Контакт

Свет

Интернетот е кандидат за Нобелова награда за мир за 2010 година

Објавено пред

Интернетот се најде оваа година на листата на Норвешкиот Нобелов комитет која секоја година ја доделува Нобеловата награда за мир, и официјално стана првиот номиниран кандидат кој не е човечко суштество.

Интернетот  се најде оваа година на листата на Норвешкиот Нобелов комитет која секоја година ја доделува Нобеловата награда за мир, и официјално стана првиот номиниран кандидат кој не е човечко суштество.

Иако листата на номинирани за престижната награда се држи во тајност понекогаш самите предложувачи на кандидатурата ги објавуваат вестите.

Така оваа година е објавено дека на листата номинирани за Нобеловата награда се наоѓа и руската активистка за човекови права Светлана Гунускина и нејзината организација “Меморијал“ и неодамна притворениот дисидент од Кина,  Ли Ји Сјабо.

Интернетот како кандидат за Нобеловата награда го предложи италијански магазин за компјутерска технологија.

„Меморијаил“ и Гунускина ги номинираше неименуван норвешки политичар а Сјабо неименуван професор од Принстон.

Според Нобеловиот комитет оваа година се пристигнати рекорден број номинации за Нобеловата награда за мир, дури 237 кандидати./крај/бета/сл©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Австрија ги заострува мерките на границите за време на божикните празници

Објавено пред

Австрија планира да воведе строги мерки на аеродромите и границите за време на божикните празници, кои ќе се однесуваат на патувања во високоризични земји, пишува „Кронен цајтунг“, повикувајќи се на извори од Министерството за внатрешни работи.

Мерките ќе се однесуваат на патниците од земјите означени како ризични области, особено на Балканот и Турција, но исто така и на Италија и Германија.

Секој што ќе одлучи да патува во ризични области и покрај предупредувањата, ќе мора да помине 10 дена во карантин по враќањето во Австрија.

Според австрискиот весник, мерките ќе бидат на сила до 10 јануари и ќе важат за сите земји кои имаат седумдневна стапка на бројот на пациенти поголема од 100 на 100.000 жители.

Засега не е познато кога мерките ќе стапат на сила, но весникот потсетува дека милиони христијани го слават Божиќ на 7 јануари и дека примарната цел на воведување нови построги правила на границите е да се спречи избувнувањето на третиот бран на пандемијата на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Свет

Техеран бара од ОН да го осудат убиството на нуклеарниот научник

Објавено пред

Властите во Техеран побараа од Советот за безбедност на ОН да го осуди убиството на иранскиот нуклеарен научник, а потоа да преземе мерки против одговорните за злосторството.

Дипломати велат дека е малку веројатно дека ќе помине иранската иницијатива, пренесе Ројтерс.

Телото, составено од 15 членови на Советот за безбедност на ОН, би можело да дискутира за убиството на Мохсен Фахризадех, зад затворени врати, доколку членките се договорат со консензус.

Водечкиот ирански нуклеарен научник беше убиен во атентат во близина на Техеран. Иранската влада го опиша убиството како терористички чин. Западните разузнавачки агенции го сметаа Фахризадех за лидер на прикриената иранска нуклеарна програма.

Прикажи повеќе...

Регион

Еди Рама: Немав амбиции да бидам премиер, јас сум уметничка душа

Објавено пред

Албанскиот премиер Еди Рама (54) повтори дека тој е во политиката случајно и дека отсекогаш сакал да биде уметник.

„Отсекогаш ме исполнувал животот на уметниците, сликарите и професорите по ликовна уметност, толку многу што никогаш немав амбиции да бидам премиер“, изјави Рама за француски „Форбс“, пренесува порталот „Егзит“.

Тој вели дека долго се двоумел дали да влезе во политиката кога му било понудено министерско место, но дека сакал да направи нешто за својата земја.

„Албанија имаше многу тешко минато, најтешко од сите комунистички земји, па јас бев нестрплив да учествувам во нејзината реконструкција“, рече тој, жалејќи се дека додека бил градоначалник на Тирана не бил толку критикуван како што е сега кога е премиер.

Минатата година во Берлин беа изложени дела на Рама насликани на документи и хартии што ги користи во секојдневниот живот. Често овие цртежи ги печати како тапети и ги продава.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет31 минута

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет1 час

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет2 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет2 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија15 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија15 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија15 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ17 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија18 часа

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија19 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Регион19 часа

Србија воведе нови мерки – угостителските објекти и продавниците ќе работат до 17 часот, за викенд ќе бидат затворени

Србија воведе нови мерки кои треба да бидат усвоени од Владата в четврток и да стапат на сила в петок....

Македонија20 часа

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, сметаат од Универзитетот...

Македонија21 час

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 846 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и...

Македонија23 часа

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион23 часа

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Македонија1 ден

Почина заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, починал денеска во болницата „Систина“, откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а беше...

Свет1 ден

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет1 ден

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Досие