Контакт

Свет

Ќерката на Гејтс прими вакцина против Ковид-19 и се пошегува на сметка на теориите на заговор

Објавено пред

Џенифер Гејтс, ќерка на основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, во петокот ја прими првата доза од вакцината против Ковид-19 и успеа да се пошегува за сметка на многуте теории на заговор за тоа.

„За жал, вакцината не ја всади генијалноста на татко ми во мојот мозок – само кога mRNA би ја имала таа моќ“, напиша Џенифер на „Инстаграм“.

Во рамките на Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“ татко ѝ се фокусира за подобрување на технологијата за развој на вакцини и долго време предупредуваше на можноста од вирусна пандемија, многу пред Ковид-19 да се прошири во целиот свет. Затоа, Бил Гејтс стана централна фигура во теориите на заговор против вакцините.

Освен што се пошегува со својот татко, Џенифер (24), студентка на медицина, објави и фотографија на која има маска и стикер на кој пишува дека ја примила вакцината.

„Јас сум повеќе од привилегирана да ја примам мојата прва доза mRNA за да ги научам моите клетки да додадат заштитен имунолошки одговор на вирусот. Како студентка на медицина, која сака да стане лекар, благодарна сум што тоа ќе ми обезбеди заштита и сигурност за идната пракса. Ги охрабрувам сите да прочитаат повеќе и да го земат предвид тоа (вакцинацијата) за себе и за своите семејства кога ќе им се даде можност. Колку повеќе луѓе се имунизираат, нашите заедници ќе бидат побезбедни за сите“, рече Џенифер.

Таа исто така им се заблагодари на сите што овозможија да се добие вакцината, објави Си-ен-ен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Нов Зеланд го укина карантинот во Окланд

Објавено пред

Нов Зеланд денес објави крај на карантинот во најголемиот град Окланд, а властите сметаат дека изворот на зараза е ограничен.

Премиерката Џасинда Ардерн објави дека карантинот ќе биде укинат во недела, една недела по стапувањето на сила.

Мерката, која опфати околу 1,7 милион жители, беше донесена по еден случај на зараза од необјаснето потекло, но властите подоцна открија дека членовите на семејството на заразеното лице не ја почитуваат изолацијата и продолжиле да се гледаат со пријатели, кои исто така беа позитивни.

Потеклото на овој случај сега е познато, а епидемијата е ограничена на 15 случаи, така што жителите на Окланд можат повторно да излезат.

„Тој план е во согласност со нашата претпазлива стратегија“, изјави Арден пред новинарите.

Нов Зеланд, земја со пет милиони жители, има регистрирано само 26 смртни случаи од коронавирус.

Премиерката призна дека жителите на Окланд, кои биле во карантин од февруари, биле уморни, но ги замолила да ги следат правилата за спречување на секое ширење на вирусот.

Иако карантинот во Окланд завршува во недела, бројот на лица на собирите ќе биде ограничен на 100, а носењето маски е задолжително во јавниот превоз. Во остатокот од земјата, ограничувањата се минимални.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Какво е обезбедувањето на папата Франциско во Ирак?

Објавено пред

Ирак распореди илјадници дополнителни безбедносни сили за време на историската посета на папата Франциско.

Безбедноста е засилена по низата ракетни и самоубиствени бомбашки напади, кои предизвикаа страв кај ирачките власти.

Висок безбедносен службеник, кој бил запознаен со планот за посетата на папата, изјавил дека силите што ќе го чуваат поглаварот на Римокатоличката црква биле обучени да се соочат со најлошите можни сценарија, од улични пресметки до бомбардирања и ракетни напади, објави „Ројтерс“.

Претпоставени напади биле дел од обемните вежби по повод доаѓањето на папата во Ирак, кој ќе престојува таму од денеска до 8 март, што ќе биде прва посета на еден папа на таа земја.

Безбедносните ризици се големи по пристигнувањето на папата и се очекува тој  првпат да патува со блиндиран автомобил, мерка за која Ватикан се надева дека ќе има двоен ефект, обезбедувајќи го поглаварот на католичката црква и намалувајќи го метежот во кој полесно се шири заразата, објави АП.

На аеродромот папата Франциско беше пречекан од премиерот на Ирак, Мустафа ал-Кадими, по што следуваше официјална церемонија на пречек во претседателската палата и средба со претседателот Бахрам Салих.

На вториот ден од престојот папата во Наџаф ќе се сретне со големиот ајатолах Али ал-Систани во неговата куќа, а АП наведува дека секој детаљ од состанокот, од соблекувањето на чевлите до распоредот за седење, е специјално договорен и испланиран.

За време на своето историско патување во Ирак, папата ќе ја посети и црквата во Каракош, центарот на христијанството во Ирак. Оштетена и запалена за време на владеењето на Исламската држава, судбината на црквата ја отсликува трагедијата на нејзината христијанска заедница, која беше уништена од страна на екстремистите.

Франциско ќе се моли за жртвите од војната во Мосул, а потоа ќе одржи миса во градот Ербил.

За време на ова историско патување, папата ќе се сретне и со човек што го преживеал масакрот во багдадската црква, каде што милитантите убија 58 верници во 2010 година, а ќе одржи и миса во Халдејската катедрала во Багдад и молитва во античкиот град Ур, каде што се верува дека живеел Аврам во вториот милениум пр. н.е.

Прикажи повеќе...

Свет

Спречен обид за киднапирање патнички авион во Иран

Објавено пред

Иранската револуционерна гарда соопшти дека иранските власти го спречиле обидот за киднапирање патнички авион за време на летот претходната ноќ, без да наведат детали за инцидентот.

Обидот за киднапирање се случил во авионот „фокер 100“ на компанијата „Иран ер“ на лет од градот Ахваз на југозападот на земјата кон Машхад на северозапад, пренесува АП.

Во соопштението на гардата не се прецизира идентитетот на киднаперот, но се вели дека тој се обидел да го пренасочи летот кон јужниот брег на Персискиот Залив.

Поради инцидентот во кој никој не е повреден, авионот принудно слетал во Исфахан, во централниот дел на Иран.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија1 час

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Македонија2 часа

Засилени инспекции во Маврово: голем број хотели директно ги испуштаат отпадните води во езерото

По претставка на граѓани, Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖЗС) врши интензивен надзор врз правни субјекти на територијата на Националниот...

Топ3 часа

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ3 часа

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион4 часа

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа4 часа

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет4 часа

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија4 часа

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион4 часа

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет5 часа

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа6 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет6 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет17 часа

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија18 часа

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет20 часа

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет22 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија1 ден

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија1 ден

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Досие