Контакт

Свет

11 лица загинале од гром додека правеле селфи во Индија

Објавено пред

Најмалку 11 лица загинаа, а неколку се повредени во удар на гром во градот Џаипур во северниот дел на Индија. Жртвите правеле селфи на дожд и бура на врвот на кулата во тврдината Амбер од 12 век, популарна туристичка атракција, пренесуваат тамошните медиуми.

За време на ударот на молњата, на кулата имало околу 27 лица, а некои од нив скокнале од високите ѕидови на земјата. Портпаролот на полицијата изјавил дека повеќето жртви биле млади лица.

Во неделата беа регистрирани уште девет смртни случаи од удари на гром низ индиската држава Раџастан, каде што се наоѓа и Џајпур, јавуваат локалните медиуми.

Во Индија сезоната на монсуни, која е полна со дожд, обично трае од јуни до септември.

Индиската метеоролошка служба објави дека смртните случаи од удари на гром во земјата се зголемени двојно од шеесеттите години на минатиот век, а како една од причините за тоа ја наведоа и климатската криза.

Во 2018 година, во Андра Прадеш на југот од Индија, за само 13 часа биле забележани 36.749 удари од гром.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Американски дипломат 14 години дрогирал и силувал жени, му се заканува доживотен затвор

Објавено пред

Поранешен службеник на американската амбасада во Мексико се изјасни за виновен за дрогирање и сексуална злоупотреба  на најмалку 23 жени во текот на изминатата деценија, пишува „Њујорк пост“.

Брајан Џефри Рејмонд од Ла Меса се изјасни за виновен по обвиненијата за сексуална злоупотреба и дистрибуција на непристоен материјал, се наведува во соопштението од Министерството за правда.

45-годишниот Рејмонд го напушти Мексико откога една жена беше пронајдена гола и бараше помош од неговата тераса на 31 мај 2020 година, според судските документи. Таа рече дека не се сеќава на настанот по замањето на пијалаците и храната што тој ѝ ги донел, пренесуваат агенциите.

За време на истрагата што следуваше агентите пронашле стотици фотографии и видеа на кои се прикажани повеќе од 20 несвесни голи или делумно голи жени на мобилните телефони на Рејмонд, се вели во соопштението.

„Раката на Рејмонд е видлива на фотографиите и видеата, како и устата, очите, рацете и нозете на неговите жртви. На тие фотографии тој ги гали по градите и задникот. Исто така, се гледа дека Рејмонд лежи во кревет со жени што се во несвест“, се наведува во соопштението.

„Жртвите се соочувале со губење на меморијата за време на престојот кај Рејмонд и не знаеле за фотографиите, видеата и физичкиот контакт“, велат официјалните лица.

За време на истрагата, ФБИ утврдила дека Рејмонд пребарувал на интернет-страници поврзани со ефектите од употребата на дрога и алкохол.

Во спогодбата за вина Рејмонд признал дека имал сексуални односи со две жртви во својата резиденција во Мексико Сити. Тој посочил и дека жртвите не биле во можност да му дадат согласност.

Тој исто така признал дека во текот на 14 години фотографирал најмалку 20 жени и дека ги допирал нивните интимни делови од телото.

Се соочува со максимална казна доживотен затвор, соопштија надлежните.

„Брајан Рејмонд ја изневери довербата што му беше укажана како вработен во американската влада бидејќи со години ги злоупотребува, експлоатира и ги снимаше жените што ги таргетира во Соединетите Американски Држави и други делови на светот“, изјави помошникот на државниот обвинител, пренесуваат агенциите.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Објавено пред

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина на Анталија, на југот на Турција.

Евакуирани се 20 градски области и соседните села, 112 лица се повредени, од кои 58 се хоспитализирани, главно поради труење со чад.

Министерот за земјоделство и шумарство, Бекир Пакдемирли, рече дека пожарот што избувна вчера е ставен под контрола и дека денеска не се загрозени имоти и луѓе.

Српската пејачка Јелена Карлеуша е една од туристите што се најдоа во Турција за време на оваа голема катастрофа. Таа објави видео од брод со кој се евакураиле гостите од хотелот над кој се гледаат пламени јазици.

Еден противпожарен авион, 19 хеликоптери, околу 250 возила и 960 лица биле дел од гаснењето на пожарот. Властите евакуираа 18 села во одморалиштето Анталија, а уште 16 села беа евакуирани во соседните провинции Адана и Мерсин.

Телевизиските снимки во Турција пренесуваат слики од опожарени станбени згради и луѓе што бегаат од полињата додека пожарникарите се борат со огнот.

Официјалните лица изјавија дека пожарите биле најголеми досега. Пакдемирли рече дека од вторникот се пријавени 41 пожар во 13 од 81 покраина во Турција, од кои 31 се ставени под контрола.

Турција се бори со серија катастрофи предизвикани од екстремните временски услови ова лето вклучувајќи ги и поплавите минатиот викенд, во кои загинаа шест лица.

Прикажи повеќе...

Свет

Прв случај на коронавирус во Пекинг по шест месеци

Објавено пред

Пекинг вчера го забележа првиот случај на коронавирус по речиси шест месеци или првиот случај по 179 дена, пренесува Си-ен -ен. Во тој град денеска беше пријавен втор случај.

Станува збор за маж и жена, кои неодамна престојувале во град во провинцијата Хунан, каде што се пријавени неколку случаи на делта-сојот на вирусот. Сите контакти на заразената двојка се ставени во карантин.

Вчера, во Кина се регистрирани 49 нови случаи на коронавирус, а 86 претходниот ден.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 час

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет13 часа

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија15 часа

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија16 часа

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија17 часа

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија17 часа

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија18 часа

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија18 часа

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Македонија19 часа

Заев: Западен Балкан не може да чека ЕУ да ги реши внатрешните проблеми за да оди напред

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и...

Економија19 часа

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на...

Македонија20 часа

Вучиќ на форумот во Скопје: Целта е од 2023 да нема граници помеѓу нашите земји

Во Скопје денеска се одржува голем регионален Економски форум, како дел од иницијативата мини шенген, каде што учествуваaт и претседателот...

Свет21 час

Најголемата австралиска сојузна држава пријави рекорден број на новозаразени

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс пријави најголем дневен број луѓе заразени со коронавирус, само еден ден откако карантинот во...

Свет21 час

(Видео) Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами...

Македонија23 часа

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје

Денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка на кој се очекува да учествуваат над 300 компании...

Македонија2 дена

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ2 дена

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет2 дена

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен2 дена

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија2 дена

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија2 дена

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Досие