Контакт

Свет

Ќе му се замрзне имотот на Иснифарис Џемаили?

Објавено пред

Забрана за продажба на имотот на тетовецот Иснифарис Џемаили, кој од државата доби отштета од 727.000 евра за наводно гранатирано бачило, од скопскиот Основен суд 1 побарала јавната правобранителка Зоја Лега-Станоевска.

ПО БАРАЊЕ НА ЗОЈА ЛЕГА-СТАНОЕВСКА

Забрана за продажба на имотот на тетовецот Иснифарис Џемаили, кој од државата доби отштета од 727.000 евра за наводно гранатирано бачило, од скопскиот Основен суд 1 побарала јавната правобранителка Зоја Лега-Станоевска. Таа, кога го доставувала барањето за повторување на постапката за случајот „Бачило“, побарала од судот да му го попише имотот на Џемаили, за тој да не може да го продава додека трае постапката.

– За да се случи тоа, судот треба да определи привремена мерка против него. Доколку судот одлучи да ја издаде, ќе се попише сиот имот што е заведен на името на Џемаили во катастарот и тој нема да смее да го продава – велат во судот.

Од она што и е познато на јавноста, Џемаили поседува две бачила и штала, џип, два автомобили, стан во Скопје, куќа во Старата чаршија и пет дуќани. Тој, според нашите извори, е многу близок и со луѓе во катастарот и во одделението за урбанизам во општината Центар, каде што без проблем му се извршуваат сопственичките трансакции. За две до три недели судијката Снежана Попчевска ќе одлучи дали новите докази на јавниот обвинител Александар Прчевски се доволни и релевантни за постапката да почне отпочеток. Тогаш ќе биде закажано рочиште за повторување на постапката.

Сите одговорности што ги најавуваат надлежните засега тапкаат во место и се вртат во кругот РСС – Врховен суд – обвинителство – Влада. За одговорноста на Зоја Лега во случајот „Бачило“, од Владата велат дека предметот се враќа отпочеток, па ќе чекаат да ги видат резултатите.

– Се прави ревизија на целиот случај. Ќе одговара секој што има и минимална одговорност. Да видиме што ќе излезе од истрагата. Владата стои на ставот дека случајот мора да се истера до крај – вели Сашо Чолаковски, портпарол на Владата.

Државната комисија за спречување на корупцијата веќе се изјасни дека одговорноста на Лега не е никако поврзана со предистражната постапка што ја води обвинителот Прчевски. Засега, во круг се врти и прашањето за одговорноста на судијката Попчевска. Од РСС велат дека ќе го чекаат мислењето од Врховниот суд, па потоа ќе одлучат дали ќе поднесат предлог за разрешување на судијката. Од судот, пак, веќе се изјаснија дека нема да поднесат мислење додека не одговараат и другите инволвирани страни – обвинителството, правобранителството, апелациските судии и полицаецот Душан Стојанов што ја составил службената белешка. Судијките од Апелацискиот суд што ја потврдиле меѓупресудата за „Бачило“ сега се префрлени на други функции. Така, Вера Маркова станала уставен судија, Виолета Муратовска врховен, а Зуица Наумова се уште работи во скопскиот Апелациски суд. Никој освен Врховниот суд досега не го покрена прашањето за нивната одговорност во постапката. За кривичната одговорност на инволвираните страни во случајот кабинетот на обвинителот Прчевски се уште молчи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Вучиќ: Нема среќно решение за Косово

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека кога станува збор за Косово, нема среќно решение за Србија и дека, какво и да е решението, тие не можат да бидат особено задоволни.

„Не мислам дека би постигнал нешто со лажење и мамење на луѓето. Не е работа на претседателот на Србија да ги измами луѓето“, рече Вучиќ за ТВ Прва, посочувајќи дека ќе следи силен притисок врз Србија за Косово во наредните шест месеци или една година.

Тој додаде дека очекува специјалниот претставник на Европската унија, Мирослав Лајчак, да дојде во Белград и Приштина веднаш по изборите во Србија што се закажани за 21 јуни.

Прикажи повеќе...

Свет

Минеаполис им забрани на полицајците да применуваат сила со задушување при апсење

Објавено пред

Градското собрание на Минеаполис донесе одлука за забрана за задушување на лице за време на полициско апсење.

Одлуката доаѓа по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд пред 10 дена, кој почина откако полицаец го притискал на вратот со коленото повеќе од осум минути.

„Ова е време кога можеме целосно да го промениме начинот на дејствување на полицијата“, рече градоначалникот Џејкоб Фреј, пренесува Си-Ен-Ен.

Тој додаде дека во минатото имало проблеми со воведување на вакви промени, но дека сега тие можат да се спроведат.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Џастин Трудо клекна на колена во знак на поддршка на демонстрантите

Објавено пред

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, клекна на колена во знак на солидарност со демонстрантите на вчерашниот протест против расизмот што се одржа во Отава.

Опкружен со телохранители, Трудо клекнал додека демонстрантите барале крај на полициската бруталност и расистичкото постапување кон црнците и извикувале: „Ајде да му се спротиставиме на Трамп“.

Протестот во Отава е еден од неколкуте протести планирани во градовите низ Канада како солидарност со протестите во САД предизвикани од насилната смрт на невооружениот Афроамериканец Џорџ Флојд, кој беше убиен од полициски службеник во Минеаполис минатата недела.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

НАкС: Со одлуката на Владата повеќе нема правна дилема за спроведување на изборите на УКИМ

Со одлуката на Владата  да се стават во мирување сите активности за избор на органи на управување повеќе нема правна...

Регион55 минути

Вучиќ: Нема среќно решение за Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека кога станува збор за Косово, нема среќно решение за Србија и дека, какво...

Свет1 час

Минеаполис им забрани на полицајците да применуваат сила со задушување при апсење

Градското собрание на Минеаполис донесе одлука за забрана за задушување на лице за време на полициско апсење. Одлуката доаѓа по...

Свет3 часа

(Видео) Џастин Трудо клекна на колена во знак на поддршка на демонстрантите

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, клекна на колена во знак на солидарност со демонстрантите на вчерашниот протест против расизмот што...

Свет4 часа

(Видео) Трамп: Ова е прекрасен ден за Флојд

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на конференцијата за економското закрепнување на Америка, зборуваше и за протестите по убиството...

Спорт4 часа

Брендот Џордан ќе донира 100 милиони долари за борбата против расизмот

Брендот „Џордан“ во наредните 10 години, поради убиството на Џорџ Флојд и новонастанатата ситуација во САД, ќе донира 100.000.000 долари,...

Македонија14 часа

Влада: 30 милиони денари за здруженија и фондации за справување со корона кризата

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки...

Свет18 часа

СЗО: Секој треба да носи маска на јавен простор

Светската здравствена организација ги ажурираше своите насоки во борбата против Ковид-19 и сега препорачува дека секој треба да носи маска...

Македонија19 часа

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Македонија20 часа

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот...

Македонија20 часа

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, кластерите се под контрола

Ситуацијата е под контрола, убедува министерот за здравство Венко Филипче откако денеска земјава го достигна пикот според новозаразени. Тој не...

Македонија21 час

Регистрирани 180 случаи на коронавирус, 109 се од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на...

Македонија22 часа

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде што беше Мицкоски

Одземен е уредот за снимање од кафеаната каде што седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да...

Македонија22 часа

Заев до Ахмети: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел од идната Влада

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на „Фејсбук“...

Македонија24 часа

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет1 ден

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ1 ден

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Европа1 ден

Регионална шпанска влада осудена за негрижа кон здравствените работници

Судот во провинцијата Арагон, на истокот на Шпанија, ја осуди регионалната власт затоа што не им обезбеди на лекарите заштитен...

Свет1 ден

(Видео) Илјадници луѓе на комеморацијата за убиениот Џорџ Флојд

Илјадници луѓе присуствуваа на комеморацијата за Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен за време на полициско апсење во Минеаполис. Меѓу...

Регион2 дена

Семејна трагедија во Дубровник: ја застрелал мајка си во главата, а болниот татко во градите

Десетици полицајци го блокираа хрватскиот град Дубровник при обид да го лоцираат 37-годишниот маж, кој ја застрелал мајка си во...

Досие