Контакт

Свет

„Тајмс“:Кина му објави компјутерска војна на Западот

Објавено пред

Кина на Западот му објави компјутерска војна за разузнавачките податоци, пишува лондонски „Тајмс“.

Кина на Западот му објави компјутерска војна за разузнавачките податоци, пишува лондонски „Тајмс“. Весникот појаснува дека во институциите на НАТО и Европската унија(ЕУ) кружат предупредувања за заштита на разузнавачкиот материјал од се побројните напади во рамки на „сајбер“ војната што потекнува од Кина. Кинеските компјутерски упади во клучните канцеларии на НАТО и ЕУ доведоа до ограничувања на вообичаените канали на циркулирање на разузнавачкиот материјал за да се спречи да дојдат до нив авторите на „сајбер“ нападите од Кина, пишува „Тајмс“. /крај/тмс/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Путин ќе му честита на новиот претседател на САД по објавувањето на официјалните резултати

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин навремено ќе му честита на новиот американски претседател веднаш откако ќе бидат објавени официјалните резултати од изборите во САД, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува „Спутник“.

Одговарајќи на прашање дали „молкот“ на Путин може да се толкува како сигнал дека Москва ги отфрла резултатите од гласањето, Песков увери дека не е така. Тој истакна дека Џо Бајден е прогласен за победник од американските медиуми, додека резултатите од официјалното броење на гчасовите сè уште не е објавено, а некои држави ги пребројуваат гласовите.

„Одлуката на Путин не е под влијание на фактот дека повеќето светски лидери веќе му упатија честитки на Бајден“, увери Песков.

Во средата, кинескиот претседател Сји Ѓинпинг му честиташе на Џо Бајден.Во понеделникот, американскиот претседател Доналд Трамп ја овласти администрацијата за општи служби да иницира формална транзиција кон тимот на Бајден, но продолжува да ги оспорува резултатите од изборите на 3 ноември, велејќи дека тој е победник и одбива да го признае поразот.

Прикажи повеќе...

Европа

Шведскиот принц и принцеза заразени со коронавирус

Објавено пред

Шведскиот принц Карл Филип и неговата сопруга принцезата Софија се позитивни на Ковид-19, соопшти шведското кралско семејство.

Тие се чувствуваат добро, се вели во соопштението и се додава дека во текот на денот ќе бидат тестирани и кралот Карл XIV Густав, кралицата Силвија, постарата сестра на принцот и престолонаследничката Викторија и нејзиниот сопруг принцот Даниел, пренесува „Ројтерс“.

Принцот Карл Филип е четврти по ред за шведскиот трон.

Прикажи повеќе...

Свет

14-годишно девојче во САД почина од Ковид-19

Објавено пред

Хонести Хоџис, на која полицијата и ставила лисици на рацете пред нејзиниот дом во Мичиген, кога имала само 11 години, почина во неделата на 14-годишна возраст.

Нејзината баба, Алиса Нимајер, објави на социјалните мрежи дека нејзината внука починала од Ковид-19.

„Со иклучително тешко срце, морам да објавам дека мојата убава, дрска и паметна внука отиде да биде со Исус“, објави Нимајер на страница на која се собира финансиска помош.

Оваа страница беше лансирана за да му се помогне на семејството на малолетничката да покрие медицински и други трошоци бидејќи нејзината мајка морала да престане да работи додека нејзината ќерка била хоспитализирана, пишува „Гардијан“.

Нимајер изјавила дека Хонести на 9 ноември, на нејзиниот роденден, дознала дека е позитивна на Ковид-19. Подоцна истата вечер, брзата помош ја пренела во болница откако добила болки во стомакот. Таа нагласила дека нејзината внука немалa хронично заболување, но дека состојбата брзо и се влошила во болница и дека била ставена на респиратор.

„Не мислевме дека може да се случи такво нешто. Мислевме дека наскоро ќе биде подобро, дека ќе дојде дома и тогаш ќе го прославиме нејзиниот роденден“, рекла бабата на девојчето.

Хонести првпат се најде во центарот на вниманието во 2017 година кога полицијата на неа, како 11-годишно дете, нејзината мајка и братучед им стави лисици на рацете додека се трагало по напаѓач кој со нож избодел бела жена. Нејзината мајка влегувала во продавницата со неа кога полицијата ги запрела, вперила пиштол кон нив и им ставила лисици.

На снимките од полициската камера се гледа како Хонсити плаче и вели: „Не, те молам“, додека полицајците и ставаат лисици на рацете. Полициските службеници вклучени во инцидентот не беа дисциплински казнети.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени со коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид центарот на Клиниката за уво, нос и грло каде ќе...

Македонија1 час

(Видео) Милошоски: Заев ги помина сите црвени линии кои може народот да ги поднесе

„Имаме доволен број на пратеници во комисијата за надворешна политика, но исто така би сакал да констатирам и една работа...

Македонија2 часа

Заев: Да се соочиме со историските прашања и да развиеме капацитет да си простиме

Премиерот Зоран Заев изрази жалење што неговото интервју за „Бгнес“ предизвика толку негативни емоции, кои вели дека ги разбира. „Никој...

Македонија2 часа

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ4 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија5 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија5 часа

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет5 часа

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет5 часа

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија16 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија17 часа

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија18 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет19 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен20 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија23 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија1 ден

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија1 ден

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура1 ден

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа1 ден

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет1 ден

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Досие