Контакт

Свет

Тропска бура во Мадагаскар

Објавено пред

Најмалку 14 лица загинаа, а илјадници останаа без своите домови во налетот на тропската бура Хуберт на источниот брег на Мадагаскар.

Најмалку 14 лица загинаа, а илјадници останаа без своите домови во налетот на тропската бура Хуберт на источниот брег на Мадагаскар.

Агенцијата за управување со кризни состојби на Мадагаскар соопшти дека бурата целосно уништила 500  куќи и најави дека во погоденото подрачје ќе упати помош во храна

Четвртиот остров по големина во светот, каде што големи мултинационални компании црпат нафта и други ресурси се наоѓа во циклонскиот појас во југозападниот дел на Индискиот Океан. /крај/хн/рќ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Асистент за кетеринг крадел од британската кралица

Објавено пред

Асистент во службата за кетеринг во Бекингамската палата, Адам Канто признал дека украл медаљи и фотографии од резиденцијата на британската кралица.

Канто (37) пред судот за прекршоци на Вестминстер се изјаснил за виновен по три точки од обвинението за кражба помеѓу 11 ноември 2019 и 7 август 2020 година, пренесе Би-би-си.

Полицијата пронашла значајна количина украдени предмети во неговата соба во Ројал мевс, во Бакингамската палата. Нему ќе му биде изречена пресуда на судот во Саутварк Краун.

За време на пандемијата на Ковид-19, улогата на Кантов била променета така што повеќе чистел отколку што имал пристап до канцелариите и другите простории, во кои обично немал пристап, било кажано на судот.

Некои украдени предмети во вредност од 10.000 до 100.000 фунти ставени се на продажба на иБеј, рекол обвинителот Симон Моган.

Вкупно 37 предмети се понудени на продажба значително под нивните вистински вредности на иБеј, рекол Моган, а Канто заработил 7.741 фунта.

Прикажи повеќе...

Свет

Фаучи ги повика граѓаните да бидат дел од решението и да се вакцинираат

Објавено пред

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи ги повика граѓаните да бидат дел од решението и да се вакцинираат кога ќе биде достапна вакцината против коронавирусот, додека САД се подготвуваат за првата фаза на имунизација против Ковид-19, пишува „Си-ен-ен“.

„Кажете си дека нема да бидете личноста преку која вирусот ќе премине на друга личност, запрете го пренесувањето на Ковид-19“, му рече Фаучи на извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Цукенберг.

Вирусот се шири со голема брзина во САД, а рекорден број пациенти хоспитализирани поради Ковид-19 е забележан 20 пати минатиот месец. Последниот најголем број на хоспитализирани пациенти е забележан во понеделникот, кога е потврдено дека 96.039 лица се во болница.

Досега се регистрирани 13,5 милиони случаи на Ковид-19 и 268.045 смртни случаи во земјата.

Прикажи повеќе...

Свет

Бренан: Убиството на Фахризаде ги крши стандардите за меѓународно однесување

Објавено пред

Поранешниот директор на ЦИА, Џон Бренан, изјави за Си-ен-ен дека мора да има стандарди на меѓународно однесување за да се исклучат атентатите, реагирајќи на убиството на иранскиот научник Мухсин Фахризаде.

Впдотелот Џим Скито рече: „Иран е главна тема, особено откако беше убиен нивниот врвен научник. Овој атентат го нарековте многу непромислен. Иран го обвинува Израел, велејќи дека тука има поддршка од САД. Се прашувам, зошто е ова непромислено според вас?“

Бренан рече: „Па, мислам дека видовме дека Иран ќе се чувствува должен, како и во минатото, да изврши одмазнички напад. Особено во претседателска транзиција кога треба да бидеме сигурни дека оваа администрација не презема ништо за да го наруши пристапот на следната администрација кон овие многу предизвикувачки прашања.

Затоа, верувам дека мора да има стандарди на меѓународно однесување за да се исклучат атентатите. Значи, верувам дека е несовесно затоа што, повторно, може да предизвика ирански одговор што може да прерасне во не само засилена регионална напнатост, туку и во можна конфронтација “.

Скито рече: „Дали верувате дека ова е намерен обид на администрацијата на Трамп да ги врзе рацете на администрацијата на Бајден, на пример, за можноста за повторно вклучување во иранскиот нуклеарен договор?“

Бренан рече: „Не знам кој е одговорен за овој атентат. Но верувам дека западните демократии, како и земјите во светот, не треба да се вклучуваат во атентати. Не знам дали администрацијата на Трамп била свесна за тоа однапред или дала некаков вид поддршка. Но, ова е нешто што треба да го осуди меѓународната заедница.

Ако Иранците извршат ваков напад против израелски научник во рамките на Израел, ќе има осуда. Значи, мислам дека ова оди подалеку од она што може да се очекува и што треба да се очекува од земјите во денешно време“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион2 часа

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Свет3 часа

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет3 часа

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет3 часа

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет4 часа

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис,...

Свет4 часа

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Македонија5 часа

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги почне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Македонија12 часа

Нови 336 заболени и 32 починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95 -Куманово...

Свет15 часа

(Видео) Пензионери излегоа на улиците на Минск против Лукашенко

Стотина пензионери протестираа денеска во Минск барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Безбедносните сили во еден момент спречија...

Регион16 часа

Руската вакцина „спутник V“ ќе стигне во Србија до крајот на неделата

Првиот дел од руската вакцина „спутник V“ ќе пристигне во Србија до крајот на оваа недела, соопшти владината прес-служба на...

Македонија17 часа

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на групата за процена во ЦУК. Со седницата на...

Свет17 часа

Се самоуби телохранителот на Путин

Припадник на руската Федерална служба за безбедност изврши самоубиство денеска додека бил на должност во Кремљ, соопшти полицијата. „Вработен изврши...

Свет18 часа

Во Јапонија повеќе луѓе починале поради самоубиства отколку од Ковид-19

Експертите предупредуваат дека пандемијата би можела да доведе до криза на менталното здравје кај луѓето. Масовната невработеност, физичката дистанца и...

Македонија22 часа

Филипче: Состојбата во болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи од приеми на болни

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово одржа состанок со директорите на ковид-центрите од клиниките во комплексот „Мајка Тереза“ на кој...

Македонија23 часа

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и Кавадарци

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. „Согласно...

Европа23 часа

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Големиот натпис „Добре дојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш. Но, наскоро се очекува...

Економија23 часа

За време на пандемијата 15.000 лица останале без работа

За време на пандемијата без работа останале околу 15.000 лица во Македонија, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се...

Економија23 часа

Бензините и дизелот поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1 и за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со денешната...

Македонија24 часа

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател...

Досие