Контакт

Свет

Од пуст остров до планини со мечки: приказни за деца кои ја победиле смртта како хероите од амазонската џунгла

Објавено пред

Четирите мали деца кои преживеаја 40 дена во амазонската џунгла ги привлекоа светските наслови, триумфирајќи наспроти шансите.

dobivaj vesti na viber

Четириесет дена откако нивниот авион се урна во колумбиската џунгла на Амазон, четирите домородни деца се спасени – пронајдени неухранети, искасани од инсекти, но живи.

Браќата и сестрите од домородната заедница Хујото – на возраст од 13, девет, четири и 11 месеци – го преживеаја еден од најдивите делови на земјата во извонреден подвиг на отпорност против силните бури, грабливите животни и вооружените групи.

Ниту едно од децата не претрпе сериозни повреди и тие се наречени колумбиските деца „чудо“.

Знаењето за животот и мудроста стекнати од нивната баба можеби било од витално значење за нивниот опстанок, рече Џон Морено, домороден водач од блискиот Вопес.

„Гардијан“ пренесе четири приказни кои ги освоија срцата на луѓето и влејаа надеж.

„Вистинскиот Господар на мувите“

Во 1965 година, група од шест училишни момчиња беа затрупани на карпест остров јужно од Тонга во Тихиот Океан повеќе од една година.

Чувствувајќи досада од училиштето, тие решиле еден ден да земат рибарски брод. Спакувале две вреќи со банани, неколку кокосови ореви, стар нож и мало плинско. Но, откако заспале, момчињата ги разбудило ветровито невреме и водата им се срушила над главите. Тие плутале осум дена без храна, преживувајќи од дождовницата собрана во издлабените кокосови лушпи, сè додека не навлегле на малиот остров Ата на хоризонтот.

До моментот кога нивните спасувачи пристигнале 15 месеци подоцна, момчињата – на возраст меѓу 13 и 16 години – создале комуна со градина за храна, издлабиле стебла на дрвја за собирање дождовница и постојан оган. Тие се согласиле да работат во двојки на должности во градината, кујната и стражарење, а преживеаја благодарение на риби, кокос, питоми птици и јајца.

Додека за многумина, приказната звучи како филмска авантура, за Сионе Филипе Тотау, едно од шесте момчиња, сеќавањата на месеците поминати на островот се многу пострашни.

„Не бевме среќни таму“, рече Тотау, познат како Мано, за Гардијан во 2020 година.

„Ако сте биле на место, не знаете каде е, а исто така не сте виделе кој било од вашето семејство, мислам дека не би биле среќни да бидете таму… нема да бидете среќни додека не го видите вашето семејство“.

Тајландско спасување во пештера

Светот го задржа здивот 18 дена кога 12 млади фудбалери од Тајланд беа заробени во поплавена пештера со својот тренер во 2018 година.

Фудбалскиот тим со играчи на возраст меѓу 11 и 17 години – преживеале на издигната карпа на четири километри од отворот на пештерата, без храна, но се одржувале со медитација предводена од 25-годишниот тренер Екахол Чантавонг, поранешен монах, и со надеж за спас.

Девет дена им беа потребни на нуркачите да ги лоцираат тинејџерите во пештерата Там Луанг долга шест километри во планинскиот венец Дои Нанг Нон.

Беа потребни уште девет дена за целиот тим да излезе жив и во силниот сјај на дневната светлина и камерите да раскаже приказна која инспирираше повеќе филмови.

Во тридневните напори за спасување беа вклучени 18 нуркачи. Двајца спасувачи загинаа додека се обидуваа да ја спасат групата. Напорот за спасување вклучувал медицински прегледи и давање анестетик на секое дете, додека другите ги водеа на безбедно низ поплавениот тунел долг километри.

Сам во јапонска шума, со мечки

По недоличното однесување на патување, седумгодишниот Јамато Танука бил оставен покрај патот во јапонска шума од неговите родители, со намера тоа да биде краток период на казна.

Меѓутоа, мислејќи дека е напуштен засекогаш, момчето се оддалечило и на крајот поминало речиси една недела во планинска шума населена со кафени мечки.

По шест дена го пронашле тројца војници кои барале засолниште од дождот. Влегле во колиба и го пронашле Јамато свиткан на душек, на пет километри од патот каде што бил оставен.

Момчето успеало да влезе во комплексот за обука на силите за самоодбрана во Хокаидо, качувајќи се преку оградата или поминувајќи низ грмушката од двете страни, и нашло колиба која случајно била оставена отклучена.

Облечен само во маица и тренерки, навечер Јамато бил виден меѓу два душека за да се загрее. Тој им рекол на војниците кои го нашле дека не јадел речиси една недела, иако се чини дека имал пристап до вода.

Докторот кој го прегледал по неговото исчезнување на Хокаидо, најсеверниот јапонски остров, рече: „Тој беше неверојатно мирен со оглед на тоа дека исчезна седум дена. Воопшто не го фатила паника“.

Кен Ногучи, планинар кој се искачил на Монт Еверест, на Твитер напиша: „Ако преживеал сам, тоа е чудо“.

Мали деца заробени по тешка сообраќајка во Австралија

Во декември 2022 година, на едно петгодишно девојче му се припишува „апсолутно чудо“ во подвигот на преживување, спасувајќи ги животите на нејзините двајца браќа – на една и две години – помагајќи им откако останаа заробени во остатоците од сообраќајна несреќа што ги уби нивните родители во далечната Западна Австралија.

Заробено во превртениот автомобил, малото девојче го ослободило својот едногодишен брат од појасот. Но, двегодишниот брат останал заробен на своето седиште повеќе од два дена по несреќата. Тројцата чекале покрај мртвите родители 55 часа на топлина од 30 степени додека семејните пријатели не ги пронашле покрај оддалечениот пат.

Тие биле многу дехидрирани и сè уште биле во автомобилот кога пристигнала помошта.

Мајкл Рид, братучед на таткото кој починал, рече дека е тешко да се замисли низ што ќе поминувале децата во тоа возило. Тој го опиша петгодишното девојче како „паметно и интелигентно дете кое апсолутно сака готвење и тесто за играње“.

Свет

Почина поранешниот претседател на Италија Џорџо Наполитано

Објавено пред

Поранешниот италијански претседател Џорџо Наполитано почина на 98-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Наполитано имаше блиски односи со папата Бенедикт Шеснаесетти и беше еден од ретките луѓе кои беа предупредени за шокантната оставка на Бенедикт во февруари 2013 година.

Наполитано ги искористи своите овластувања кон крајот на 2011 година за да ја олесни должничката криза со назначувањето на технократот на Европската комисија Марио Монти да ја води владата откако премиерот Силвио Берлусони поднесе оставка.

Две години подоцна, тој формираше голема коалиција под водство на политичарот од левиот центар Енрико Лета по неубедливите парламентарни избори, што повторно ја изведе земјата од ќорсокакот. Наполитано стана претседател во 2006 година. Тој поднесе оставка во 2015 година.

Кабинетот на премиерот Џорџија Мелони изрази сочувство од италијанската влада до семејството Наполитано.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган: Русија не е земја што треба да се игнорира

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека не се согласува со негативниот пристап на другите светски лидери кон рускиот лидер Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

Ердоган, говорејќи пред новинарите во четвртокот по Генералното собрание на ОН, рече дека Русија не е земја што треба да се игнорира и ја повтори својата надеж дека може да се најде решение за обновување на договорот за украинскиот извоз на жито преку Црното Море.

– Лидерите и премиерите имаат негативен став кон Путин. Се разбира, ние не споделуваме, ниту изразуваме таков став. Исто така, верувам дека овие пристапи не се точни бидејќи Русија не е обична земја. Без разлика дали во однос на областа или позицијата во светот, Русија има јасно место. Во однос на производството на жито, Русија сега е меѓу ретките земји во светот. Не можете сега да игнорирате таква земја – рече Реџеп Таип Ердоган.

Турција од почетокот на војната се обидува да има добри односи и со Москва и со Киев. Воено и помага на Украина и истакнува дека го поддржува нејзиниот територијален интегритет, но во принцип се противи на санкциите против Русија.

Прикажи повеќе...

Свет

Европската Комисија ќе обезбеди помош од 500.000 евра за Нагорно Карабах

Објавено пред

Европската комисија ќе обезбеди хуманитарна помош од 500.000 евра за поддршка на населението погодено од воените операции во Нагорно Карабах.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението на ЕК се наведува дека помошта од ЕУ е наменета за жртвите да ги задоволат нивните основни потреби. Вонредното финансирање е како додаток на хуманитарната помош од 1,17 милиони евра што ЕУ ја посвети на почетокот на годинава за решавање на кризата во Нагорно Карабах, се наведува во соопштението за медиумите, а пренесува порталот „Ерменија Ајкор“.

„Ескалацијата на конфликтот во Нагорно-Карабах имаше сериозни последици за цивилното население. Како одговор, ЕУ обезбедува дополнителни 500.000 евра итна хуманитарна помош за поддршка на раселените лица. Ние внимателно ја следиме ситуацијата на терен и сме подготвени да понудиме дополнителна помош“, изјави еврокомесарот за управување со кризи Јанез Ленарчич.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

„Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во објава на социјалните мрежи му упати порака на својот поранешен сопартиец Никола Груевски...

Економија16 часа

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот „Беласица“, ќе имаме ценовно цунами со парното греење во Скопје

Скопјани ќе плаќаат повисока цена за парно греење ако не се стави цевковод на опожарениот мост „Беласица“. Претседателот на Регулаторната...

Македонија17 часа

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија18 часа

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија20 часа

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија20 часа

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија21 час

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион22 часа

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа22 часа

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет22 часа

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа22 часа

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...

Свет23 часа

(Видео) Се преврте училиштен автобус во САД, двајца загинати

Автобус со членови на средношколски оркестар на екскурзија во музички камп излета од автопат по стрмен насип во државата Њујорк...

Регион24 часа

Милановиќ ги повика ОН да го признаат Косово; Вучиќ: Жабата виде дека коњот се потковува…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера се потсмеваше на повикот на претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, кој побара на Генералното...

Топ1 ден

Mалолетничка е жртвата на тинејџерот од Скопје кој ја прегази возејќи брзо украден автомобил и без дозвола

МВР објави детали за настанот од 30 август, кога 18-годишен скопјанец прегази девојче возејќи брзо, без дозвола и со украден...

Македонија1 ден

Мицкоски би бил најсреќен ако ме удри трамвај во Будимпешта, вели Груевски

Влијание врз пратеници од моја страна немало. ВМРО-ДПМНЕ треба аргументирано да и се спротивстави на Бугарија. Мицкоски раскажува дека ако...

Регион1 ден

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија кои внеле над 10.000 такви монети во Приштина

Келнерите во едно кафуле во Приштина се откажаа од проверката дали монетите од две евра се оригинални или не, бидејќи...

Македонија2 дена

Уставниот суд пресече за преспанскиот договор: „Донесен е во согласност со Уставот“

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за преспанскиот договор, со кој се стави крај на долгогодишниот спор за уставното...

Македонија2 дена

Груевски до членството: Тргнете се од ботовите и платените пропагатори

Експремиерот Никола Груевски порача до членството да се оддалечат од ботовите и платените пропагатори, коментирајќи дека има многу начини да...

Македонија2 дена

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Забранет отровен пестицид е откриен во зеленчук увезен од Северна Македонија, објави Европскиот систем за брзо предупредување за сообраќај со...