Контакт

Свет

Странците разочарани од групното гласање и од полнењето кутии

Објавено пред

Локалните избори беа во согласност со поголемиот број стандарди на ОБСЕ и на Советот на Европа, но не ги исполнија клучните за тајноста на гласањето и гарантираното еднакво право на глас, оценија меѓународните набљудувачи на Канцеларијата за демократски институции и човекови права на ОБСЕ и на Советот на Европа.

Боби Христов

Локалните избори беа во согласност со поголемиот број стандарди на ОБСЕ и на Советот на Европа, но не ги исполнија клучните за тајноста на гласањето и гарантираното еднакво право на глас, оценија меѓународните набљудувачи на Канцеларијата за демократски институции и човекови права на ОБСЕ и на Советот на Европа.

– Иако во поголем број од општините изборите беа правилно спроведени, сериозните и постојани нерегуларности во значителен број општини го нарушија севкупниот изборен процес – изјави вчера шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ, британскиот амбасадор Џулијан Пил Јетс.

Полнење на гласачките кутии, крадење гласачки ливчиња, отворено и групно гласање, гласање за други, преполни гласачки места и несоодветна проверка на гласачите со мастило, непотпишување на тие што гласале во избирачките списоци и тензии надвор и на гласачките места, се главните забелешки на меѓународните набљудувачи. Такви сериозни инциденти тие регистрирале во Липково, Теарце, Сарај, Шуто Оризари, Студеничани, Долнени и во Осломеј.

Набљудувачите на ОБСЕ и на Советот на Европа посетиле околу 1.300 избирачки места и како „лошо“ или „многу лошо“ го оцениле текот на гласањето на секое десетто избирачко место, а на секое петто избирачко место негативно било оценето пребројувањето на гласовите. Во десет отсто од посетените избирачки места имало повеќе ливчиња отколку гласачи, во 20 отсто пребројувањето било слабо организирано, а во 22 отсто од избирачките места не се почитувала тајноста на гласањето. Нерегуларностите се забележани на мал дел од територијата на земјава, набљудувачите ја пофалија работата на поголем дел од изборните органи, но сепак соопштија дека се разочарани.

– Гласањето се одвиваше непречено во поголемиот дел од земјата. Меѓутоа, групното гласање во повеќе наврати како и недостигот од потписи на гласачките списоци и преполните избирачки места претставуваат разочарување. Групното гласање е прекршок на тајноста на гласањето. Тоа е неприфатливо и треба да се остави на минатото – изјави шефот на делегацијата на Советот на Европа, Кит Витмор.

Првите луѓе на тимовите на ОБСЕ и на Советот, кои изборите ги следеа со околу 360 набљудувачи, повикаа нерегуларностите од првиот круг да се отстранат во вториот круг. Тие како позитивни ги нагласија гостопримливоста на граѓаните, соработката на изборните органи и постапката за пријавување на кандидатите, но забележаа дека ДИК се уште не е целосно комплетирана како што предвидуваат законите и дека назначувањето на судии за членови на ДИК е спротивно на заложбите за независно судство.

Информирањето на медиумите беше позитивно оценето, освен забелешките дека државната телевизија им била повеќе наклонета на партиите од власта.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Трамп се потпиша на ѕидот спрема Мексико

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп се потпиша на новоизградениот дел од ѕидот на границата со Мексико, нарекувајќи го „безбедносен систем од светска класа“ што ќе биде практично непробоен.

Трамп го посети градилиштето на граничниот ѕид во областа Сан Диего, пренесува АП.

Досега се изградени 106 километри ѕид, а уште 403 километри се во различни фази на изградба.

Прикажи повеќе...

Свет

Судот ги ослободи раководителите на Фукушима

Објавено пред

Јапонскиот суд донесе пресуда дека тројцата поранешни директори на компанијата „Токио електрик пауер“ не се виновни за професионалната небрежност за време на несреќата во нуклеарката Фукушима во 2011 година.

Тоа беше единственото кривично дело по нуклеарниот инцидент што расели десет илјади луѓе поради ширењето на зрачењето и загадувањето, пренесува АП.

Поранешниот претседател на ТЕПКО, Катсумата (79) и двајцата поранешни директори на компанијата не се виновни за предизвикување смрт на 44 постари пациенти чие здравје било нарушено по присилната евакуација од локалната болница.

Тие беа обвинети дека не го предвиделе цунамито што ја погоди постројката по земјотресот, како и дека не преземале превентивни мерки што би можеле да ја заштитат постројката Фукушима.

Прикажи повеќе...

Регион

Дилер во хрватски затвор си нарача специјален душек за спиење

Објавено пред

Дилер во затворот Реметинец во Загреб си нарачал специјален душек за спиење, откако имал проблеми да заспие. Осомничениот дека основал криминална организација која за помалку од три години заработила 84 милиони куни со трговија со дрога, како што пренедуваат медиумите, неможе никако да заспие во затворот.

Томислав Сабjи бил уапсен во јули во операцијата „Тебра“ и оттогаш се наоѓа во затворот Реметинец во Загреб. Како што дознаваат медиумите, за разлика од другите затвореници, тој спие на специјален душек, кој самиот си го платил. Неофицијално му било одобрено да користи и специјално масло, за да му ја олесни болката во грбот. За него се води особена грижа во затворот, затоа што Ускок се сомнева тој организирал да му се запали автомобилот на судскиот службеник, кој претходно додека бил во затвор не му дозволил да се сретне со неговиот син кој му дошол на посета.

Како што наведуваат медиумите, судскиот службеник не можеше да го дозволи тоа бидејќи детето не било на списокот на посети за тој ден.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ14 минути

Тракторист загина во сообраќајка на патот Струга-Дебар

Четириесетиосумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга-Дебар. Несреќата се...

Македонија17 минути

,,Талир 2″: Ленче Ристоска на судењето дојде без стручeн соработник на СЈО

Обвинителката Ленче Ристоска утрово првпат се појави во судот без придружба на стручен соработник и без возило на СЈО. Таа...

Свет1 час

Протекоа 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од сајтот „Буре без дно“, дошло до масивно протекување на полициски...

Свет1 час

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокираше стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокираше стратешки мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет1 час

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари, по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Метју Палмер Метју Палмер
Регион2 часа

Палмер: Следната косовска влада треба да биде спремна да ги укине царините

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер изјави дека следната косовска влада мора да биде...

Македонија2 часа

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот...

Македонија3 часа

Здружението Е.Д.Е.Н. предлага субвенционирање фотоволтаици за борба против загадувањето

Според извештајот на Европската агенција за животна средина објавен во 2018 година во земјава околу 3.000 смртни случаи годишно се...

Спорт15 часа

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија18 часа

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија19 часа

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија21 час

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија22 часа

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија23 часа

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Македонија23 часа

(Видео) Лекарите на протестот предупредија: Ако не се спречи насилството, ќе престанеме со работа

Медицинските работници, во организација на Асоцијацијата на специјализантите и младите лекари, денеска излезегоа на протест во Клиничкиот центар по повод...

Топ24 часа

Воз прегази маж кај надвозникот на булеварот Србија

Триесет и едногодишен скопјанец загина кога во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на булеварот Србија. Според информациите,...

Свет1 ден

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Свет1 ден

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија...

Свет1 ден

САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден

Министерството за правда на САД соопшти дека поднеле тужба против Едвард Сноуден и бараат конфискација на сите приходи од продажбата...

Свет2 дена

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Досие