Контакт

Свет

Триумфираше „The Hurt Locker“

Објавено пред

Акционата драма за војната во Ирак „The Hurt Locker “ доби Оскар за најдобар филм и режија, за оригинално сценарио, монтажа, тон и монтажен тон. Со шест награди овој филм е победник на 82-то доделување на Оскарите.

Акционата драма за војната во Ирак „The Hurt Locker “ доби Оскар за најдобар филм и режија, за оригинално сценарио, монтажа, тон и монтажен тон.  Со шест награди овој филм е  победник на 82-то доделување на Оскарите.

Режисерката на филмот, Кетрин Бигелоу е прва жена во 82 годишната историја на Оскарите која ја освои наградата за режија. Оскарот го посвети  на американските војници во Ирак и Авганистан.

Бигелоу од 1989 до 1991 година беше во брак со Џејмс Камерун, режисерот на 3-Д хитот „Аватар“ кој од девет номинации доби само три Оскари.

„Аватар„ кој на светските кино – благајни заработи рекордни 2,5 милијарди долари, награден е со Оскар за камера, уметнички дизајн и специјални ефекти.

Оскарот за главната женска улога го освои Сандра Булок за „The Blind Side“, а за најдобра машка улога Џеф Бриџис за „Crazy Heart“

Моник победи во категоријата споредна женска улога за „Precious“, додека Кристоф Валтц освои Оскар за споредна машка улога во „Немилосрдни гадови“.

Наградата за најдобар странски филм и припадна на аргентинската драма „Тајната во нивните очи“. /крај/нет/фф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бајден ѝ се обраќа на јавноста во пресрет на Денот на благодарноста

Објавено пред

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, денес ќе ѝ се обрати на јавноста по повод пандемијата на коронавирус и празниците.

Говорот ќе го одржи пред утрешниот американски празник Денот на благодарноста, што е време кога милиони Американци обично се собираат со семејството и кога многумина патуваат за да бидат заедно со семејството.

Но, оваа година, поради Ковид-19, федералната влада ги повика луѓето да останат дома, пренесува „Гласот на Америка“.

Транзиционата канцеларија на Бајден соопшти дека тој ќе зборува за заедничките жртви што ги прават Американците за време на овие празници и ќе порача: „Можеме и заедно ќе ја поминеме сегашната криза“.

Прикажи повеќе...

Свет

Демонстрантите во Тајланд бараат реформи на монархијата

Објавено пред

Демонстрантите во Тајланд го повикаа кралот Маху Вајиралонгкорн да се откаже од контролата над кралското богатство вредно десетици милијарди долари.

Демонстрантите го прекинаа долгогодишното табу критикувајќи го кралот, а полицијата вчера повика неколку лидери на протести да се соочат со обвиненија за навреда на владетелот, поради коментарите дадени на демонстрациите одржани на 19 и 20 септември на кои бараа реформи на монархијата.Обвинетите може да добијат до 15 години затвор, објави „Ројтерс“.

Демонстрациите, на кои присуствуваа неколку илјади луѓе, првично беа закажани кај Бирото за кралски за имот, кое управува со тој имот.

Но, откако полицијата постави барикади составени од бродски контејнери и жилет жица, демонстрантите се собраа пред седиштето на Комерцијалната банка Сиам, во која кралот е најголем акционер со удел од 23 отсто.

Кралската палата не ги коментираше протестите, но кога порано кралот беше запрашан за демонстрантите, тој рече дека тие сеедно се сакани.

Прикажи повеќе...

Свет

Речиси 100 кита угинале по масовното насукување во Нов Зеланд

Објавено пред

Деведесет и седум океански китови со куси перки и делфини угинале во масовно насукување на оддалечените острови Чатам на Нов Зеланд, соопшти во средата Националниот оддел за заштита (ДОЦ), пренесува „Спутник“.

Масовното насукување беше пријавено во одделот во неделата.

„Само 26 од китовите се уште се живи во овој момент, повеќето од нив изгледаа многу слаби и беа евтаназирани поради суровите морски услови и сигурноста дека има големи бели ајкули во водата кои се привлечени од насукување како ова“, рече ренџерот за биодиверзитет на ДОЦ, Џема Велч.

Други два кита биле насукани во понеделникот наутро и исто така морало да бидат евтаназирани.

Масовните насукувања се вообичаени на оддалечениот архипелаг. Рекордното насукување е регистрирано во 1918 година кога угинале речиси 1.000 морски животни.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура3 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа4 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет4 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија4 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија4 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион4 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа5 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет5 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет6 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет6 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет6 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет6 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија18 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет19 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет19 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија19 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа20 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет21 час

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт21 час

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Досие