Контакт

Свет

Џон Кери го поддржа Џо Бајден за претседателски кандидат

Објавено пред

Џон Кери, поранешниот американски државен секретар и демократски претседателски кандидат за изборите во 2004 година, ја поддржа кандидатурата на Џо Бајден за претседател на САД, повикувајќи се на аргументот на поранешниот потпретседател дека неговото меѓународно искуство треба да биде пресуден фактор за избирачите во 2020 година.

Штабот на Бајден ја соопшти поддршката од Кери, додека тој продолжува да го обвинува претседателот Доналд Трамп дека е опасен и неспособен шеф на држава.

Ситуацијата дополнително се зaостри со објавувањето на видео снимката на која се гледа како други светски лидери му се потсмеваат на Трамп на приемот во Бакингамската палата, што се оддржа во рамки на самиот на НАТО, пренесоа американските медиуми.

 

Свет

Русија загрижена поради ескалацијата на границата меѓу Ерменија и Азербејџан

Објавено пред

Москва е сериозно загрижена поради неодамнешната ескалација на ситуацијата на ерменско-азербејџанската граница и е подготвена да ја обезбеди потребната помош за стабилизација на состојбата, се вели во соопштението на руското Министерство за надворешни работи, пренесува „Спутник“.

„Руското Министерство за надворешни работи изразува сериозна загриженост поради наглото влошување на ситуацијата на ерменско-азербејџанската граница на 12 јули. Според дојдовните информации, непријателствата продолжуваат. Се користи артилерија. Има убиени и повредени. Искажуваме сочувство до семејствата и на пријателите на жртвите“, се вели во соопштението.

Министерството посочи дека Москва смета оти понатамошната ескалација, која ја загрозува безбедноста на регионот, е неприфатлива.

„Ги повикуваме завојуваните страни да покажат воздржаност и строго да се придржуваат кон прекинот на огнот. Руското МНР, од своја страна, е подготвено да ја обезбеди потребната помош за стабилизирање на ситуацијата“, додаде Министерството.

Изјавата доаѓа откако ерменскиот премиер Никол Пашијан истакна дека раководството на Азербејџан е одговорно за последиците од неодамнешната ескалација на границата.

„Воениот и политичкиот врв на Азербејџан ќе биде целосно одговорен за последиците од регионалната дестабилизација. Ние сме загрижени за позицијата на Турција насочена кон поттикнување дестабилизација во регионот, што се гледа во изјавата на Министерството за надворешни работи на оваа земја, кое изразува безусловна поддршка за постапките на Азербејџан со очигледна и традиционална антиерменска логика“, рече Пашијан на вонредниот состанок на владата.

Претходно, портпаролката на прес-службата на Министерството за одбрана на Ерменија, Шушан Степанјан, изјави дека по два-три часовна пауза, азербејџанските вооружени сили утрово го обновиле гранатирањето на ерменските позиции на државната граница во правец на провинцијата Тавуш во Ерменија и дека ерменските сили се одмаздиле.

Степанјан исто така рече дека на неодамнешните разговори со личниот претставник на Претседавачот на ОБСЕ, Анджеј Каспеција, министерот за одбрана Давид Тонојан го известил амбасадорот дека на ерменските сили им било наложено засега да останат воздржани и во случај на провокации на границата, и да реагираат по потреба.

Азербејџанското МНР во неделата извести за обидите на ерменските вооружени сили да ги нападнат позициите на азербејџанската армија во насока на Товуз со употреба на артилерија, провоцирајќи судири кои би резултирале со загуби од двете страни.

Од Баку известија дека во судирите загинале тројца војници од Азербејџан, а петмина се повредени. Ерменија, наводно, исто така претрпела загуби иако од Ереван го негираат тоа.

Прикажи повеќе...

Свет

Автомобил бомба експлодира пред канцеларија на Дирекцијата за безбедност во Авганистан

Објавено пред

Силна експлозија се слушнала денеска во близина на канцеларијата на авганистанската национална Дирекција за безбедност во северната провинција Саманган, изјавија очевидци за „Спутник“.

Мохамед Седик Азизи, портпарол на гувернерот на Саманган, изјави за „Спутник“ дека неколку милитанти можеби влегле во канцеларијата на НДС. Тој исто така рече дека може да се слушнат истрели во зградата.

Според портпаролот на гувернерот, 43 лица се повредени во инцидентот. Телевизискиот радиодифузен сервис TOLO News исто така објави дека најмалку 43 лица, меѓу кои и три деца, биле хоспитализирани по експлозијата.

Според Мохамед Хашим Сарвари, заменик-началник на провинцискиот совет, експлозијата била толку моќна што се слушала со километри и оштетила повеќе згради.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Осум нови случаи на коронавирус во Словенија

Објавено пред

Во последните 24 часа во Словенија беа потврдени осум нови случаи на коронавирус, врз основа на 440 тестирани примероци.

Така, вкупниот број заразени лица во земјата се зголеми на 1.849, пренесува СТА.

Нема смртни случаи во последните 24 часа, а 111 луѓе починаа од почетокот на епидемијата.

Во Словенија во моментов има 265 активни случаи на коронавирус, а во болниците има 17 пациенти.

СТА потсетува дека избувна помало жариште во градот Храстник минатата недела, како резултат на голема приватна прослава.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа3 часа

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ4 часа

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ4 часа

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија4 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион4 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион5 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет5 часа

(Видео) Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет6 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион6 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија7 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија20 часа

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија21 час

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ21 час

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија21 час

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет1 ден

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ1 ден

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион1 ден

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ1 ден

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет1 ден

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Досие