Контакт

Свет

Сеул: Забрането физичкото казнување на учениците

Објавено пред

Забраната, наставниците физички да ги казнуваат учениците во училиштата во Сеул, стартува денеска. Оваа одлука ја донесе градскиот сектор за образование и тоа што стравуваа дека тоа може да ја потикне недисциплината во одделенијата.

Забраната, наставниците физички да ги казнуваат учениците во училиштата во Сеул, стартува денеска. Оваа одлука ја донесе градскиот сектор за образование и тоа што стравуваа дека тоа може да ја потикне недисциплината во одделенијата.

Веста е заклучена©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Евакуирано населението од област во Шангај откако се откриени три нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Властите во Шангај започнаа со евакуација на населените места во близина на реката Бунд, откако официјалните лица открија најмалку три нови случаи на ковид-19.

Официјалните лица не наведоа колку луѓе биле протерани од таа област во централниот дел на Шангај, но тие го зголемиле бројот на тестови со цел веднаш да спречат малите фокуси да се претворат во големи, објави Гардијан.

Заразени се две лица кои работат во болници, а исто така се и соседи, додаваат официјални лица, додека кај нивните контакти е пронајден трет случај.

Се дезинфицираат градските автобуси, пред жителите на иселената населба да бидат однесени во хотел, а некои патишта се затворени.

Прикажи повеќе...

Свет

„Лидл“ им нуди 200 долари на своите вработени во САД за да се вакцинираат

Објавено пред

Германскиот синџир супермаркети „Лидл“ им понуди на сите свои вработени во САД кои се вакцинираат против Ковид-19 дополнителни 200 долари откако вакцината ќе стане подостапна во сојузните држави.

„Лидл“ ја објави понудата по слични потези на неговите конкуренти на американскиот пазар како „Алди“ и „Долар џенерал корп“, како и компанијата за испорака на намирници „Инстакарт“, пренесува „Ројтерс“.

Паричниот стимул што го нуди „Лидл“ за вакцинирање е меѓу најголемите што компанијата некогаш им ја понудила на своите американски работници.

„Лидл“ рече дека неговите вработени покажуваат голем интерес за вакцинирање, повикувајќи се на интерно истражување во кое скоро осум од 10 работници изјавиле дека планираат да се вакцинираат веднаш штом вакцината биде достапна.

„Лидл“ ги продава своите производи во повеќе од 125 продавници низ девет американски држави на источниот брег.

Прикажи повеќе...

Свет

„Твитер“ ѝ забрани пристап до профилот на Кинеската амбасада во САД поради твитот за Ујгурите

Објавено пред

„Твитер“ ѝ забрани пристап до профилот на Кинеската амбасада во САД поради наводна повреда на неговата политика против дехуманизација со твит во кој Кина ги брани своите активности во Сјинџијанг, пренесува РТ.

Ова се случува само неколку недели по суспендирањето на американскиот претседател Трамп од платформата. Платформата забранува „дехуманизација на група луѓе врз основа на нивната религија, каста, возраст, попреченост, сериозни болести, национално потекло, раса или етничка припадност“.

Технолошкиот гигант го заклучи @ChineseEmbinUS, официјалниот профил на Кинеската амбасада, за наводно кршење на политиките против дехуманизација откако одбила да избрише твит за одбрана на политиките на владата во врска со Ујгурите муслимани во регионот Сјинџијанг. Портпарол на Твитер во средата потврди дека профилот е сè уште е заклучен.

Твитот, во кој се вели дека ‘жените Ујгури веќе не се машини за правење бебиња, благодарение на работата на кинеската влада за искоренување на екстремизмот во Сјинџијанг’, и наместо тоа станале ‘посамоуверени и независни’, од 8 јануари беше скриен зад известувањето „овој твит веќе не е достапен“.

Сепак, „Твитер“ бара амбасадата рачно да го избрише твитот за да ѝ го отклучи профилот. Амбасадата твитна неколку пати по објавувањето на навредливиот пост, кој остана видлив најмалку 24 часа пред да биде цензуриран.

Кинеските медиуми претходно го критикуваа одговорот на „Твитер“ на твитот како лицемерие зашто и други твитови, кои остануваат видливи, исто така ја бранат кинеската политика во однос на Ујгурите.

Една објава содржи графикон кој прикажува како се зголемува бројноста на малцинството повеќе од 25 отсто од 2010 до 2018 година, а друг ги објаснува деталите на политиката на Пекинг за планирање на семејството во Ксинџијанг.

Кина ја бранеше својата ујгурска политика како спротивставување на екстремизмот во регионот, а САД во ноември ја тргнаа ознаката „терористичко“ од Источното туркистанско исламско движење (ЕТИМ) – милитантна верска организација.

„Твитер“ им дозволи на критичарите на Пекинг, вклучувајќи го и поранешниот државен секретар на САД, Мајк Помпео, кого кинеската влада неодамна го санкционираше за мешање во внатрешните работи на Кина, да ја обвинуваат Кина за спроведување геноцид во регионот, наводно со насилна стерилизација на жените Ујгури.

Иако „Твитер“ е забранет во Кина, владата одржува профили таму и на другите западни социјални мрежи наменети за странска публика. Платформата нема историја на заклучување на профилите на кинеската влада, предизвикувајќи шпекулации дека тајмингот на овој потег сугерира обид да се покаже фер поради зголемена цензура.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години во април ќе се одржи попис на населението во земјава. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија2 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Свет2 часа

(Видео) Избувна пожар во индискиот Институт за серуми, најголемиот светски производител на вакцини

Пожар избувна во производствен капацитет што му припаѓа на најголемиот светски производител на вакцини, Институтот за серуми во Индија (СИИ),...

Македонија2 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија3 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија4 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија4 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа5 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет5 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија6 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет17 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет19 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет20 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија20 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт22 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија22 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија22 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет23 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија23 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија24 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Досие