Контакт

Свет

Џонсон: Антиваксери, сега е навистина доста од глупости

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон ги обвини антиваксерите дека зборуваат глупости кога се во прашање вакцините против Ковид-19.

Тој рече дека оние кои шират погрешни информации на социјалните мрежи „во потполност грешат“ и дека е време да им се посвети внимание, пренесе Би-би-си.

„Сакам да им порачам на антиваксерите, на луѓето кои пишуваат глупости на социјалните мрежи – целосно грешат. Досега не сте ме слушнале да го кажам ова, бидејќи мислам дека е важно да имаме доброволен пристап во оваа земја и тоа ќе го одржиме“, рече Џонсон, алудирајќи дека Британија нема да воведе задолжителна вакцинација.

Тој посочи дека некои негови европски колеги се одлучуваат за „принудни“ решенија.

„Антиваксерите целосно грешат и време е владата да им посвети внимание поради тоа што го прават. Апсолутно е погрешно, контрапродуктивно, сè што ставаат на социјалните мрежи е глупост“, изјави Џонсон.

Тој откри дека околу 30 до 40 проценти од 17.000 пациенти во британските болници не биле вакцинирани со ниедна доза.

„Овој број се зголемува кога станува збор за интензивна нега“, посочи премиерот.

Во болниците во Лондон се распоредени припадници на британските вооружени сили за да помогнат во услови на зголемување на бројот на пациенти со Ковид-19, бидејќи поради омикрон сојот, голем број вработени се болни и не можат да работат.

Од 200 распоредени воени лица, 40 се лекари кои ќе му помогнат на персоналот на Националната здравствена служба (NHS) да се грижи за пациентите, пишува британскиот весник „Гардијан“.

Свет

Со 19 години го прелета светот и постави нов Гинисов рекорд

Објавено пред

Деветнаесетгодишната aвијатичарка со белгиско-британско потекло, Зара Радерфорд, постави светски рекорд како најмлада жена што сама го обиколила светот откога денеска со својот мал авион слета во западна Белгија, 155 дена по тргнувањето.

Радерфорд ќе влезе во Гинисовата книга на рекордите по поставувањето нов рекорд во категоријата што од 2017 година ѝ припаѓаше на 30-годишната американска авијатичарка Шаеста Вајз, објави агенцијата АП.

Прикажи повеќе...

Свет

Бил Гејтс: Можеби нè чека уште посмртоносен вирус, мора да се подготвиме

Објавено пред

Основачот на „Мајкрософт“ и филантроп, Бил Гејтс, ги повика богатите земји да инвестираат милијарди долари во развојот на вакцини за да може човештвото да се подготви за следната глобална епидемија.

Гејтс смета дека иако делта и омикрон-сојот на коронавирусот се едни од најзаразните досега, сепак во иднина би можеле да бидеме погодени од еднакво заразен патоген, но со многу повисока стапка на смртност, пишува „Фајненшл тајмс“.

Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“ и британскиот Wellcome Trust донираа 300 милиони долари на Коалицијата за иновации во подготовката за епидемии (CEPI), која помогна да се формира програмата „Ковакс“, што обезбедува вакцини за земјите со низок и среден приход.

Организацијата работи на собирање 3,5 милијарди долари за да може периодот за добивање нова вакцина да се намали на 100 дена. Гејтс рече дека светските приоритети се чудни и дека денес филантропите и богатите влади мора да се вклучат во решавањето на проблемот со нееднаквата распределба на вакцините.

Тој порача и дека двата главни донатора за развојот на вакцините за време на пандемијата на Ковид-19, CEPI и американската влада, покажале храброст затоа што инвестирале во развојот на антитела.

Прикажи повеќе...

Свет

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Објавено пред

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година, се заклучува денеска во извештајот за таа надбискупија, во кој, според Си-ен-ен, се отфрла долгогодишното негирање на Бенедикт.

„Тој бил информиран за фактите. Сметаме дека тој може да биде обвинет за недолично однесување во четири случаи“, изјави адвокатот Мартин Пуш во Минхен, член на комисијата што ги објави резултатите од истрагата.

Тој додава дека два од наведените четири случаи се однесуваат на злоупотреби направени за време на неговиот мандат и биле санкционирани од државата.

Сепак, Бенедикт продолжува да ги негира наводите, изјавија адвокатите од фирмата „Вестфал Спилкер Вастл“ додека ги откриваа наодите од нивната истрага за сексуалната злоупотреба во надбискупијата во Минхен, која траела со децении.

Адвокатот Пуш рече дека за време на мандатот на папата Бенедикт XVI имало случаи на злоупотреба и дека сторителите на тие дела продолжиле да работат без никакви санкции во службата.

„Тој тврди дека не знаел за одредени факти иако, според она што ние го знаеме, сметаме дека тоа не е така“, рече Пуш.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија2 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија3 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет4 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија5 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија5 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет7 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет7 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт7 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа8 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија1 ден

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија1 ден

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија1 ден

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет1 ден

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија1 ден

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија2 дена

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија2 дена

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија2 дена

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Досие