Контакт

Свет

Русија и ИАЕА основаа банка за нуклеарно гориво

Објавено пред

Русија и Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) денеска ја основаа првата банка за нуклеарно гориво за да осигураат дека нема да има препреки во функционирањето на нуклеарните реактори низ светот.

Русија и Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) денеска ја основаа првата банка за нуклеарно гориво за да осигураат дека нема да има препреки во функционирањето на нуклеарните реактори низ светот.

Иницијативата на ИАЕА има за цел да им понуди алтернативно решение на земјите кои развиваат сопствена програма за збогатување на ураниум, како што тоа го направи Иран.

„Со нашите напори го направивме светот малку подобар“, изјави Сергеј Кириенко, челник на руската нуклеарна корпорација „Росатом“ во Виена, по потпишувањето на договорот со главниот директор на ИАЕА Јокио Амано.

Банката за нуклеарно гориво треба да овозможи сигурност и непречено функционирање на нуклеарните реактори ширум светот, односно да ги снабдува до нуклеарен материјал кој ќе биде произведен во Ангарск на Сибир.

Земјите со напредна нуклеарна програма и ИАЕА сакаат да го запрат ширењето на технологијата за збогатување на ураниум, која може да се користи не само за производство на гориво за реакторите, туку и како материјал за изградба на нуклеарни бомби./крај/хина/иа©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бајден: Ќе побарам да се носат маски во првите 100 дена од мандатот

Објавено пред

Новоизбраниот претседател Џо Бајден рече дека ќе побара од Американците да носат маски во првите 100 дена од неговиот мандат за да се намали ширењето на коронавирусот.

Бајден за „Си-ен-ен“ изјави дека верува дека ќе има значително намалување на бројот на случаи на коронавирус, доколку сите граѓани носат маски, пренесува „Би-би-си“.

Бајден исто така рече дека ќе нареди да се носат маски во сите владини згради.

„Првиот ден по инаугурацијата ќе ја замолам јавноста да носи маски 100 дена. Само 100 дена под маски, не засекогаш“, рече Бајден.

САД имаат најголем број заразени и починати од последиците на коронавирусот во светот.

Во таа земја, регистрирани се 14,1 милион случаи на коронавирус, додека околу 276.000 луѓе починаа како резултат на инфекцијата.

Прикажи повеќе...

Свет

„Фајзер“ годинава ќе произведе двојно помалку вакцини од тоа што првично го најави

Објавено пред

Фармацевтската компанија „Фајзер“ ја намали најавената бројка за производството на вакцината против Ковид-19 во 2020 година, поради доцнењето во воспоставувањето на синџирот за снабдување со суровини, пренесува „Ројтерс“.

Компанија неодамна објави дека очекува да произведе 50 милиони дози од вакцината против Ковид-19 оваа календарска година, што е помалку од претходно планираните 100 милиони дози. Вакцината на „Фајзер“ се дава во две дози, што значи дека се потребни 50 милиони дози за вакцинирање на 25 милиони луѓе.

Портпаролката на компанијата за „Ројтерс“ изјави дека воспоставувањето на синџирот за снабдување со суровини трае подолго отколку што претходно се очекувало. Таа исто така изјави дека резултатите од клиничките испитувања на „Фајзер“ исто така задоцниле, па затоа се очекува да се произведат и помалку дози пред крајот на 2020 година.

Додаде дека прилагодувањето на производните линии на „Фајзер“ е завршено и дека сега дозите се произведуваат со голема брзина.

Во ноември, „Фајзер“ поднесе апликација до регулаторите во САД за одобрување за вакцината Ковид-19. Американските власти соопштија дека очекуваат овој месец вакцината да добие зелено светло од регулаторите. Владата на САД очекува 6,4 милиони дози при првата распределба на вакцината.

Регулаторите во Велика Британија веќе издадоа одобрение за употреба на вакцината „Фајзер“ во таа земја.

Прикажи повеќе...

Регион

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Објавено пред

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската унија за формирање на нов прифатен центар на Лезбос до почетокот на септември 2021 година.

Овој чекор е клучен за решавање на ситуацијата што се појави на островот откако во септември изгоре мигрантскиот камп Морија, пренесува Танјуг, повикувајќи се на агенцијата АНА.

Меморандумот е резултат на работата на европската работна група формирана за решавање на проблемот на островот.

Потпретседателот на ЕК, Маргаритис Схинас рече дека договорот претставува исполнување на заложбата за изнаоѓање одржливи решенија и практична солидарност на ЕУ со Грција.

Договорот значи дека Европа и Грција ќе работат заедно за луѓето на островот, рече претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен.

Таа вети дека ЕУ и Грција ќе обезбедат пристојни услови за мигрантите кои доаѓаат на грчките острови, како и поддршка за локалното население.

Фон дер Лајен истакна дека е исто така важно да се обезбедат брзи и фер процедури, така што прифатните центри ќе ја исполнат улогата наменета за нив, а тоа е да бидат само привремена станица за мигрантите пред нивното враќање или интеграција.

„Управувањето со миграцијата е предизвик за ЕУ ​​и ние ја спроведуваме европската солидарност во пракса“, рече таа.

Меморандумот предвидува поделба на одговорностите помеѓу ЕК, агенциите на ЕУ и грчките власти, како и нивна соработка.

Покрај тоа, меморандумот ја регулира распределбата на средствата за решавање на состојбата со мигрантите на Лезбос. Повеќе од 121 милиони евра беа издвоени минатиот месец за изградба на помали прифатни центри на Самос, Кос и Лерос, што исто така треба да се завршат во септември 2021 година.

Се предвидува и подобрено управување со приемот на мигранти, подобрени процедури за добивање азил и интеграција или враќање на мигрантите, како и подобрена обука на персоналот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија41 минута

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија1 час

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион1 час

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската унија за...

Свет2 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа15 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија16 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија17 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија17 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија20 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен20 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ21 час

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет22 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет22 часа

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија23 часа

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет23 часа

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион23 часа

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ24 часа

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Европа1 ден

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет1 ден

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Досие