска загриженост, но такви бројки не доаѓаат предвид“, изјави дипломат од Брисел за Политико.

Друг дипломат го нарече потегот на Унгарија „неморален“, велејќи дека за тоа не се преговарало на тој начин за време на војната, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Медведев: Санкциите наметнати на Русија ќе бидат во сила со децении

Објавено пред

Воведените санкции кон Русија ќе бидат во сила со децении, а тоа не е ни поврзано со специјалната операција во Украина, изјави денеска заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

dobivaj vesti na viber

Медведев рече дека е очигледно дека санкциите ќе бидат во сила уште долго, како што беше во минатото, вклучувајќи го и периодот на Социјалистичка Република Србија, пренесува РИА Новости.

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија нагласува дека поради тоа треба да се потпре само на сопствените сили.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија2 часа

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија2 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа3 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа4 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Регион4 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет4 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа5 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа5 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет5 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија15 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа17 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија17 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет18 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија19 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија21 час

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија22 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа23 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија1 ден

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион1 ден

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...