Контакт

Свет

Чиле разурнат, војската во судир со криминалците

Објавено пред

Според последниот биланс, бројот на жртви во катастрофалниот земјотрес изнесува 708 лица, изјави претседателот на Чиле, Мишел Бачелет.

Според последниот биланс, бројот на жртви во катастрофалниот земјотрес изнесува 708 лица, изјави претседателот на Чиле, Мишел Бачелет.

По земјотресот со интензитет од 8,8 степени според Рихтер беше прогласена вонредна состојба и беше воведен полициски час.

Припадници на безбедносните сили се обидуваат да воспостават ред, а во операциите се распоредени повеќе од 10.000 војници.

Во вториот град по големина Консепсион војската употребила солзавец за да ги растера криминалците кои се обидувале да украдат храна и други производи од разурнатите продавници.

Во погодените области разурнати се повеќе од 1,5 милиони домови, а има и прекин на телефонските врски и електричната енергија.

Земјотресот ја прекина работата во повеќе од 20 отсто од рудниците за бакар и предизвика зголемување на цената на бакарот на светските берзи, а затворени се и повеќе нафтени рафинерии.

Министерот за одбрана на Чиле Франциско Видал призна дека морнарицата згрешила што не објавила навреме предупредување за цунами, откако цунами бран со височина од 2,34 метри погоди дел од чилеанското крајбрежје.

Во Чиле, по првичниот земјотрес, биле регистрирани уште најмалку 100 потреси со јачина послаба од 6,5 степени.Претседателката на Чиле повика на меѓународна помош за настраданите области./крај/иа©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Црна Гора нема контрола над коронавирусот

Објавено пред

Епидемиологот Милена Поповиќ-Самарџиќ изјави дека Црна Гора веќе подолго време нема контрола над епидемијата на коронавирус.

За ова, како што вели, сведочат податоците од примарната здравствена заштита дека се повеќе пациенти со пневмонија се лекуваат дома.

Поповиќ-Самарџиќ во утринската програма на ТВЦГ посочи дека тоа е добар показател за тоа колку сè е надвор од контрола.

„Тие луѓе се преморени, до неодамна имаше 12 лекари кои десет дена се грижеа за 5.500 заразени лица во Подгорица“, изјави таа.

Говорејќи за заострување на мерките за спречување на ширење на коронавирусот, таа рече дека тие треба да се воведат, а јазот меѓу НКТ и Институтот за јавно здравје е, вели таа, пример за јазот меѓу политиката и професијата, па затоа треба да се избере дали ќе се водат од политиката и интересите на одредени структури, или ќе се водат од јавниот здравствен проблем и мислењето на стручната јавност.

„Како последица на тоа, имаме такви резултати, талкаме меѓу приоритетите на една структура, потоа друга структура, препуштајќи се на една, па друга структура. Постојано ја санираме штетата заради лутање во стратегијата”, истакна Поповиќ-Самарџиќ, објави порталот РТЦГ.

Прикажи повеќе...

Европа

Папата Франциско жестоко ги критикуваше оние кои не носат маска

Објавено пред

Папата Франциско нема разбирање за демонстрантите кои се против ограничувачки мерки, особено против носењето маски.

За луѓето кои протестираа по насилната смрт на афроамериканецот Џорџ Флојд, вели дека изразиле здрав гнев против расизмот.

„Некои групи протестираа, одбија да се држат на дистанца, маршираа против забраната за патување – како да мерките наметнати од владите се еден вид политички напад врз личната слобода“, напиша папата во новата книга, пренесува „Гардијан“.

Тој го поддржа носењето маски како вид заштита од короната.

„Истите тие луѓе кои протестираа против ограничувачките мерки, никогаш не би протестирале против смртта на Џорџ Флојд, ниту пак би демонстрирале затоа што некаде во светот на децата им недостасува вода за пиење, образование или поради семејства кои ги изгубиле сите приходи поради пандемијата. Не, тоа не ги допира, тие не би протестирале затоа што не се во можност да излезат од нивниот мал свет на лични интереси“, додаде Франциско.

Прикажи повеќе...

Свет

Дедо Мраз држи дистанца и носи маска

Објавено пред

Рестриктивните мерки низ цела Европа ги натераа владите на многу земји да наложат секој што носи костим на Дедо Мраз да одржува дистанца и да носи заштитна маска.

Властите на Европската унија се обидуваат да им овозможат на граѓаните да го слават Божиќ во семејниот круг и да ги ублажат ограничувачките мерки, дозволувајќи пет лица да бидат присутни во едно домаќинство за Божиќ, што повеќето Европејци го слават на 25 декември, пишува Ројтерс.

Многумина ќе ги откријат своите планови оваа недела за ограничување на бројот на луѓе на семејните собири, додека некои големи празнични фестивали се откажани.

Белгискиот премиер Александар де Кроа е загрижен за третиот бран што може да следи, откако вториот започна да слабее.

„Или ќе го прекинеме третиот бран за Божиќ или третиот бран ќе започне тој ден“, рече Де Кро, кој планира да слави само со сопругата и двете деца.

Белгиската влада дури му пишала на Дедо Мраз, кој традиционално им дава подароци на децата на 6 декември.

„Дедо Мраз држи дистанца, редовно ги мие рацете и носи маска кога е потребно“, се вели во соопштението на белгиската влада.

Неодамна и италијанскиот премиер, Џузепе Конте во порака до децата загрижени за тоа како ќе се одвиваат новогодишните празници, одговори дека Дедо Мраз ќе носи маска и ќе може да патува низ целиот свет со дозвола за движење.

„Дедо Мраз ми гарантираше дека веќе има потврда за меѓународно патување. Може да патува насекаде и да им носи подароци на сите деца ширум светот”, напиша Конте како одговор на прашањето на петгодишниот Томас.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60...

Свет45 минути

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија55 минути

Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија, речиси половина се во Скопје

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се...

Македонија1 час

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет2 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта....

Свет15 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет16 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија17 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија20 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион21 час

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа21 час

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија22 часа

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион22 часа

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија23 часа

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа23 часа

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион24 часа

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа24 часа

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија1 ден

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Свет1 ден

Оксфордската вакцина против коронавирусот е 70 проценти ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува...

Свет1 ден

(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе кога непознат маж ги нападна...

Досие